Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Չեխիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցությունն ու միջխորհրդարանական ակտիվ շփումները:
Ընդգծելով միջազգային հարթակներում երկու երկրների պատգամավորական պատվիրակությունների սերտ համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ կնպաստի դրանց առավել ընդլայնմանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Չեխիայի Սենատի կողմից համաձայնագրի վավերացումը 2018 թ. մայիսի 17-ին եւ հույս հայտնել, որ Պատգամավորների պալատը եւս չի ուշացնի փաստաթղթի ընդունումը:
Պետր Միկիսկան Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի նախագահների շնորհավորագրերը:
Դեսպանը կարեւորել է Հայաստանում անցկացված արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավար ընտրությունները, որի արդյունքում ձեւավորվել է ժողովրդի վստահությունը վայելող խորհրդարան: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ Պետր Միկիսկան արժեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը բարեկամ երկրների փոխգործակցության ամրապնդման գործում: Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել օժանդակելու երկկողմ շահավետ ծրագրերի իրագործմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի դյուրացման շուրջ:

Глава парламента принял посла Чехии в Армении
1 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в РА П.Микиску.
Глава законодательного органа отметил, что Армения всемерно осознает важность развития отношений, многогранного сотрудничества и активных контактов с Чехией.
Подчеркнув тесное сотрудничество депутатских делегаций двух стран на международных площадках, А.Мирзоян выразил надежду, что формируемая в новоизбранном парламенте в скором времени группа дружбы своей деятельностью посодействует еще большему расширению связей.
Коснувшись процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, спикер парламента высоко оценил ратификацию документа Сенатом Чехии в мае 2018 г. и выразил надежду, что Палата депутатов также ускорит его принятие.
П.Микиска передал А.Мирзояну в связи с избранием Председателем НС поздравительные грамоты председателей Сената и   Палата депутатов Чешской Республики.
Посол отметил проведенные в Армении справедливые, прозрачные и демократические выборы, в результате которых сформировался пользующийся доверием народа парламент. Затронув развитие двусторонних отношений и межпарламентских связей, г-н Микиска оценил роль парламентской дипломатии в деле укрепления взаимодействия двух дружественных стран. Он выразил готовность содействовать реализации взаимовыгодных двусторонних программ.
Собеседники также обменялись мнениями по упрощению процесса предоставления виз ЕС гражданам Армении.