Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի գլխավորած պատվիրակությունը Ծիծեռնակաբերդում
Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 4-ին ՀՀ Աժ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանի, Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանի եւ պաշտոնական անձանց ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ, ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի հուշահամալիրին եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգեց անմեղ զոհերի հիշատակը։
Ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Լավրենտի Բարսեղյանը պարոն Հերման դե Կրոոյին պարգեւատրեց «Մեծ եղեռնի 90 - ամյակ» հուշամեդալով։
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերմանդե Կրոոն լրագրողներին տված հարցազրույցում ասաց- «Տարածաշրջան պաշտոնական այցին մասնակցում են  մեր խորհրդարանի եւ մեծամասնության, եւ ընդդիմության ներկայացուցիչները։ Մեր առաջին այցն է Հայաստան, որից հետո գնալու ենք Վրաստան եւ Ադրբեջան։ Հին պատմության տեր ժողովուրդներ եք, սակայն ձեր հարեւանական կապերը բարդ են։ Հարեւան չես կարող ընտ երլ, բայց պետք է կարողանալ հարեւանների հետ ապրել։ Հարցն այն է, որ հարեւանների տների դռները բացվում են նույն ուղղությամբ։ Հայաստանը դեպի փողոց պետք է անցնի հարեւանի այգիներով։ Այս պաթետիկ ու պատմական վայրում չի կարելի մոռանալ անցյալը, բայց պետք է օգտվել դրանից, որպեսզի թույլ չտալ կրկնվի անցյալը։ Եվրոպայի վրայով անցել են համաշխարհային երկու պատերազմներ, բայց կարողացանք հաշտության գալ եւ այժմ ստեղծում ենք Եվրոպայի միացյալ նահանգներ։ Ապագան միայն  անցյալից չի կառուցված։ Հարավային Կովկասի երկրներին մաղթում ենք կոնստրուկտիվ, մտածված խաղաղություն։ Նախորդ դարաշրջանում զոհերին հիշելու միակ ձեւը ապագայում հաշտություն ունենալն է»։
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը պատվավոր հյուրերի ծառուղում տնկեց մշտադալար եղեւնի։

Делегация, возглавляемая Председателем Палаты представителей Королевства Бельгии Германом де Кроо, в Цицернакаберде
В рамках официального визита в Республику Армения делегация, возглавляемая Председателем Палаты представителей Королевства Бельгии Германом де Кроо 4 апреля  в сопровождении председателя Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС РА Мгером Шахгельдяном, Полномочного и Чрезвычайного Посла РА в Королевстве Бельгии Вигеном Читечяном и официальных лиц посетила Цицернакаберд, возложила венок к мемориалу жертв Геноцида армян и почтила минутой молчания память невинных жертв.
Директор Музея Геноцида армян Лаврентий Барсегян наградил господина Германа де Кроо памятной медалью “90-летие Геноцида армян”.
Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии Герман де Кроо в интервью, данном журналистам, сказал: “В официальном визите в регион участвуют представители как большинства, так и оппозиции нашего парламента. Наш первый визит – в Армению, после чего мы побываем в Грузии и Азербайджане. Вы – народы древней истории, однако ваши соседские связи сложны. Соседей не выбирают, однако с соседями надо уметь жить. Вопрос в том, что двери соседских домов открываются в одном направлении. Армения вынуждена вы ходить на улицу через соседские сады. В этом патетическом и историческом месте нельзя забывать о прошлом, но надо воспользоваться этим, чтобы не позволить повторения прошлого. Над головой Европы прошли две мировые войны, однако мы смогли прийти к примирению и ныне создаем Соединенные Штаты Европы. Будущее слагается не только из прошлого. Странам Южного Кавказа желаем конструктивного, продуманного мира. Единственная форма п оминовения жертв прошлой эпохи - будущ ий мир”.
Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии на аллее почетных гостей посадил вечнозеленую ель.