ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունում ներկա է գտնվել Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի այցի եւ Հայաստանում ֆրանկոֆոն միջազգային հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ համաժողովի անցկացման կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը:
Ողջունելով ներկաներին` Ազգային ժողովի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է երկու երկրների միջխորհրդարանական, միջպետական ջերմ հարաբերություններին` գոհունակությամբ ընդգծելով, որ դրանք գտնվում են ամուր հիմքերի վրա:
Արա Բաբլոյանի խոսքով` դրա վառ վկայությունն այն է, որ վերջին մեկ տարում երկու անգամ Հայաստան են ժամանել Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբերը, Ֆրանսիայի Հանրապետություն է այցելել ՀՀ նախագահը, այժմ Ֆրանսիայում է Հայաստանի վարչապետը, իսկ արդեն այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստան է ժամանելու Ֆրանսիայի նախագահը:
«Հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունենալու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովը, որի նախագահությունը երկու տարով ստանձնելու է Հայաստանը. անշուշտ այս ամենը փաստում է Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի արժեքների ամրապնդման մասին»,- նշել է Արա Բաբլոյանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական կապերից բացի խոսել է նաեւ հայ-ֆրանսիական տնտեսական եւ առեւտրային հարաբերությունների մասին: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերություններում կհաջողվի վերականգնել նախկին բարձր ցուցանիշներն ու ապահովել դրանց հետագա աճը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերություններն ու բիզնես կապերը միշտ պետք է կողմերի ուշադրության կենտրոնում լինեն, իսկ խորհրդարանականներն էլ իրենց ներդրումը պետք է ունենան այդ կապերի զարգացման գործում:
Ավարտելով ելույթը` Ազգային ժողովի նախագահը ողջունել է Ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ համաժողովի Հայաստանում անցկացումը եւ վստահություն հայտնել, որ այդ իրադարձությամբ էլ ավելի կամրապնդվեն ֆրանկոֆոն երկրների հետ Հայաստանի կապերը:

On September 13, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan attended the event organized on the occasion of the visit of France-Armenia Friendship Group of the Senate of France and the holding of the 11th Forum of the Francophone International NGO in Armenia.
Welcoming the attendees, the President of the National Assembly in his speech has touched upon the inter-parliamentary, inter-state warm relations of the two countries, underlining with satisfaction that they are on the firm bases.
According to Ara Babloyan, its vivid evidence is that in the last one year twice France-Armenia Friendship Groups of the Senate of France, the RA President visited the Republic of France, the Prime Minister of Armenia in now in France, and in October of this year the President of France would arrive in Armenia.
“In October the 17th Summit of the International Organization of La Francophonie will be held, and Armenia will assume its presidency for two years: certainly all this testifies to the strengthening of Francophonie values in Armenia,” Ara Babloyan noted.
The Head of the legislative body also talked about the Armenian-French economic and trade relations besides the Armenian-French inter-parliamentary ties. Ara Babloyan expressed hope that we would succeed to restore the former high indices in the Armenian-French economic relations and provide their further growth. In this context the Head of the parliament underscored that the economic relations between the two countries and the business ties always should be at the parties’ attention, and the parliamentarians should have their contribution to the development of those relations.
Ending the speech the President of the National Assembly welcomed the holding of the 11th Forum of the Francophone International NGO in Armenia and expressed trust that with that event the relations of Armenia with the Francophone countries would be more strengthened.