Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Չեխիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցությունն ու միջխորհրդարանական ակտիվ շփումները:
Ընդգծելով միջազգային հարթակներում երկու երկրների պատգամավորական պատվիրակությունների սերտ համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ կնպաստի դրանց առավել ընդլայնմանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Չեխիայի Սենատի կողմից համաձայնագրի վավերացումը 2018 թ. մայիսի 17-ին եւ հույս հայտնել, որ Պատգամավորների պալատը եւս չի ուշացնի փաստաթղթի ընդունումը:
Պետր Միկիսկան Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի նախագահների շնորհավորագրերը:
Դեսպանը կարեւորել է Հայաստանում անցկացված արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավար ընտրությունները, որի արդյունքում ձեւավորվել է ժողովրդի վստահությունը վայելող խորհրդարան: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ Պետր Միկիսկան արժեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը բարեկամ երկրների փոխգործակցության ամրապնդման գործում: Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել օժանդակելու երկկողմ շահավետ ծրագրերի իրագործմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի դյուրացման շուրջ:

Head of Parliament Receives Ambassador of Czech Republic to Armenia
On February 1, the President of RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Petr Mikyska.
The Head of the legislative body has noted that Armenia greatly highlights the development of the relations with the Czech Republic, the cooperation in numerous spheres and the inter-parliamentary active contacts.
Underlining the close cooperation of the parliamentary delegations between the two countries on the international platforms, Ararat Mirzoyan expressed hope that the Friendship Group of the newly elected parliament to be formed in the future with its activities would promote their further enlargement.
Touching upon the ratification process of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the Head of the parliament highly assessed the ratification of the Agreement by the Czech Senate on May 17, 2018 and expressed hope that the Chamber of Deputies also would not delay the adoption of the document.
Petr Mikyska conveyed Ararat Mirzoyan the congratulations by the Presidents of the Senate and the Chamber of Deputies of the Czech Republic on being elected President of the National Assembly.
The Ambassador emphasized the fair, transparent and democratic elections held in Armenia, as a result of which a parliament enjoying the people’s trust was formed. Touching upon the development of bilateral relations and inter-parliamentary ties, Petr Mikyska evaluated the role of the parliamentary diplomacy in strengthening of cooperation between the friendly countries. The Ambassador expressed readiness for assisting the implementation of the bilateral beneficial programmes.
The interlocutors also exchanged thoughts on the process of EU entry visa facilitation for the citizens of Armenia.