ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 14-ին ընդունել են ՀՀ-ում Շվեդիայի գործերի հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիկսոնին եւ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության հարցերով Շվեդիայի դեսպան Աննա Վեստերհոլմին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Արեւելյան գործընկերության շրջանակում Հայաստանի դերին, քննարկել ՀՀ նորընտիր խորհրդարանի եւ Կառավարության միջեւ փոխգործակցության հիմնական մեխանիզմները:
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական դիվանագիտությանը, կարեւորվել խորհրդարանական վերահսկողության դերը:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի եւ Շվեդիայի խորհրդարանների միջեւ կարողությունների զարգացմանն առնչվող փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր:

14 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян приняли Поверенного в делах Швеции в РА Мартина Фредриксона и посла Швеции по вопросам Восточного партнерства ЕС Анну Вестерхольм.
На встрече стороны обратились к роли Армении в рамках Восточного партнерства, обсудили основные механизмы взаимодействия между новоизбранным парламентом и правительством.
Затронуты вопросы парламентской дипломатии, роль парламентского надзора.
Обсуждены также возможности обмена опытом по развитию потенциальных возможностей между парламентами Армении и Швеции.