Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահի տեղակալ Սերգեյ Նեվերովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը, բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը, կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ ընդգծել միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարեւորությունը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանը:
Խոսելով ներհայաստանյան իրադարձություններից՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունները որեւէ կերպ չեն ազդել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության ու բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունների վրա: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ ներքաղաքական հարցերի շուրջ բոլոր որոշումները պետք է կայացվեն քաղաքական քննարկումների եւ փոխհամաձայնության շրջանակում:
Սերգեյ Նեվերովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու դաշնակցային հարաբերությունները կշարունակվեն ընդլայնվել:
Նա եւս կարեւորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, համագործակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում:
Զրուցակիցները քննարկել են հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի անցկացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր: Արա Բաբլոյանը հյուրերին վստահեցրել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը պատրաստ է բարձր մակարդակով կազմակերպել նիստերի անցկացումը:

Ара Баблоян принял делегацию во главе с вице-спикером Госдумы ФС РФ
11 октября Председатель НС Ара Баблоян принял делегацию во главе с вице-спикером Государственной Думы Федерального Собрания РФ   Сергеем Неверовым.
Председатель НС, высоко оценив нынешний уровень двусторонних отношений,   подчеркнул роль парламентской дипломатии и важность укрепления межпарламентских связей.
Ара Баблоян отметил эффективное сотрудничество на международных парламентских площадках.
Затронув события в Армении, глава законодательного органа заверил, что перемены в стране никак не повлияли на существующие между РА и РФ стратегическое взаимодействие и многовековые дружественные отношения. В этом русле руководитель парламента подчеркнул, что все решения по внутриполитическим вопросам должны выноситься в рамках политических дебатов и консенсуса.
Сергей Неверов, поблагодарив за теплый прием, выразил уверенность, что вековая дружба и союзнические отношения двух народов и впредь будут расширяться.
Он также подчеркнул важность развития и углубления армяно-российских отношений, сотрудничества в рамках ПА ОДКБ и МПА СНГ.
Собеседники обсудили повесточные вопросы намеченного на 29-30 октября в Ереване заседания Совета и пленарного заседания ПА ОДКБ. Ара Баблоян заверил гостей, что НС готово организовать проведение заседаний на высоком уровне.