Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների  գլխավոր քարտուղարները ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 7-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հաղոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Գլխավոր քարտուղարները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել Հուշամատյանում։
Ուկրաինայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Պետրո Բոդնարը նշել է. «Անչափ ցնցված եմ։ Մենք պետք է լավ հիշենք մեր պատմությունը եւ ամեն ինչ անենք, որպեսզի նման ողբերգություններն ապագայում այլեւս չկրկնվեն»։

7 декабря генеральные секретари парламентов стран Восточного партнерства в сопровождении руководителя-генерального секретаря Аппарата НС РА А.Сагателяна посетили   мемориал в Цицернакаберде.
Гости возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида армян 1915 г.,   почтили молчанием и отдали дань уважения памяти Св.Мучеников.
Генеральные секретари побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с экспозицией, документами и материалами, свидетельствующими о преступлении, внесли запись в Памятную книгу.
Генеральный секретарь парламента Украины П.Боднар отметил: “Крайне п отрясен. Мы должны хорошо помнить нашу историю и делать все возможное, чтобы подобные злодеяния не повторялись в будущем”.