Անհրաժեշտ է ակտիվացնել բարեկամության խմբերի փոխգործակցությունը
Ապրիլի 4-ին Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Հայաստան-Բելգիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Հայաստան-Բելգիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արշակ Մխիթարյանը հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը` անհրաժեշտ համարելով փոխգործակցության ակտիվացումը երկու խորհրդարանների բարեկամության խմբերի միջեւ: Ընդգծելով, որմեր երկրի արտաքին քաղաքական գերակայությունը եվրաինտեգրումն է, պարոն Մխիթարյանը կարեւոր համարեց Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանեցումը եվրոպական չափանիշներին եւ նշեց, որ Ազգային ժողովնայժմ աշխատում է Ընտրական օրենսգրքի եւ Սահմանադրության բարեփոխումների վրա:Կարեւորվեց հանագործակցությունը մարզերի միջեւ, տնտեսական փոխգործակցության զարգացումը, նշվեց ադամանդագործության բնագավառումարդյունավետ համագործակցությունը:
Բելգիական կողմը նույնպես կարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցո ւթյանակտիվացումը` այս առումով կարեւոր դեր վերապահելով բարեկամության խմբերի գործունեությանը:Հյուրերը անդրադարձան Թուրքիայի կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին` նշելով, որ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության նախապայմաններից է նաեւ հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամները խորհրդարանում հանդիպեցին նաեւ Հայաստանի հասարակական կազմակերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Բարձրաստիճան հյուրերը հետքրքրված են մեր երկրում գործող ՀԿ-ների գործունեությամբ, նաեւ` եվրաինտեգրման վերաբերյալ նրանց պատկերացումներով ու առաջարկներով: Հանդիպան մասնակիցները, առաջնորդվելով անկեղծ ու բաց զրույց վարելու մտադրությամբ, բարձրացրին հասարակությանը հուզող հարցեր: Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Հայաստանի կոմիտեի նախագահ Անահիտ Բայանդուրը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց «Ա1+» հեռուստաընկերությանը կապուղի չտրամադրելու հարցի վրա: Հասարակությունն այսպիսով զրկվել է պրոֆեսիոնալ եւ անկախ հեռուստաալիքից հնչող խոսքից, ասում է նա: Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանն էլ ասաց, որ Բելգիայում շատ ակտիվ են հասարակական շարժումները եւ հայկական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանառաջարկով հանդես եկավ: Խոսելով կառավարման եւ քաղաքական համակարգերումկանանց ներգրավվածության մասին` նա նշեց, որ Հայաստանի օրենսդիր մարմնում կանանց թիվը կազմում է 5 տոկոս:Բելգիականկողմից տեղեկացանք, որ նրանց խորհրդարանում կանայք 33 տոկոս են: Այս ցուցանիշին բելգիացիները հասել են ոչ միայն քաղաքական կյանքի նկատմամբկանանց ունեցած հետաքրքրության արդյունքում, այլ օրենսդրորեն սահմանել են «պոզիտիվ դիսկրիմինացիա» ` հօգուտ կանանց:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Հայաստանում նախաձեռնված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, կոռուպցիայի եւ աղքատության հիմնախնդիրներին:
«Ժողովրդավարությունն այսօր» կազմակերպության նախագահ Գյուլնարա Շահինյանը կովկասյան տարածաշրջանին Եվրամիության ցուցաբերած աջակցության համարշնորհակալություն հայտնեց բելգիացի հյուրերին` նշելով, որ այստեղ կան շատ հիմնահարցեր եւ որ դրանք լուծելի ենհամատեղ ջանքերով:

It’s Necessary to Activate the Cooperation of Friendship Groups
On April 4 the delegation members of the House of Representatives of the Kingdom of Belgium met the members of Armenia-Belgium parliamentary friendship group.
Arshak Mkhitaryan, head of the Armenia-Belgium parliamentary friendship group highlighted the inter-parliamentary in the development of Armenian-Belgian relations, considering necessary the activation of cooperation between the friendship groups of two parliaments. Underscoring that Euro-Integration is the foreign political priority of our country, Mr. Mkhitaryan found important to comply the legislation of Armenia with European standards and noted that the National Assembly now is working on the reforms of Electoral Code and Constitution. The cooperation between the marzes, the development of economic cooperation was highlighted, effective cooperation in the sphere of diamond production.
The Belgian side also highlighted the activation of cooperation between the parliaments of two countries: in this sense leaving important role to the activity of the parliamentary groups. The guests touched upon the issue of the recognition of the Armenian Genocide by Turkey, noting that one of the preconditions of Turkey to join the Council of Europe is the issue of recognition of the Armenian Genocide.
In the parliament the delegation members of the House of Representatives of the Kingdom of Belgium also met the representatives of the NGOs of Armenia.
The high-ranking officials are interested in the activities of the NGOs functioning in our country, as well as their ideas and proposals. Being led by the intention of having sincere and open talk, the participants of the meeting raised questions being of interest for the society. Anahit Bayandur, Chairman of the Armenian Committee of Helsinki Citizens Assembly drew the attention of those present to the issue of not providing air to A1+ TV Company. So, the society was deprived of the sounding word of professional and independent TV channel, says she. Jemma Hasrayan, Chairman of the Women’s Association with University Education said that the public movements are very active and she gave a speech, proposing cooperation with NGOs. Speaking about involving the women in the management and political systems, she noted that the number of women in the legislative body of Armenia is 5%. We learnt from the Belgian side that the number of women in their parliament is 33%. The Belgians reached this index not only as a result of interest of women towards the political life, but they defined by law “positive discrimination” in favour of women.
During the meeting the sides also touched upon the process of the initiated Constitutional reforms, the issues of corruption and poverty in Armenia.
Gyulnara Shahinyan, Chairman of the organization “Democracy Today” thanked the Belgian guests for the promotion of the European Union to the Caucasus region, noting that there are many key questions, and it’s possible to solve them with joint efforts.