Անհրաժեշտ է ակտիվացնել բարեկամության խմբերի փոխգործակցությունը
Ապրիլի 4-ին Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Հայաստան-Բելգիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Հայաստան-Բելգիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արշակ Մխիթարյանը հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը` անհրաժեշտ համարելով փոխգործակցության ակտիվացումը երկու խորհրդարանների բարեկամության խմբերի միջեւ: Ընդգծելով, որմեր երկրի արտաքին քաղաքական գերակայությունը եվրաինտեգրումն է, պարոն Մխիթարյանը կարեւոր համարեց Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանեցումը եվրոպական չափանիշներին եւ նշեց, որ Ազգային ժողովնայժմ աշխատում է Ընտրական օրենսգրքի եւ Սահմանադրության բարեփոխումների վրա:Կարեւորվեց հանագործակցությունը մարզերի միջեւ, տնտեսական փոխգործակցության զարգացումը, նշվեց ադամանդագործության բնագավառումարդյունավետ համագործակցությունը:
Բելգիական կողմը նույնպես կարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցո ւթյանակտիվացումը` այս առումով կարեւոր դեր վերապահելով բարեկամության խմբերի գործունեությանը:Հյուրերը անդրադարձան Թուրքիայի կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին` նշելով, որ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության նախապայմաններից է նաեւ հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամները խորհրդարանում հանդիպեցին նաեւ Հայաստանի հասարակական կազմակերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Բարձրաստիճան հյուրերը հետքրքրված են մեր երկրում գործող ՀԿ-ների գործունեությամբ, նաեւ` եվրաինտեգրման վերաբերյալ նրանց պատկերացումներով ու առաջարկներով: Հանդիպան մասնակիցները, առաջնորդվելով անկեղծ ու բաց զրույց վարելու մտադրությամբ, բարձրացրին հասարակությանը հուզող հարցեր: Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Հայաստանի կոմիտեի նախագահ Անահիտ Բայանդուրը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց «Ա1+» հեռուստաընկերությանը կապուղի չտրամադրելու հարցի վրա: Հասարակությունն այսպիսով զրկվել է պրոֆեսիոնալ եւ անկախ հեռուստաալիքից հնչող խոսքից, ասում է նա: Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանն էլ ասաց, որ Բելգիայում շատ ակտիվ են հասարակական շարժումները եւ հայկական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանառաջարկով հանդես եկավ: Խոսելով կառավարման եւ քաղաքական համակարգերումկանանց ներգրավվածության մասին` նա նշեց, որ Հայաստանի օրենսդիր մարմնում կանանց թիվը կազմում է 5 տոկոս:Բելգիականկողմից տեղեկացանք, որ նրանց խորհրդարանում կանայք 33 տոկոս են: Այս ցուցանիշին բելգիացիները հասել են ոչ միայն քաղաքական կյանքի նկատմամբկանանց ունեցած հետաքրքրության արդյունքում, այլ օրենսդրորեն սահմանել են «պոզիտիվ դիսկրիմինացիա» ` հօգուտ կանանց:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Հայաստանում նախաձեռնված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, կոռուպցիայի եւ աղքատության հիմնախնդիրներին:
«Ժողովրդավարությունն այսօր» կազմակերպության նախագահ Գյուլնարա Շահինյանը կովկասյան տարածաշրջանին Եվրամիության ցուցաբերած աջակցության համարշնորհակալություն հայտնեց բելգիացի հյուրերին` նշելով, որ այստեղ կան շատ հիմնահարցեր եւ որ դրանք լուծելի ենհամատեղ ջանքերով:

Необходимо активизировать взаимосотрудничество групп дружбы
4 апреля члены делегации Палаты представителей Королевства Бельгии встретились с членами группы депутатской дружбы Армения – Бельгия.
Руководитель депутатской группы дружбы Армения – Бельгия Аршак Мхитарян отметил важность межпарламентского сотрудничества в деле развития армяно-бельгийских отношений, считая необходимой активизацию групп дружбы двух параламентов. Подчеркнув, что приоритетом внешней политики страны является евроинтеграция, г-н Мхитарян посчитал важным приведение законодательства Армении к европейским стандартам и отметил, что Национальное Собрание сейчас работает над реформами Избирательного кодекса и Конституции. Отмечены были важность сотрудничества между областями, развития экономического сотрудничества, эффективное сотрудничество в сфере обработки бриллиантов.
Бельгийская сторона также отметила важность активизации сотрудничества между парламентами двух стран,отводя в этом плане главную роль деятельности групп дружбы. Гости обратились к проблеме признания Турцией Геноцида армян, отметив, что одним из условий вступления Турции в ЕС является также признание Геноцида армян.
Члены делегации Палаты представителей Королевства Бельгии встретились в парламенте также с представителями общественных организаций Армении.
Высокие гости заинтересованы деятельностью действующих в нашей стране общественных организаций, а также их представлениями и предложениями по вопросам евроинтеграции. Участники встречи, руководствуясь намерением вести искренний и открытый разговор, подняли волнующие общественность вопросы. Председатель Армянского комитета Хельсинкской гражданской ассамблеи Анаит Баяндурпривлекла внимание участников к вопросу о непредоставлении телекомпании “А1+“ канала вещания. Общество, говорит она, таким образом лишено профессионального и независимо звучащего слова. А председатель Ассоциации женщин с университетским образованием Джемма Асратян сказала, что в Бельгии очень активны общественные движения, и выступила с предложением о сотрудничестве их с армянскими организациями. Говоря о вовлеченности женщин в политическую систему и систему управления, она отметила, что в законодательном органе число женщин составляет 5%. От бельгийской стороны узнали, что в их парламенте количество женщин составляет 33%. Этого показателя бельгийцы достигли не только в результате имеющегося интереса женщин к политической жизни, но и законодательно закрепленной “позитивной дискриминации” в пользу женщин.
В ходе встречи обратились также к инициированному в Армении процессу конституционных изменений, к проблемам коррупции ибедности.
Председатель организации “Демократия сегодня” Гюльнара Шагинян поблагодарила бельгийских гостей за содействие, проявленное Евросоюзом к Кавказскому региону, отметив, что здесь есть множество проблем и их можно решить только совместными усилиями.