ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ նորին գերազանցություն պրն. Հերման Դե Կրոոյի մասնակցությամբապրիլի 5-ին խորհրդարանում կազմակերպվելէր հանդիպում բելգիացի խորհրդարանականների եւ հայ ադամանդագործների միջեւ:
Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության մեջ զգալի տեղ է զբաղեցնում ադամանդագործության ոլորտը: Բելգիան հայտնի է այս ոլորտում ունեցած ձեռքբերումներով եւ աշխարհում զբաղեցրած առաջավոր տեղով: Բելգիական հանրահայտ Անտվերպեն քաղաքումադամանդագործության ոլորտում շրջանառությունը կազմում էտարեկան 35-40 մլրդ. դոլար: Հանդիպման ընթացքում Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը, փաստելով, որ Հայաստանը այս բնագավառում զարգանալու մեծ ներուժ ունի, խոսեց համագործակցությունն ակտիվացնելու եւ ներկրման-արտահանման ծավալները մեծացնելուանհրաժեշտության մասին:
Հայաստանում վերջին 13 տարիներին է, որ բիզնեսի այս տեսակը որակականնոր եւ ակտիվ փուլ է մտ ել, թեեւ շուրջ 40 տարի է` հայերն զբաղվում են այս գործով, ասում են ադամանդագործության բնագավառում գործունեություն իրականացնող հայ գործարարները: Եւ այդ տարիների ընթացքում Բելգայի Թագավորությունը Հայաստանի համար հանդիսացել է հիմնական գործընկերներից մեկը, այդ մասին են վկայում նաեւ համատեղ ստեղծված հայ-բելգիական ադամանդագործական ընկերությունները:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց Հայաստանի ադամանդագործության առանձնահատկությունների մասին: Որպես այդպիսին նշվեց հայ ադամնադագործների բարձր որակավորումը, թեեւ աշխատուժն այստեղ անհամեմատ էժան է, քան այլ երկրներում: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանում առավել կիրառելի է «վերադարձման» սկզբունքով աշխատաձեւը, երբ հումքը ներկրվում է, վերամշակվում եւ կրկին արտահանվում: Բացի այդ, ինչպես նշեցին հայ գործարարները, մեր հարկային եւ մաքսային օրենսդրությամբ հումքի թե ներկրման, թե արտահանման համար գանձվող գումարները մեծ չեն, ինչն էլ նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում տնտեսական գործունեության այդ տեսակի համար: Նաեւ, ներկայացնելով բարձրորակ արտադրանք, հայ ադամանդագործներն արդեն իսկ աշխարհում վայելում են մեծ վստահություն: «Անդրանիկ» ընկերության նախագահ Վլադիսլավ Թովմասյանը հանդիպման ընթացքում հանդես եկավ բելգիացի մասնագետներից կազմված պատվիրակության այց Հայաստան կազմակերպելու առաջարկությամբ, որպեսզի տեղում ուսումնասիրեն հայկական ադամանդագործության շուկան: Գործարարը համոզված է այդօրինակայցի արդյունավետության մեջ: Այս առաջարկը պաշտպանեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւ իր բելգիացի գործընկերոջը կոչ արեց աջակցել այն իրագործելու հարցում:Պետք է խթանել, որ հանդիպումները շարունակական լինեն եւ շփումներն ակտիվանան, ասում է ԱԺ նախագահը: Նրա խոսքերով, այդպես հնարավոր կլինի բացահայտել հայկական ադամանդագործության ողջ ներուժը: Իսկ Հայաստանում ադամանդագործության բնագավառում լավ հիմքեր ու ավանդույթներ են ձեւավորվել դեռ ԽՍՀՄ տարիներից, ասում է խորհրդարանի ղեկավարը:
Բելգիացի բարձրաստիճան հյուրը նշեց, որ հայ գործարարների համագործակցության ցանկությունը, ինչպես նաեւ բարենպաստ օրենսդրական դաշտը լավ նախադրյալներ են ստեղծում համատեղ ծրագրեր իրագործելու եւ ադամանդագործությունը Հայաստանի տնտեսության առաջավոր ճյուղերից մեկը դարձնելու համար:
«Զարգանալու տեղ իհարկե դեռ ունենք», ասում են հայ ադամանդագործները, հատկապես որ հայկական ոչ մի ընկերություն ներկայացված չէ դեռեւս համաշխարհային ճանաչում ունեցող«Դե Բիրս» ընկերությունում:

5 апреля с участием Председателя НС Артура Багдасаряна и Председателя Палаты представителей Королевства Бельгии Его Превосходительства г-на Германа де Кроо в парламенте была организована встреча бельгийских парламентариев и армянских алмазообработчиков.
В товарообороте между Евросоюзом и Арменией значительное место занимает сфера огранки бриллантов. Бельгия в этой области известна своими достижениями и ведущим в мире местом. В бельгийском Антверпене товарооборот в сфере обработки бриллиантов составляет 35-40 млрд долларов в год. В ходе встречи Председатель Палаты представителей Бельгии, констатируя, что Армения имеет большой потенциал для развития в этой области, говорил о необходимости активизации сотрудничества и расширения объемов ввоза-вывоза.
В Армении в последние 13 лет этот вид бизнеса вошел вкачественно новую и активную фазу, хотя около 40 лет армяне занимаются этим делом, говорят армянские предприниматели, осуществляющие деятельность в этой сфере. И за эти годы Королевство Бельгии было одним из основных партнеровАрмении, об этом свидетельствуют также созданные совместные армяно-бельгийские компании.
В ходе встречи говорилось об особенностях алмазообрабатывающего производства в Армении. Была отмечена высокая квалификация армянских огранщиков бриллиантов, хотя рабочая сила здесь несравненно дешевле, чем в других странах. Именно по этой причине в Армении наиболее применима форма работы по “возвратному” принципу, когда сырье ввозится, обрабатывается и вновь вывозится. Кроме того, как отметили армянские предприниматели, по нашему налоговому и таможенному законодательству взимаемые за ввоз и вывоз сырья суммы невелики, что и создает благоприятные условия для этого вида хозяйственной деятельности. Также, предоставляя высококачественную продукцию, армянские алмазообработчики уже внушают миру доверие. Председатель компании “Андраник” Владислав Товмасян в ходе встречи выступил с предложением организовать визит делегации бельгийских специалистов в Армению, чтобы они на месте смогли бы изучить армянский рынок обработки бриллиантов. Бизнесмен уверен в эффективности подобного визита. Это предложение поддержал Председатель НС Артур Багдасарян и призвал своего бельгийского коллегу содействоватьв вопросе его реализации. Следует стимулировать, чтобы встречи имели последовательный характер, а контакты активизировались, говорит Председатель НС.По его словам, таким образом возможно будет выявить весь потенциал армянского алмазообрабатывающего производства. А в Армении в сфере обработки бриллиантов есть хорошая база и традиции, сформировавшиеся еще со времен СССР, говорит руководитель парламента.
Высокопоставленный бельгийский гость отметил, что желание армянских бизнесменов сотрудничать, а также благоприятное законодательное поле создают хорошие предпосылки для реализации совместных программ и превращения алмазообрабатывающей промышленности в Армении в одну из передовых отраслей хозяйства.
“Конечно, у нас еще есть возможность развития”, говорят армянские обработчики бриллиантов, тем более, что до сих пор ни одна армянская компания не представлена во всемирно известной компании “Де Бирс”.