Խորհրդարանական պատվիրակությունն ամփոփել է ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Միքայել Մելքումյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Հովհաննես Իգիթյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը եւ Սոս Ավետիսյանը փետրվարի 6-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ներկայացրել են մանրամասներ 2019 թվականի հունվարի 20-26-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից:
Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանին վերաբերող կարեւորագույն հարցը 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ դիտորդական առաքելության զեկույցն էր: Զեկուցող Ալեքսանդր Պոչեյը բարձր է գնահատել Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների որակը՝ ընդգծելով որ ընտրությունները մրցակցային էին եւ ազատ:
Ըստ բանախոսի՝ ելույթ են ունեցել նաեւ ԵԽԽՎ-ում ընդգրկված քաղաքական խմբերի ղեկավարներ, անհատ պատգամավորներ, ովքեր եւս դրական գնահատականներ են տվել տեղի ունեցած ընտրություններին:
Ռուբեն Ռուբինյանը՝ որպես պատվիրակության ղեկավար, հանդիպել է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյցեխ Սավինսկու հետ, քննարկել պատվիրակության աշխատանքներին վերաբերող հարցեր: Նրա գնահատմամբ՝ պատվիրակության անդամների միջեւ կա լիակատար ըմբռնում եւ համակարգված, փոխօգնության մթնոլորտում աշխատելու պատրաստակամություն:
Պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Պասկեին, ով շնորհավորելով մեր երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական ընտրությունների կապակցությամբ՝ նշել է, որ Հայաստանի օրինակը կարող է վարակիչ լինել այլ երկրներում ընտրությունների անցկացման համար:
Կայացած հանդիպումներին, առաջիկա ծրագրերին անդրադարձել են նաեւ պատվիրակության մյուս անդամները, ընդգծելով ԵԽԽՎ գործընկերների դրական վերաբերմունքը թե՛ նոր Հայաստանի եւ թե՛ պատվիրակության անդամների նկատմամբ:
Տեղեկացվել է, որ Էդմոն Մարուքյանը եւ Միքայել Մելքումյանը, անդրադառնալով ադրբեջանական պատվիրակության՝ ՀՀ նախկին իշխանությանը հասցեագրված որոշ որակումներին, հորդորել են ադրբեջանցիներին զբաղվել իրենց երկրի ժողովրդավարության խնդիրներով:
Պատվիրակության անդամները պատասխանել են լրագրողների հարցերին, որոնք վերաբերել են հայ ադրբեջանական հարաբերություններին, ԵԽԽՎ-ի կողմից իրականացվող մշտադիտարկումներին:

Парламентская делегация обобщила работу зимней сессии ПАСЕ
6 февраля глава парламентской делегации РА в ПАСЕ Р.Рубинян и члены делегации В.Варданян, М.Мелкумян, Э.Марукян, О.Игитян, Т.Айрапетян, С.Аветисян на созванной пресс-конференции представили работу состоявшейся 20-26 января в Страсбурге зимней сессии ПАСЕ.
Глава делегации отметил, что в рамках сессии важным был доклад мониторинговой миссии на внеочередных парламентских выборах 9 декабря 2018 г. в Армении. Докладчик А.Почей высоко оценил качество состоявшиеся в РА парламентских выборов, подчеркнув, что выборы были конкурентными и свободными.
По Р.Рубиняну, выступили также руководители политических групп ПАСЕ, отдельные депутаты, которые также положительно оценили прошедшие выборы.
Как руководитель делегации Р.Рубинян встретился с генеральным секретарем ПАСЕ Войцехом Савински, обсудил вопросы, касающиеся работы армянской делегации. В его оценке, между членами делегации налицо полное взаимопонимание и готовность работать слаженно, в атмосфере взаимопонимания.
Члены делегации встретились с председателем ПАСЕ Лилиан Паске, которая, поздравив с состоявшимися в РА демократическими выборами, отметила, что пример Армении может оказаться заразительным для проведения выборов в других странах.
К прошедшим встречам, предстоящим программам обратились также другие члены делегации, подчеркнув положительное отношение партнеров по ПАСЕ как к новой Армении, так и к самой делегации.
Члены делегации ответили на вопросы журналистов, касающиеся армяно-азербайджанских отношений, проводимых ПАСЕ мониторингов.