Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունից Արման Եղոյանը, Մխիթար Հայրապետյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Նորա Առուստամյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից Էդմոն Մարուքյանն ու Կարեն Սիմոնյանը հանդիպել են Եվրոպական միության անդամ երկրների` Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ դեսպանների հետ:
Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրման եւ արտաքին գործերի դաշնային նախարարության Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնաց Թոմաս Բուխսբաումը նշել է, որ իրենց այցի նպատակն է ծանոթանալ Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների օրակարգին: Նա ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ նշելով, որ իրենք պատրաստ են աջակցելու դրանց իրականացմանը:
Կողմերը քննարկել են մեր երկրում իշխանափոխությունից հետո ստեղծված իրավիճակին, տնտեսական հեղափոխության տեսլականին, ժողովրդավարության զարգացման մարտահրավերներին, բարեփոխումների գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությանը, հակակառուպցիոն ռազմավարությանը, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հայ խորհրդարանականները վստահեցրել են, որ Եվրամիության հետ գործընկերությունը Հայաստանի համար ունի կարեւոր նշանակություն: ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման եւ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում ընդգծվել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) արագ վավերացումն անդամ երկրների կողմից: Համաձայնագրի շրջանակում պատգամավորներն առանձնահատուկ կարեւորել են ԵՄ մուտքի վիզաների դյուրացման գործընթացում առաջընթացը: Փաստաթղթի բարենպաստ կիրարկման հարցում ընդգծվել է փորձագիտական խորհրդատվության եւ ֆինանսական աջակցության անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ՀՀ ինտեգրացիոն ուղղություններին, անցումային արդարադատությանը, Արեւելյան գործընկերության հիմքում դրված արժեքներին եւ մի շարք այլ հարցերի:

13 февраля представители парламентских фракций   А.Егоян, М.Айрапетян, Р.Рубинян (“Мой шаг”), Н.Арустамян (ППА), Э.Марукян, К.Симонян (ПСА) встретились со специальными послами стран-членов ЕС по делам Восточного партнерства.
Специальный посланник Федерального министерства по европейской интеграции и иностранным делам Австрийской Республики Томас Бухсбаум, отметив, что цель их визита – ознакомление с повесткой проводимых преобразований в Армении, приветствовал демократические реформы и выразил готовность содействовать их проведению.
Стороны обсудили создавшуюся после смены власти ситуацию в РА, видение экономической революции, вызовы развитию демократии, вовлеченность гражданского общества в процесс реформ, антикоррупционную стратегию, сотрудничество РА – ЕС.
Армянские парламентарии заверили, что партнерство с ЕС имеет существенное значение. В развитии отношений РА – ЕС и эффективном проведении реформ подчеркнута важность скорейшей ратификации   Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) странами-членами. В рамках документа депутаты подняли вопрос достижения прогресса в процессе упрощения визового режима с ЕС. В успешной реализации соглашения подчеркнута необходимость экспертных консультаций и финансовой помощи.
Затронуты также мирное урегулирование НК-конфликта, интеграционные векторы РА, переходное правосудие, основные ценности Восточного партнерства и ряд других вопросов.