Կվարկավորվեն հանրապետության հյուսիս-արեւելյան մարզերը
Գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանը խորհրդարանի քննարկմանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց «Սերմերի մասին» եւ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը, նշելով, որ ընդունվել են պատգամավորների ներկայացրած առաջարկները, որոնց արդյունքում օրենքները լրամշակվել են: Օրինագծերի վերաբերյալ արտահայտվեցին գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացությունները:
Այնուհետեւ Դավիթ Լոքյանը խորհրդարանի քննարկմանն առաջարկեց 2005 թվականի հունվարի 28-ին Հռոմում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգայի ն հիմնադարամի միջեւ ծրագրի փոխառության  / Գյուղատնտեսական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագիր/  համաձայնագիրը, որի վավերացման դեպքում հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտին զարգացման նպատակով կհատկացվի 10 մլն դոլար վարկ: Կվարկավորվեն հանրապետության հյուսիս-արեւելյան մարզերի` Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Վայոց ձորի, Արագածոտնի եւ Սյունիքի բնակիչները, մասնավորապես` աղքատ ֆերմերները, միկրո, փոքր ու միջին գյուղատնտեսական եւ գյուղական ձեռնարկությունների առկաու պոտենցիալ սեփականատերերը եւ աշխատողները:
Ծրագիրն աշխատելու է երկու ժամկետով`  երկարաժամկետ` 70 տոկոս եւ կարճաժամկետ` 30 տոկոս: Երկարաժամկետ վարկավորումը կլինի մինչեւ 9 տոկոս տոկոսադրույք ով եւ 7 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորումը կիրականացնեն հանրապետության բոլոր բանկերը: Ըստ նախարարի, ծրագիրը կսկսի գործել հավանաբար հունիսի կեսից:
Համաձայնագրի վերաբերյալ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովների եզրակացությունները դրական էին:

Будут предоставлены кредиты северо-восточным областям республики
Министр сельского хозяйства РА Давид Локян представил на обсуждение парламента во втором чтении проекты законов ,,О семенах'' и ,,О внесении изменений и дополнений в Закон РА ,,О продовольственной безопасности'', отметив, что были приняты представленные депутатами предложения, с учетом которых законы были доработаны. По законопрооктам прозвучали положительные заключения головных комиссий.
Затем Давид Локян представил на обсуждение парламента Соглашение о программе заема между Республикой Армения и Международным фондом развития сельского хозяйства /Программа экономического развития сельскохозяйственных территорий/ , подписанный 28 января в Риме, в случае ратификации которого в целях развития сельскому хозяйству республики будет выделено 10 млн. долларов кредита. Кредиты будут предоставлены жителям северо-восточных областей республики - Тавушской, Гегаркуникской, Лорийской, Ширакской, Вайоцдзорской, Арагацотнской и Сюникской, в частности, бедным фермерам, настоящим и потенциальным владельцам и служащим микро, малых и средних сельскохозяйственных и сельских предприятий.
Программа будет работать по двум срокам: долгосрочной- 70 % и краткосрочной – 30%. Долгосрочное кредитование будет осуществляться по ставке 9 % и сроком погашения 7 лет. Кредитование будут осуществлять все банки республики. По мнению Министра, программа вероятно начнет действовать с середины июня.
Заключения Постоянной комиссии НС по внешним сношениям и Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам по Соглашению были положительными.