Փետրվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը հանդիպել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Շնորհավորելով Միքայել Մելքումյանին նորաստեղծ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանն ընդգծել է հանձնաժողովի կարեւորությունը Եվրասիական տնտեսական միությանն ինտեգրման հետագա խորացման ուղղությամբ: Թիմուր Ուրազաեւը վստահեցրել է, որ մեր երկիրը Ղազախստանի համար եղել եւ շարունակում է լինել առաջնահերթ երկրների շարքում:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները եւ այդ հարցում նշանակալի համարել անձամբ Թիմուր Ուրազաեւի ավանդը:
Միքայել Մելքումյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի գործառույթները, խոսել առաջիկա անելիքների մասին: Նա պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվորեն աշխատել ԵԱՏՄ եւ տարածաշրջանի երկրների համանման հանձնաժողովների հետ՝ ձեւավորելով մշտական օրակարգ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

М.Мелкумян принял посла Казахстана в Армении
11 февраля председатель Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и евразийской интеграции М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Казахстан в Армении Т.Уразаевым.
Поздравив М.Мелкумяна с избранием на пост председателя, посол подчеркнул важность комиссии для дальнейшего углубления интеграции ЕАЭС. Г-н Уразаев заверил, что для Казахстана Армения была и продолжает оставаться в ряду приоритетных стран.
Председатель комиссии отметил развивающиеся между Арменией и Казахстаном дружественные отношения и выделил в них весомый личный вклад Т.Уразаева.
М.Мелкумян представил деятельность возглавляемой им комиссии, а также дальнейшие планы. Он выразил готовность активно работать с аналогичными комиссиями ЕАЭС и региона, формируя постоянную повестку дня.
Собеседники обсудили также расширение торгово-экономических связей и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.