«Անգնահատելի է հայ ժողովրդի զավակների ներդրումը Ռուսաստանի հասարակական-քաղաքական ու մշակութային կյանքում». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՌԴ աշխատանքային այցի շրջանակում հոկտեմբերի 22-ին Մոսկվայի պետական պատմության թանգարանում հանդիպել է Ռուսաստանի պատմական միության նախագահության անդամ, «Հայրենիքի պատմություն» ֆոնդի գործադիր տնօրեն Կոնստանտին Մոգիլեւսկու հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական դարավոր դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Զրուցակիցները կարեւորել են երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմությանը նվիրված համաժողովների անցկացումը եւ այդ համատեքստում ընդգծել այս տարի Մոսկվայում հայ-ռուսական ռազմական եղբայրությանը նվիրված միջոցառման կազմակերպումը, որի թեման կլինի Հայրենական մեծ պատերազմում հայերի մասնակցությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ դեռեւս Կիեւյան Ռուսիայի ժամանակաշրջանում երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորվել են տնտեսական, ռազմական, քաղաքական եւ մշակութային կապեր, հայերը մեծ մասնակցություն են ունեցել թե Ռուս-թուրքական, թե Հայրենական մեծ պատերազմներում, բազմաթիվ հայ գեներալներ ու սպաներ իրենց ուրույն մասնակցությունն են ունեցել ռուսական կայսրության հզորացման գործում:
«Անգնահատելի է հայ ժողովրդի զավակների ներդրումը Ռուսաստանի հասարակական-քաղաքական ու մշակութային կյանքում: Հայ ժողովրդի զավակներն էական ներդրում են ունեցել ֆաշիզմի դեմ պայքարում: Հայրենական մեծ պատերազմում վեց հարյուր հազարից ավելի հայորդիներ մեկնեցին ռազմաճակատ, որից երեք հարյուր տասնչորսը զոհվեցին: Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք ֆաշիզմի, ռասիզմի, ռազմական հռետորաբանության եւ այլատյացության ցանկացած դրսեւորման դեմ»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:

Эдуард Шармазанов: “Неоценим вклад сынов армянского народа в общественно-политическую и культурную жизнь России”
22 октября вице-спикер НС Эдуард Шармазанов в рамках рабочего визита в РФ встретился в Московском государственном музее истории с членом правления Российского исторического общества,   исполнительным директором фонда “История Отечества” Константином Могилевским.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития вековых армяно-российских союзнических отношений. Собеседники подчеркнули важность проведения совместных форумов по истории двух дружественных народов, и в этом русле выделили организацию в этом году в Москве мероприятия, посвященного армяно-российскому воинскому братству, тема которого – участие армян в Великой Отечественной войне.
Эдуард Шармазанов отметил, что еще со времен Киевской Руси между двумя народами сформировались экономические, военные, политические и культурные связи; армяне самоотверженно сражались в русско-турецких войнах, многие армянские генералы и офицеры внесли большой вклад в усиление могущества Российской империи.
“Неоценим вклад сынов армянского народа в общественно-политическую и культурную жизнь России. Сыны армянского народа внесли существенный вклад в борьбу с фашизмом. В Великую Отечественную войну более 600 тысяч сынов армянского народа отправились на фронт, из них 314 тысяч погибли. Мы должны совместно бороться с любыми проявлениями фашизма, расизма, милитаристской риторики и ксенофобии”, - заявил вице-спикер НС.