«Անգելա Մերկելի հայաստանյան այցի դրական էմոցիաները պետք է վերածել կոնկրետ գործողությունների». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Համբուրգ քաղաք-երկրամասի ՔԴՄ կուսակցության անդամ Հայկո Հեխթի եւ կուսակցության նախագահության ու Լանդթանգի տնտեսական եւ զբոսաշրջության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Էրքալփի հետ:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-գերմանական միջխորհրդարանական համագործակցության մասին: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը:
Կողմերն անդրադարձել են տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին, նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղիներին: Այս առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Անգելա Մերկելի հայաստանյան այցի դրական էմոցիաները կոնկրետ գործողությունների վերածելու անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ հավելել է, որ որպես հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ շարունակելու է ջանքեր ներդնել գերմանական կողմի հետ նաեւ տնտեսական համագործակցության քաղաքականության ոլորտում կոնկրետ քայլեր արձանագրելու ուղղությամբ:

Армен Ашотян: “Позитивные эмоции визита Ангелы Меркель в Армению следует перевести в конкретные действия”
1 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Армен Ашотян встретился с членом ХДС земли-города Гамбурга (ФРГ) Айко Гехтом и   членом президума партии и комиссии по вопросам экономики и туризма   Ландтага Давидом Эркалпом.
Собеседники коснулись армяно-германского межпарламентского сотрудничества. Председатель комиссии НС подчеркнул важность скорейшей ратификации парламентом Германии Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Стороны обратились к возможностям развития сотрудничества в экономической сфере, путям реализации новых инвестиционных программ. В связи с этим Армен Ашотян особо выделил необходимость претворения в конкретные действия позитивных эмоций визита Ангелы Меркель в Армению.
Председатель комиссии добавил также, что как руководитель армяно-германской межпарламентской группы дружбы совместно с немецкой стороной   будет и впредь предпринимать конкретные шаги по развитию экономического сотрудничества.