ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Անուշ Բեղլոյանը, Սերգեյ Բագրատյանը, Արկադի Խաչատրյանը, Միքայել Զոլյանը եւ Ալեքսեյ Սանդիկովը փետրվարի 11-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ներկայացրել են մանրամասներ փետրվարի 6-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Միջազգային հարաբերությունների ռուսաստանյան խորհրդի եւ «Դիալոգ» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած «Ռուսաստանը եւ Հայաստանը նոր քաղաքական պայմաններում» թեմայով քննարկման վերաբերյալ:
Մասնակցել են նաեւ ներկայացուցիչներ ՌԴ ԱԳ նախարարությունից, հասարակական կազմակերպություններից:
Անուշ Բեղլոյանը, արդյունավետ գնահատելով պատվիրակության մասնակցությունը քննարկմանը, նշել է, որ հնարավորություն ընձեռնվեց ներկայացնելու նորընտիր խորհրդարանի պատգամավորների տեսակետը միջխորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում եւ անդրադառնալ հայ-ռուսական հարաբերություններում որոշ առաջնահերթությունների:
Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ ռազմարդյունաբերական վերլուծական կենտրոնից զեկուցողներն ընդգծել են Հայաստանի եւ ՌԴ միջեւ ոլորտում իրականացված համագործակցությունը եւ աշխատանքների դրական դինամիկան:
Միքայել Զոլյանը կարեւորել է նման քննարկումները, ինչպես նաեւ հայ-ռուսական հարաբերությունների տեսլականի ներկայացումը:

On February 11, at the press conference the RA NA deputies Anush Begloian, Sergey Bagratyan, Arkady Khachatryan, Mikayel Zolyan and Aleksey Sandikov presented details about the discussion on Russia and Armenia in the political conditions initiated by the Russian International Affairs Council and Dialogue NGO held in Moscow on February 6.
Representatives from the RF Ministry of Foreign Affairs and NGOs also took part in the discussion.
Effectively assessing the participation of the delegation in the discussion, Anush Begloian noted that an opportunity was given to present the viewpoint of the newly elected parliament members within the framework of the inter-parliamentary diplomacy and touch upon some priorities in the Armenian-Russian relations.
Aleksey Sandikov noted that from the military-industrial analytical centre the speakers underlined the implemented cooperation in the sphere between Armenia and the RF and the positive dynamics of the works.
Mikayel Zolyan highlighted similar discussions, as well as the presentation of the Armenian-Russian relations’ vision.