Ապրիլի 12-ին պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում փոխըմբռնումի մթնոլորտում քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ, որ ներառում է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի կատարումը, լաստանավային փոխանցուղու աշխատանքը, Ռուսաստանաբնակ հայերի իրավական կարգավիճակը`մասնավորապես իննսուն օրով առաբց վիզայի ՌԴ-ում գտնվելու հարցը, գիտակրթական կապերի զարգացումը: Ի պատասխան Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հարցադրումների` պարոն Գրիզլովը անդրադառնալով «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի կատարման ընթացքին` նշեց կատարված աշխատանքները եւ հավելեց, որ «Մարս» գործարանի մասով մշակված է բիզնես-պլանը, կատարված են հողային ու վերանորոգչական-վերականգնողական, տեխնոլոգիական ցիկլերի ավարտման նախնական աշխատանքները, հաստատված է պատվիրատուն եւ ձեռնարկությունը շուտով կսկսի աշխատել, աշխատանքեր են կատարվում նաեւ մյուս ձեռնարկությունների մասով: Օրենսդրական կարգավորում կամ համաձայնագրի կնքում է ակնկալում նաեւ հայերի իրավական կարգավիճակի հարցը, որը քննարկման փուլում է:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդումնախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ հանդիպման առանցքում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման խնդիրներն էին: Պարոն Միրոնովը կարեւորելով միջռեգիոնալ համագործակցության կայացումը` խոստացավ աջակցել կենտրոնի հետագա աշխատանքներին: Նա Դաշնային ժողովի կողմից պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել եւ «Գույք պարտքի դիմաց» ծրագրի կատարմանը, եւ միգրացիոն նոր օրենքում, որ մշակվում է ՌԴ-ում երկկողմանի հարաբարերությունների հաստատման համապատասխան հոդվածի ներառմանը, եւ տրանսպորտային հարցերի լուծմանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ գիտամշակութային համատեղ ծրագրերի իրականացման, գիտությունների ազգային ակադեմիաների ճյուղային ինստիտուտների համագործակցության հարցերը:
ՌԴ Դաշնության խորհրդում երկու խորհրդարանների նախագահների մասնակցությամբ բացվեց ցուցահանդես` նվիրված 1915 թ. հայերի ցեղասպանության 90-ամյակին: Բացելով ցուցահանդեսը` պարոն Միրոնովը նշեց, որ մարդկությանպատմության ամենամեծ ողբերգություններից մեկը տեղի է ունեցել հայերի հետ եւ դա երբեք չպետք է մոռացվի, որի վկայությունն է նման ցուցահանդեսի բացումը իբրեւ հարգանքի տուրք ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւս կարեւորեց ցեղասպանության պես ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը, որը կկանխի նման ողբերգությունների կրկնությունը:
Նույն օրը տեղի ունեցավ ՀՀ  Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Ֆրադկովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ` պարոն Ֆրադկովը նշեց, որ ՌԴ նախագահի մարտին Հայաստան այցելությունից հետո տրվել են հանձնարարականներ Երեւանում քննարկված խնդիրների շուրջ: Կառավարության նախագահը նշեց, որ օբյեկտիվ պատճառներով այդ հանձնարարականների կատարումը կարող է ձգձգվել, բայց կայացած սկզբունքային համաձայնությունները անպայման կիրագործվեն: Անդրադառնալով Կովկաս-Փոթի լաստանավային փոխանցուղուն` պարոն Ֆրադկովը նշեց նաեւ երկրորդ գծի ստեղծման կարեւորությունը, որը կնպաստի Հայաստան ներմուծվող ու Հայաստանից արտահանվող ապրանքաշրջանառության մեծացմանը: Քննարկվեց նաեւ Հյուսիս-հարավ միջանցքին Հայաստանի միանալու հնարավորությունը: Նա խոստացավ քննարկել եւ լուծումներ գտնել նաեւ միջռեգիոնալ համագործակցության կենտրոնի ֆինանսավորման խնդրին: Ռուսաստանում միգրացիայի կարգավորման մասին օրենքի շրջանակներում կներառվի նաեւ ռուսաստանաբնակ հայերի իրավականկարգավիճակի հարցը, նրանց իննսուն օրով առանց վիզայի ՌԴ-ում գտնվելու հարցի լուծումով: Առաջիկայում կկոնկրետանան նաեւ «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրով ՌԴ-ին փոխանցված ձեռնարկությունների վերագործարկման խնդիրները: ՌԴ կառավարության նախագահը կարեւորեց հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը:

On April 12 RA NA Speaker Artur Baghdasaryan, being on an official visit in the Russian Federation met Boris Gryzlov, Chairman of the RF State Duma.
During the meeting in the atmosphere of mutual understanding a wide scope of issues was discussed, which involved the inter-parliamentary cooperation, partnership in international structures, the implementation of the agreement “Debt-for-Equity,” the work of the ferry terminal, the legal status of the Armenians living in Russia, in particular, the issue of being in Russia without visa for 90 days, the development scientific-educational ties. In response to the questions of NA Speaker Artur Baghdasaryan, Mr. Gryzlov noted about the works done, touching upon the process of implementation of agreement, and added that a business plan on “Mars” plant was developed, the preliminary works of completion of land and repairing-recovering, technological cycles were implemented. The customer was approved, and soon the enterprise will begin to work, and works have been done for other enterprises. The issue of the Armenians’ legal status, which is in the stage of discussion, is also expected to be considered in legislative way or by an agreement.
During the meeting with Sergey Mironov, Chairman of the Council of Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation , the problems of the development of the Armenian-Russian relations were discussed. Highlighting the inter-regional cooperation, Mr. Mironov promised to promote the future works of the center. On behalf of the Federal Assembly he expressed readiness to promote the implementation of the program “Debt-for-Equity” and the adoption of new law on Migration, which was developed, according to the relevant article on the establishment of RF bilateral relations and solution of transport issues. During the meeting the issues of implementation of scientific-cultural joint programs and cooperation of branch institutes of the National Academies of Sciences.
An exhibition dedicated to the 90th anniversary of 1915 Armenian Genocide opened with the participation of the Speakers of two parliaments in the RF Federal Council. Opening the exhibition, Mr. Mironov noted that one of the biggest tragedies of the human history happened with the Armenians, and it should not be forgotten, and the evidence of it is the opening of the exhibition, which is a tribute to the memory of the victims of the Genocide. RA NA Speaker Artur Baghdasaryan also highlighted the recognition of the crimes like the Genocide and condemning it, which will prevent the repetition of such tragedies.
The same day the meeting of NA Speaker Artur Baghdasaryan with RF Prime Minister Mikhail Fradkov was held.
During the meeting a wide scope of issues was discussed, and Mr. Fradkov stated that after the visit of RF President to Armenia in March assignments were given in Yerevan. The Prime Minister noted that the fulfillment of those assignments can be delayed by objective reasons, but the agreements of principle will certainly be fulfilled. Touching upon Caucasus-Poti ferry, Mr. Fradkov also noted the importance of setting up the second line, which will promote the increase of the turnover of the imported goods to Armenia and exported goods from Armenia. The opportunity of joining Armenia to North-South corridor was discussed. He promised to discuss and find solutions for the financing of inter-regional cooperation center. In Russia the issue of the legal status of the Armenians living in Russia will also be included within the framework of the law on the Regulation of Migration in Russia, in order to solve the problem of being them in RF without visa for 90 days. In the future the problems of re-operating the enterprises transferred to RF by “Debt-for-Equity” agreement also be concretized. The Prime Minister highlighted the effective work of the Armenian-Russian inter-governmental committee.