Արա Բաբլոյանը հյուրընկալել է խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողներին
Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունվարի 11-ին հյուրընկալել էր օրենսդիր մարմնում հավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ, մաղթել առողջություն, խաղաղություն եւ մասնագիտական նորանոր հաջողություններ:
«Ավանդույթի համաձայն՝ սկսվող տարվա առաջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դարձյալ հյուրընկալում է ձեզ, որպեսզի ամփոփենք անցած տարվա ընթացքում մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքները եւ անդրադառնանք հետագա անելիքներին:
2018 թվականը բավականին բարդ տարի էր ողջ երկրի եւ, բնականաբար, խորհրդարանի համար: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ` իրադարձությունների օպերատիվ եւ անկողմնակալ լուսաբանման համար: Համոզված եմ, որ մեր հասարակության լիարժեք տեղեկացվածության շնորհիվ էր նաեւ, որ խուսափեցինք իրավիճակի հետագա շիկացումից եւ կարողացանք խնդիրները տեղափոխել խորհրդարանական քննարկումների դաշտ, այս պատերի ներսում գտնել երկխոսության ու ճիշտ լուծումների ճանապարհը»,-ընդգծել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողներին՝ Հայաստանի օրենսդիր մարմնի աշխատանքները բարձր մակարդակով լուսաբանելու համար:
«Հաճախ մատնացույց անելով հրատապ լուծում պահանջող տարբեր խնդիրներ՝ դուք ասես դարձաք մեր օգնականներն ու խորհրդատուները: Այդպիսին է լրագրողների կոչումը` ճիշտ ըմբռնել պետական ու հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում առկա երեւույթները, նրանց զարգացման միտումները եւ կատարել վաղ ազդարարման յուրօրինակ համակարգի դեր:
Կես կատակ, կես լուրջ, բայց մի անձնական դիտարկում կատարեմ: Մասնագիտության բերումով բժիշկներն ու լրագրողներն ասես կոլեգաներ լինեն: Բժշկության հիմնական սկզբունքներից մեկը հետեւյալն է՝ ախտորոշել, հետո միայն միջամտել, քանի որ առանց ճիշտ ախտորոշման, կունենանք ավելորդ, գուցե վնասակար միջամտություն: Ցանկանում եմ, որ այս սկզբունքն անդավաճան կերպով կիրառեք նաեւ լրագրության մեջ:
Բոլորիդ մաղթում եմ, որ 2019 թվականի ընթացքում նույնպիսի պրոֆեսիոնալիզմով համագործակցեք նաեւ նորընտիր խորհրդարանի հետ»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գնահատանքի խոսք է ուղղել նաեւ Ազգային ժողովի աշխատակազմին ու հատկապես Լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչության բոլոր աշխատակիցներին՝ նշելով, որ չնայած վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի կարճատեւ գործունեությանը՝ այդ ընթացքում հաջողվել է խորհրդարանում լրագրողների համար աշխատանքային լավագույն պայմաններ ապահովվել: Նա հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանը կշարունակի այդ գործընթացը:

А.Баблоян принял аккредитованных в парламенте журналистов
11 января Председатель НС А.Баблоян в связи с Новым годом и Св.Рождеством устроил прием для аккредитованных в законодательном органе представителей СМИ.
Глава парламента поздравил с Новым годом и Св.Рождеством, пожелал здоровья, мира и новых профессиональных успехов.
“По традиции в первый день начинающегося года НС РА вновь принимает вас, чтобы обобщить  итоги нашей совместной работы за истекший год и обратиться к дальнейшим планам.
2018 год был довольно сложным для всей страны и, естественно, парламента. Благодарю всех вас за оперативное и объективное освещение событий. Убежден, благодаря также полной осведомленности нашего общества мы смогли избежать дальнейшего обострения ситуации и сумели перенести проблемы в поле парламентских дебатов, найти в этих стенах путь к диалогу и верным решениям”, - подчеркнул А.Баблоян.
Спикер НС поблагодарил аккредитованных в НС журналистов за освещение на высоком уровне работ законодательного органа Армении.
“Зачастую указывая на требующие экстренного решения злободневные проблемы, вы как бы стали нашими помощниками и советниками. Таково призвание журналистов – верно улавливать существующие явления в различных сферах государственной и общественной жизни, тенденции их развития и выполнять роль своеобразной системы оповещения”.
А.Баблоян полушутя-полусерьезно заметил, что врачи и журналисты как бы коллеги: один из главных принципов врачей – диагностировать, и лишь потом вмешиваться, поскольку без правильного диагноза возможно излишнее, даже вредное вмешательство, и пожелал, чтобы этот надежный принцип применялся также в журналистике.
Руководитель НС пожелал журналистам в 2019 г. профессионального сотрудничества с новоизбранным парламентом.
Глава законодательного органа оценил также работу сотрудников Управления информации и по связям с общественностью Аппарата НС, отметив, что, несмотря на краткосрочную деятельность НС шестого созыва, в парламенте удалось создать для журналистов оптимальные условия работы. А.Баблоян выразил надежду, что новоизбранный парламент успешно продолжит этот процесс.