Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Պյոտր Սվիտալսկիին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման գործում ունեցած դերակատարության համար եւ պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ մեկնարկած նախաձեռնություններն ու նախանշված ծրագրերը կյանքի կոչելու եւ արդյունքներ արձանագրելու հարցում նորընտիր Ազգային ժողովը վճռական է:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին` Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այն կարեւոր պայման է երկրում բարեփոխումներն ու ԵՄ-ի հետ գործընկերությունն ընդհանուր արժեհամակարգի հիման վրա առաջ մղելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարն այս հարցում ակնկալել է դեսպանի աջակցությունը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ հայկական կողմը կարեւորում է ՀՀ քաղաքացիների ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման երկխոսության մեկնարկը: «Կարծում եմ, որ սա եւս լուրջ նվաճում կլինի եւ հարաբերությունները կհասցնի զարգացման նոր մակարդակի»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Եվրոպական միության հետ համագործակցությունն այսուհետ կծավալվի էլ ավելի սերտ՝ ժողովրդավարության խորացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության, խորհրդարանի դերի բարձրացման, վերահսկողական գործառույթների, դատական եւ ընտրական համակարգի բարեփոխումների եւ այլ ոլորտներում:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, կարեւորել է այն հանգամանքը, որ նա դարձել է ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված խորհրդարանի ղեկավար: Դեսպանն ընդգծել է, որ նորընտիր Ազգային ժողովն ունի բոլոր հնարավորությունները Հայաստանի Հանրապետությունում իրական պառլամենտարիզմի կայացման համար: Դեսպանը նաեւ արժեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում: Դեսպան Սվիտալսկին Եվրոպական միության պատվիրակության անունից պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվորեն համագործակցել Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով խորհրդարանի կողմից գնահատված կարիքները:

А.Мирзоян принял П.Свитальского
Глава парламента поблагодарил посла за весомую роль в расширении сотрудничества Армения – Евросоюз, выразив готовность к развитию и углублению отношений.
А.Мирзоян заверил, что новоизбранное Национальное Собрание проявит решительность в претворении в жизнь и достижении успехов в начатых инициативах и намеченных программах.
Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, Председатель НС отметил, что это важное условие для продвижения реформ в Армении и партнерства с ЕС на основе общей системы ценностей. Глава парламента в данном вопросе надеется на содействие посла.
Глава законодательной власти отметил, что армянская сторона придает важность началу диалога по упрощению визового режима ЕС для граждан РА. “Полагаю, что это также станет серьезным достижением и выведет отношения на новый уровень развития”, - заметил А.Мирзоян.
Председатель НС выразил надежду, что отныне сотрудничество с ЕС станет более тесным – в углублении демократии, защиты прав человека, сотрудничества с гражданским обществом, повышении роли и надзорных функций парламента, реформах судебной и избирательной систем и в других сферах.
Глава делегации ЕС в РА, посол   П.Свитальский, поздравив А.Мирзояна с вступлением в должность, подчеркнул важность факта, что он стал спикером парламента, сформированного в итоге свободных, справедливых и прозрачных выборов. Посол особо выделил, что новоизбранное Национальное Собрание имеет все возможности для становления реального парламентаризма в РА. Г-н Свитальский также оценил активизацию межпарламентских связей и роль парламентской дипломатии в развитии отношений Армения – Евросоюз. От имени делегации ЕС он выразил готовность активно содействовать развитию институциональных возможностей НС на основе оцененных потребностей парламента.