ԵԱՀԿ եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության ժնեւյան կենտրոնի պատվիրակության անդամների հետ քննարկվել են համագործակցության հարցեր
Փետրվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը հանդիպել են ԵԱՀԿ պատվիրակության եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության ժնեւյան կենտրոնի անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Անդրանիկ Քոչարյանը հույս է հայտնել, որ կառույցների հետ երկարատեւ աշխատանքի պատմություն ունեցող համագործակցությունն այսուհետ եւս գործնական հարթությունում կշարունակվի:
Հանձնաժողովի նախագահը պատվիրակությանը ներկայացրել է վերջին ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական, ինչպես նաեւ սահմանադրանական փոփոխությունները, որի արդյունքում մեր երկիրն անցել է խորհրդարանական կառավարման: Այս համատեքստում նա նշել է, որ անհրաժեշտություն կա մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ կատարել՝ արդյունավետ իրականացնելու համար խորհրդարանական վերահսկողության գործառույթը գործադիրի՝ մասնավորապես ուժային կառույցների նկատմամբ: Այս խնդրում Անդրանիկ Քոչարյանը կարեւոր է համարել հանձնաժողովի աշխատանքներում որակյալ եւ պատրաստված փորձագետների ներգրավումը, ինչին, ըստ նրա, կարող են աջակցել եւ՛ ԵԱՀԿ-ն, եւ՛ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության ժնեւյան կենտրոնը:
«Շատ լավ ծանոթ լինելով ոլորտի կնճիռներին՝ կցանկանայինք ձեւավորել խորհրդարանական վերահսկողության այնպիսի մեխանիզմներ, որպեսզի ուժային կառույցներին կարողանանք այնպես վերահսկել, որ դրանք գործեն միայն օրենքի շրջանակներում եւ մարդու իրավունքների որեւէ ոտնահարում պարզապես դառնա անցյալի հուշ»,-ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Պատվիրակության անդամներն իրենց աջակցությունն են հայտնել թե՛ փորձագետների վերապատրաստման, թե՛ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների տեղայնացման գործում: Կարեւորելով հանձնաժողովի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը` կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ձեւավորել աշխատանքային օրակարգ, ինչպես նաեւ ստորագրել համագործակցության նոր հուշագիր:

Вопросы сотрудничества обсуждены с членами делегации ОБСЕ и Женевского центра демократического контроля над Вооруженными силами
11 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и член комиссии К.Погосян встретились с членами делегации ОБСЕ и Женевского центра демократического контроля над Вооруженными силами.
Приветствуя гостей, А.Кочарян выразил надежду, что многолетнее сотрудничество со структурами и впредь будет продолжено в деловой плоскости.
Председатель комиссии представил делегации политические и конституционные перемены последних месяцев в Армении, в итоге которых РА перешла к парламентскому правлению. В этом контексте  он отметил необходимость ряда законодательных поправок для осуществления эффективного парламентского контроля над исполнительной властью, в частности, силовыми структурами. А.Кочарян в этом вопросе считает важным вовлечение в работу комиссии квалифицированных и подготовленных экспертов, чему могут способствовать, по его мнению,   ОБСЕ и Женевский центр демократического контроля над Вооруженными силами.
“Будучи очень хорошо знакомыми с проблемами сферы, хотелось бы сформировать механизмы   парламентского контроля, способные контролировать силовые структуры так, чтобы они действовали только в рамках закона и любое попрание прав человека стало бы просто воспоминанием прошлого”, - подчеркнул председатель комиссии.
Члены делегации заявили о своей поддержке подготовки экспертов и локализации механизмов парламентского надзора. Подчеркнув важность расширения и углубления сотрудничества с комиссией, стороны выразили готовность сформировать рабочую повестку дня, а также подписать новый меморандум о сотрудничестве.