Կվարկավորվեն հանրապետության հյուսիս-արեւելյան մարզերը
Գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանը խորհրդարանի քննարկմանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց «Սերմերի մասին» եւ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը, նշելով, որ ընդունվել են պատգամավորների ներկայացրած առաջարկները, որոնց արդյունքում օրենքները լրամշակվել են: Օրինագծերի վերաբերյալ արտահայտվեցին գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացությունները:
Այնուհետեւ Դավիթ Լոքյանը խորհրդարանի քննարկմանն առաջարկեց 2005 թվականի հունվարի 28-ին Հռոմում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգայի ն հիմնադարամի միջեւ ծրագրի փոխառության  / Գյուղատնտեսական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագիր/  համաձայնագիրը, որի վավերացման դեպքում հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտին զարգացման նպատակով կհատկացվի 10 մլն դոլար վարկ: Կվարկավորվեն հանրապետության հյուսիս-արեւելյան մարզերի` Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Վայոց ձորի, Արագածոտնի եւ Սյունիքի բնակիչները, մասնավորապես` աղքատ ֆերմերները, միկրո, փոքր ու միջին գյուղատնտեսական եւ գյուղական ձեռնարկությունների առկաու պոտենցիալ սեփականատերերը եւ աշխատողները:
Ծրագիրն աշխատելու է երկու ժամկետով`  երկարաժամկետ` 70 տոկոս եւ կարճաժամկետ` 30 տոկոս: Երկարաժամկետ վարկավորումը կլինի մինչեւ 9 տոկոս տոկոսադրույք ով եւ 7 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորումը կիրականացնեն հանրապետության բոլոր բանկերը: Ըստ նախարարի, ծրագիրը կսկսի գործել հավանաբար հունիսի կեսից:
Համաձայնագրի վերաբերյալ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովների եզրակացությունները դրական էին:

Northeastern Marzes of the Republic To Be Credited
Davit Lokyan, Minister of Agriculture submitted to the parliament in the second reading the draft laws “On Amending and Adding RA law ‘On Seeds’ and “On Food Security,’” noting that the MPs’ presented proposals were adopted, as a result of which the laws were elaborated on. The head committees endorsed the drafts.
Then Davit Lokyan proposed for debate in the parliament the agreement on the loan program between the Republic of Armenia and International Fund of Agricultural Development /Economic Development Program of Agricultural Areas/ signed on January 28 in Rome. In case of its ratification 10 mln USD credit will be allocated for the development of the agricultural sphere. The residents of north-eastern marzes of the republic, Tavush, Gegharkunik, Lori, Shirak, Vayots Dzor, Aragatsotn and Syunik, in particular, poor farmers, the present and potential owners and employees of micro, small and medium agricultural and rural enterprises will be credited.
The program will work in two terms: long-term – 70% and short term – 30%. The long-term credit will be with the percentage rate up to 9% and term of 7-year payment. All banks of the republic will implement the crediting.
The NA Standing Committee on Foreign Relations and on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs endorsed the agreement.
According to NA Rules of Procedure, an hour of the NA last sitting was allotted to the MPs announcements.