ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Թուրքմենստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր մասնագետների եւ բժշկական առաջատար կենտրոնների ղեկավարների: Պատվիրակությունը Հայաստանում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (UNICEF) եւ Յոդին համընդհանուր համացանցի աջակցությամբ: Այցի նպատակն է ուսումնասիրել մեր երկրում իրականացվող նորածնային սքրինինգի փորձը, որն արդեն տասներեք տարի է իրականացվում է Հայաստանում:
Արա Բաբլոյանը անդրադարձել է առողջապահության, սոցիալական ապահովության, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում Հայաստանում ձեւավորված օրենսդրական դաշտին:
Արա Բաբլոյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է նորածնային սքրինինգի ծրագրերը ներդնելու, կյանքի կոչելու հարցում մասնագետների ջանքերը, կատարած աշխատանքն ու արդյունքները:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` կյանքի ցիկլի վաղ փուլից հաշմանդամության առկայությունը բացահայտելու, անհրաժեշտ միջամտություն ցուցաբերելու դեպքում համալիր ծառայությունների ու միջոցառումների օգնությամբ միանգամայն իրատեսական է ապահովել երեխայի հետագա ամբողջական ներգրավվածությունը հասարակական կյանքին:
Ըստ Ազգային ժողովի նախագահի` լավագույն արդյունքներ կարելի է ունենալ, եթե առկա է սոցիալական, առողջապահական եւ կրթական ոլորտների միջգերատեսչական համագործակցություն` համայնքային մարմինների ակտիվ մասնակցությամբ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ մոդելի կիրառման կարեւոր առանձնահատկություններից է զարգացման խնդիրներ կամ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար պետության կողմից վերականգնողական ծառայություններ, կրթություն ստանալու հնարավորություն եւ լիարժեք խնամք ապահովելը:
Թուրքմենստանից ժամանած հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել Արա Բաբլոյանին ջերմ ընդունելության եւ իրենց հետաքրքրրող թեմաներին հանգամանալի անդրադառնալու համար: Նրանք նշել են, որ Հայաստանում իրականացված արդյունավետ փորձը հնարավորինս կկիրառեն իրենց երկրում:
Պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել հետագա համագործակցության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցում:

28 ноября Председатель НС А.Баблоян принял главных специалистов Министерства здравоохранения и руководителей ведущих медицинских центров Туркменистана. Делегация находится в Армении при содействии   Детского фонда ООН   (UNICEF) и всеобщей   интернет-сети Йодин. Цель визита – изучение опыта скрининга новорожденных, уже тринадцать лет проводимого в Армении.
А.Баблоян ознакомил с законодательным полем Армении в сферах здравоохранения, социального обеспечения, защиты прав детей.
Спикер НС по просьбе гостей представил усилия специалистов по внедрению программ скрининга новорожденных, проделанную ими работу и ее итоги.
По словам главы парламента, для выявления инвалидности детей с ранней стадии жизненного цикла, в случае оказания необходимого вмешательства с помощью комплексных услуг и мер вполне реально обеспечить дальнейшее полное вовлечение ребенка в общественную жизнь.
По Баблояну, наилучшие результаты возможны при наличии межведомственного сотрудничества в социальной, здравоохранительной и образовательной сферах – при активном участии муниципальных органов.
Руководитель законодательного органа отметил, что одной из важных особенностей применения модели является создание государством для детей с проблемами развития и инвалидов реабилитационной службы, возможность получения ими образования и обеспечение полноценной опеки.
Гости из Туркменистана поблагодарили А.Баблояна за теплый прием и обстоятельное ознакомление с интересующими их темами. Они отметили, что накопленный в Армении продуктивный опыт будет по возможности применен в их стране.