Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը ապրիլի 6-ին խորհրդարանում հանդիպեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող` Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Գեդեմինաս Կիրկիլասի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ Հայաստանի եւ Լիտվայի հարաբերությունները ձեւավորվել են դեռեւս պատմական ժամանակներում: Նա բարձրաստիճան հյուրի այցը հայկական խորհրդարան գնահատում է որպես կարծիքներ փոխանակելու եւ համագործակցության եզրեր գտնելու լավ հնարավորություն:
Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարը գոհունակությամբ ընդգծեց Եվրամիությանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցելու` հայկական կողմի ձգտումը:Նա նաեւ ողջունում է հայ խաղաղապահներին Իրաք ուղարկելու Հայաստանիքաղաքականությունը` նշելով, որ Լիտվան հակամարտության գրեթե բոլոր տարածքներում ներկայացված է իր խաղարարար ջոկատներով: Լիտվական կողմը պատրաստ էռազմական բնագավառում ունեցած իր ձեռքբերումներն ու փորձը կիսել հայ գործընկերների հետ, ասում է  Գեդեմինաս Կիրկիլասը, հատկապես որ իր երկիրը գտնվում է զինված ուժերի համակարգը բարեփոխելու փուլում:
Մհեր Շահգելդյանը կարեւորում է պաշտպանության բնագավառում փորձի փոխանակման առաջարկը` հաշվի առնելով, որ Լիտվան ստեղծել է արեւմտյան եւ ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող զինուժ: Պրն. Շահգելդյանը, որ հանդիսանում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկականպատվիրակության ղեկավար, գտնում է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում մեծ դերակատարություն պետք է ունենան նաեւ երկու երկրների խորհրդարանները, այս դեպքում` պաշտպանության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովները: Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Հայաստանը շարժվում է եվրաինտեգրման ճանապարհով եւ դա սոսկ ցանկության արդյունք չէ, այլ պայմանավորված է պատմական ու կրոնական իրողություններով: Զրույցի ընթացքում նաեւ անդրադարձ եղավ պաշտպանության համակարգի ֆինանսավորման ու դրա պլանավորման խնդրին, այս ոլորտի նկատմամբ քաղաքացիական եւ խորհրդարանական վերահսկողության հարցերին: Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով` Մհեր Շահգելդյանը ընդգծեց, որ, ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հայտարարությունների, Հայաստանը խնդրի լուծումը տեսնում բանակցային գործընթացի արդյունքում ընդհանուր հայտարարի գալու մեջ: Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարն այս առիթով նկատեց, որ քաղաքականության մեջ չկան անլուծելի խնդիրներ. լուծման համար պետք է կամք եւ ցանկություն:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց նաեւ «Ընդլայնվող Եվրոպա. նոր հարեւաններ» ծրագրի շրջանակներում համագործակցելու մասին: Լիտվան առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում Հարավկովկասյան երկրների վրա: Դրանով պայմանավորված` տարածաշրջանային երեք երկրների համար Թբիլիսիում շուտով կբացվի Լիտվայի Հանրապետության դեսպանատունը, որտեղ կաշխատի նաեւ ռազմական կցորդ:
Թեեւ մեր պատվիրակությունները համագործակցում են ՆԱՏՕ-ի ԽՎ շրջանակներում,հանդիպումները պետք է առավել հաճախ եւ հարաբերություններն ավելի բարեկամական դարձնել,ասում է Մհեր Շահգելդյանը ու հավելում, որ «մարդկային հարաբերությունները քաղաքականության մեջ մեծ տեղ ունեն»:

On April 6 Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs met in the parliament with the members of the delegation headed by Gediminas Kirkilas, Minister of National Defence of the Republic of Lithuania, who were on an official visit in Armenia.
Welcoming the guests, the Committee Chairman of the Parliament said that the relations between Armenia and Lithuania were shaped still in historical times. He evaluated the guest’s visit as a good opportunity for exchanging views and finding cooperation boundaries.
The Lithuanian Minister of National Security underscored with satisfaction the striving of the Armenian side to cooperate with the European Union and NATO. He also welcomed the policy of Armenia in sending Armenian peaceful corps to Iraq, noting that Lithuania is represented with its peaceful detachments almost in all areas. The Lithuanian side is ready to share its achievements and experience in the military sphere with the Armenian partners, said Gediminas Kirkilas, especially pointing out the fact the its country is in the stage of improving the system of the armed forces.
Mher Shahgeldyan highlighted the proposal of the exchange of experience in the sphere of defence, taking into account that Lithuania created armed forces complying with the Western and NATO standards. Mr. Shahgeldyan, who is also the head of the Armenian delegation in NATO Parliamentary Assembly, finds that the parliaments of two countries should have great role in the development of bilateral relations, in this case – the committees dealing with defence issues. The Committee Chairman noted that Armenia moves by the way of European integration and it’s not just the result of mere desire, but conditioned by historical and religious realities. During the talks the issue of financing the system of defence and its planning was also touched upon, as well as the issues of civil and parliamentary control towards this sphere. Talking on the theme of Karabakh conflict, Mher Shahgeldyan underscored that in contrast to warlike statements of the Azeri side, Armenia sees the solution of the problem to coming to a common understanding as a result of negotiation process. The Lithuanian Minister of National Security said on this occasion that there are no unsolved problems in politics: will and desire are needed for the solution.
During the meeting the sides had a talk on cooperation within the framework of the programme “Wider Europe: New Neighbourhood.” Lithuania pays special attention to South Caucasus countries. In connection with this an Embassy of the Republic of Lithuania soon will be opened for the regional three countries, where a military attaché will also work.
Though our delegations cooperate within the NATO PA framework, the meetings will be held more often and the relations become friendlier, said Mher Shahgeldyan, and added, that “the human relations have great place in the politics.”