ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 22-ին ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ուլրիկ Թիդեստրոմին:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, արժեւորել է երկու երկրների միջեւ հաստատված համագործակցությունը` մասնավորապես կարեւորելով օրենսդիր մարմինների  շփումները,  փոխայցերն ու  փորձի փոխանակումը:
Ազգային ժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ եւս միջազգային տարբեր հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ փոխգործակցությունը կլինի  շարունակական:
Խոսելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Շվեդիայի խորհրդարանը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը, ինչը խթան կհանդիսանա երկկողմ եւ բազմակողմ կապերի առավել զարգացմանն ու  խորացմանը:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի  հակամարտության կարգավորման գործընթացին, նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումն այս հարցում միանշանակ է եւ հարցի լուծումը հնարավոր է համարում բացառապես խաղաղ ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում եւ այս հարցում ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը: «Դժվար է բանակցել մի կողմի հետ, որը մշտապես հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով եւ քարոզում  ատելություն: Դա ոչ միայն խանգարում է բանակցությունների գործընթացին, այլեւ առաջացնում է նոր խնդիրներ»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Ուլրիկ Թիդեստրոմին` արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Հայաստանում ընտրական աջակցության» ծրագրի շրջանակում Շվեդիայի կառավարության ցուցաբերած օժանդակության համար` հույս հայտնելով, որ համանման գործակցությունն արդյունավետ շարունակություն կունենա առավել ընդլայնված օրակարգով:
Անդրադառնալով մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններին ու ընթացիկ զարգացումներին` Արարատ Միրզոյանն ասել է. «Մեր նվիրումը ժողովրդավարական արժեքներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու ազատությանն անքննելի են եւ վստահ եմ` Հայաստանի համար նաեւ անշրջելի: Սա ճանապարհ է դեպի ժողովրդավարություն եւ հույս ունեմ, որ նաեւ միջազգային գործընկերների օգնությամբ անշեղորեն գնալու ենք այս ուղղությամբ»:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի Ռիգսթագին` Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար:
Ուլրիկ Թիդեստրոմը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին  Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, համոզմունք է հայտնել, որ հայ-շվեդական համագործակցությունը կընդլայնվի  տարբեր ոլորտներում,  կամրապնդվեն կապերը ոչ միայն միջխորհրդարանական համագործակցության համատեքստում,  այլ նաեւ  խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների եւ աշխատակազմերի մակարդակով:
Դեսպան Թիդեստրոմը վստահեցրել է Ազգային ժողովի նախագահին, որ Հայաստանում 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած հեղափոխության մասին Շվեդիայում կարծում են, որ այն ժողովրդավարության համար կարեւորագույն ուղենիշ է:
Նա նշել է, որ Շվեդիան կարեւորում է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը եւ պատրաստակամ է այսուհետ եւս աջակցելու նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր երկրի խորհրդարանը չի ուշացնի Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը:
Կողմերը կարեւորել են շվեդահայ համայնքի դերակատարությունը հայ-շվեդական հարաբերությունների խորացման գործում:

22 января Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Швеция в РА Ульрика Тидестрома.
Глава парламента, приветствуя гостя, оценил налаженное между двумя странами сотрудничество, в частности подчеркнув важность контактов, взаимных визитов и обмена опытом законодательных органов.
Председатель НС выразил уверенность, что взаимодействие парламентских делегаций на различных международных площадках будет продолжаться и впредь.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – Евросоюз, глава законодательной власти выразил надежду, что парламент Швеции по возможности в сжатые сроки ратифицирует документ, стимулирующий еще большее развитие и углубление двусторонних и многосторонних связей.
А.Мирзоян, обратившись к процессу урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, отметил, что позиция властей Армении по данному вопросу однозначна, и решение вопроса считается возможным исключительно мирным путем, в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ, при содействии международного сообщества. “Трудно вести переговоры со стороной, которая постоянно выступает с милитаристскими заявлениями и разжигает ненависть. Это не только мешает процессу переговоров, но и создает новые проблемы”, - подчеркнул спикер НС.
Глава парламента поблагодарил г-на Тидестрома за помощь правительства Швеции в рамках программы “Содействие выборам в Армении” на внеочередных парламентских выборах, выразив надежду на эффективное продолжение подобного взаимодействия по расширенной повестке.
Затронув недавние события и текущие развития в РА, А.Мирзоян заметил: “Наша верность демократическим ценностям, защите прав и свобод человека бесспорна и, уверен, необратима для Армении. Это путь к   демократии и, надеюсь, будем неуклонно двигаться в этом направлении также при помощи наших международных партнеров”.
Руководитель законодательного органа также поблагодарил Ригстаг Швеции за принятие осуждающей Геноцид армян резолюции.
Ульрик Тидестром, поздравив А.Мирзояна с избранием на пост Председателя НС, выразил уверенность, что армяно-шведское сотрудничество в различных сферах расширится, укрепятся связи не только в контексте межпарламентского сотрудничества, но и на уровне генеральных секретарей и аппаратов парламентов.
Посол заверил Председателя НС, что революция в Армении весной 2018 года рассматривается   в Швеции как важнейшая веха на пути к демократии.
Г-н Тидестром отметил, что Швеция осознает важность расширения  сотрудничества с Арменией в различных областях, готова и впредь способствовать реализации новых инициатив.
Посол заверил, что парламент Швеции ускорит ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС.