Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարոտոյին:
Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհավորելով դեսպանին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ, գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը միջխորհրդարանական մակարդակում, կարեւորել պատգամավորական բարեկամական խմբերի ավանդը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
Արա Բաբլոյանի գնահատմամբ՝ հայ-շվեյցարական համագործակցության շրջանակը բավականին լայն է՝ առեւտրատնտեսական կապեր, աջակցության ծրագրերի շրջանակում իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդման եւ կրթական ծրագրեր:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ներհայաստանյան զարգացումներին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանը եւս մեկ անգամ ներկայացավ աշխարհին իր հանդուրժողականությամբ եւ ժողովրդավարության ձեռքբերումներով:
Ստեֆանո Լազարոտոն, բարձր գնահատելով երկու երկրների փոխգործակցության ներկա մակարդակը, վստահեցրել է, որ իր գործունեությամբ նոր լիցք կհաղորդի այդ հարաբերություններին:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ այսուհետ եւս հայ-շվեյցարական կապերը կշարունակեն ընդլայնվել ու ամրապնդվել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը, կարեւորել համագործակցությունը մասնավորապես գյուղատնտեսության, գիտության, կրթական ծրագրերի եւ այլ ոլորտներում:

On November 6, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation to Armenia Stefano Lazzarotto.
Congratulating the Ambassador on assuming the mission, the President of the National Assembly underlined with satisfaction the close cooperation between the two countries at the inter-parliamentary level and highlighted the contribution of the Parliamentary Friendship Groups in the development of bilateral ties.
According to Ara Babloyan’s evaluation, the format of the Armenian-Swiss cooperation is rather wide: trade and economic ties, effective cooperation being implemented in the framework of the support programmes, strengthening of professional skills and educational programmes.
The Head of the parliament touched upon the regional problems, the relations between Armenia and the neighbouring countries, as well as the developments in Armenia. In this context Ara Babloyan documented that Armenia once again was presented to the world with its tolerance and achievements of democracy.
Highly assessing the current level of cooperation between the two countries, Stefano Lazzarotto assured that with his activities he would give new impetus to those relations.
Ara Babloyan expressed hope that from now on the Armenian-Swiss relations would continue to expand and strengthen.
The interlocutors referred to the necessity of activation of bilateral economic ties and emphasized the cooperation particularly in agriculture, science, educational programmes and other spheres.