Սեպտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի եւ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի առնչությամբ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Կոստանյանի առաջարկով  պատգամավորները միաձայն հանձնաժողովի փոխնախագահ են ընտրել «Ելք» խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանին: Հաստատվել է աշխատակարգը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ նիստին հրավիրվելիք պաշտոնատար անձանց շրջանակը հստակեցնելու հարցին: Գեւորգ Կոստանյանն առաջարկել է հրավեր ուղարկել նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանին` վերջինիս ցանկությամբ նիստերին մասնակցելու համար:

На заседании Следственной комиссии НС РА
26 сентября состоялось второе заседание Следственной комиссии НС РА по изучению фактов воспрепятствования осуществлению правосудия в стране, защиты прав человека, справедливого судебного расследования и нарушения тайны телефонных переговоров.
По предложению председателя комиссии Геворга Костаняна депутаты единогласно избрали заместителем председателя комиссии члена фракции “Елк” Алена Симоняна. Утвержден порядок работы.
Затронут также вопрос об уточнении   круга приглашаемых на заседание должностных лиц. Геворк Костанян предложил направить приглашение также омбудсмену, при желании последнего участвовать в заседаниях.