ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Անուշ Բեղլոյանը, Սերգեյ Բագրատյանը, Արկադի Խաչատրյանը, Միքայել Զոլյանը եւ Ալեքսեյ Սանդիկովը փետրվարի 11-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ներկայացրել են մանրամասներ փետրվարի 6-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Միջազգային հարաբերությունների ռուսաստանյան խորհրդի եւ «Դիալոգ» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած «Ռուսաստանը եւ Հայաստանը նոր քաղաքական պայմաններում» թեմայով քննարկման վերաբերյալ:
Մասնակցել են նաեւ ներկայացուցիչներ ՌԴ ԱԳ նախարարությունից, հասարակական կազմակերպություններից:
Անուշ Բեղլոյանը, արդյունավետ գնահատելով պատվիրակության մասնակցությունը քննարկմանը, նշել է, որ հնարավորություն ընձեռնվեց ներկայացնելու նորընտիր խորհրդարանի պատգամավորների տեսակետը միջխորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում եւ անդրադառնալ հայ-ռուսական հարաբերություններում որոշ առաջնահերթությունների:
Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ ռազմարդյունաբերական վերլուծական կենտրոնից զեկուցողներն ընդգծել են Հայաստանի եւ ՌԴ միջեւ ոլորտում իրականացված համագործակցությունը եւ աշխատանքների դրական դինամիկան:
Միքայել Զոլյանը կարեւորել է նման քննարկումները, ինչպես նաեւ հայ-ռուսական հարաբերությունների տեսլականի ներկայացումը:

Депутаты НС участвовали в дебатах в Москве
11 февраля депутаты НС А.Беглоян, С.Багратян, А.Хачатрян, М.Золян и А.Сандиков на созванной пресс-конференции поделились подробностями состоявшихся 6 февраля в Москве дебатов по теме “Россия и Армения в новых политических условиях”, инициированных Российским советом международных отношений и общественной организацией “Диалог”.
В обсуждениях участвовали также представители МИД и общественных организаций РФ.
Члены делегации А.Беглоян, А.Сандиков и М.Золян оценили прошедшие обсуждения как плодотворные, проинформировав, что представлены были, в частности,   точки зрения депутатов новоизбранного парламента Армении в рамках межпарламентской дипломатии по некоторым приоритетам армяно-российских отношений, отмечена положительная динамика сотрудничества и работы в военно-промышленном комплексе между РА и РФ, представлено видение   перспектив армяно-российских отношений.