Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարոտոյին:
Ազգային ժողովի նախագահը, շնորհավորելով դեսպանին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ, գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը միջխորհրդարանական մակարդակում, կարեւորել պատգամավորական բարեկամական խմբերի ավանդը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
Արա Բաբլոյանի գնահատմամբ՝ հայ-շվեյցարական համագործակցության շրջանակը բավականին լայն է՝ առեւտրատնտեսական կապեր, աջակցության ծրագրերի շրջանակում իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդման եւ կրթական ծրագրեր:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ներհայաստանյան զարգացումներին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանը եւս մեկ անգամ ներկայացավ աշխարհին իր հանդուրժողականությամբ եւ ժողովրդավարության ձեռքբերումներով:
Ստեֆանո Լազարոտոն, բարձր գնահատելով երկու երկրների փոխգործակցության ներկա մակարդակը, վստահեցրել է, որ իր գործունեությամբ նոր լիցք կհաղորդի այդ հարաբերություններին:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ այսուհետ եւս հայ-շվեյցարական կապերը կշարունակեն ընդլայնվել ու ամրապնդվել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը, կարեւորել համագործակցությունը մասնավորապես գյուղատնտեսության, գիտության, կրթական ծրագրերի եւ այլ ոլորտներում:

Ара Баблоян принял новоназначенного посла Швейцарии в Армении
6 ноября Председатель НС Ара Баблоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Конфедерации в Армении Стефано Лазаротто.
Председатель НС, поздравив посла с началом дипломатической миссии, с удовлетворением подчеркнул тесное сотрудничество двух стран на межпарламентском уровне, вклад депутатских групп дружбы в развитие двусторонних связей.
В оценке Ара Баблояна, рамки армяно-швейцарского сотрудничества довольно широки – торгово-экономические связи, плодотворное взаимодействие в рамках программ помощи, развитие профессиональных навыков и образовательные программы.
Глава парламента обратился к региональным проблемам, отношениям Армении с соседними странами, а также к внутриармянским развитиям. В этом контексте Ара Баблоян   заметил, что Армения вновь предстала миру своей толерантностью и достижениями демократии.
Стефано Лазаротто, высоко оценив нынешний уровень взаимодействия двух стран, заверил, что своей деятельностью придаст новый импульс отношениям.
Ара Баблоян выразил надежду на дальнейшее расширение и укрепление армяно-швейцарских связей.
Собеседники отметили необходимость активизации экономических связей, сотрудничества, в частности, в области сельского хозяйства, науки, образовательных программ и в других сферах.