Ապրիլի 12-ին պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում փոխըմբռնումի մթնոլորտում քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ, որ ներառում է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի կատարումը, լաստանավային փոխանցուղու աշխատանքը, Ռուսաստանաբնակ հայերի իրավական կարգավիճակը`մասնավորապես իննսուն օրով առաբց վիզայի ՌԴ-ում գտնվելու հարցը, գիտակրթական կապերի զարգացումը: Ի պատասխան Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հարցադրումների` պարոն Գրիզլովը անդրադառնալով «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի կատարման ընթացքին` նշեց կատարված աշխատանքները եւ հավելեց, որ «Մարս» գործարանի մասով մշակված է բիզնես-պլանը, կատարված են հողային ու վերանորոգչական-վերականգնողական, տեխնոլոգիական ցիկլերի ավարտման նախնական աշխատանքները, հաստատված է պատվիրատուն եւ ձեռնարկությունը շուտով կսկսի աշխատել, աշխատանքեր են կատարվում նաեւ մյուս ձեռնարկությունների մասով: Օրենսդրական կարգավորում կամ համաձայնագրի կնքում է ակնկալում նաեւ հայերի իրավական կարգավիճակի հարցը, որը քննարկման փուլում է:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդումնախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ հանդիպման առանցքում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման խնդիրներն էին: Պարոն Միրոնովը կարեւորելով միջռեգիոնալ համագործակցության կայացումը` խոստացավ աջակցել կենտրոնի հետագա աշխատանքներին: Նա Դաշնային ժողովի կողմից պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել եւ «Գույք պարտքի դիմաց» ծրագրի կատարմանը, եւ միգրացիոն նոր օրենքում, որ մշակվում է ՌԴ-ում երկկողմանի հարաբարերությունների հաստատման համապատասխան հոդվածի ներառմանը, եւ տրանսպորտային հարցերի լուծմանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ գիտամշակութային համատեղ ծրագրերի իրականացման, գիտությունների ազգային ակադեմիաների ճյուղային ինստիտուտների համագործակցության հարցերը:
ՌԴ Դաշնության խորհրդում երկու խորհրդարանների նախագահների մասնակցությամբ բացվեց ցուցահանդես` նվիրված 1915 թ. հայերի ցեղասպանության 90-ամյակին: Բացելով ցուցահանդեսը` պարոն Միրոնովը նշեց, որ մարդկությանպատմության ամենամեծ ողբերգություններից մեկը տեղի է ունեցել հայերի հետ եւ դա երբեք չպետք է մոռացվի, որի վկայությունն է նման ցուցահանդեսի բացումը իբրեւ հարգանքի տուրք ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւս կարեւորեց ցեղասպանության պես ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը, որը կկանխի նման ողբերգությունների կրկնությունը:
Նույն օրը տեղի ունեցավ ՀՀ  Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Ֆրադկովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ` պարոն Ֆրադկովը նշեց, որ ՌԴ նախագահի մարտին Հայաստան այցելությունից հետո տրվել են հանձնարարականներ Երեւանում քննարկված խնդիրների շուրջ: Կառավարության նախագահը նշեց, որ օբյեկտիվ պատճառներով այդ հանձնարարականների կատարումը կարող է ձգձգվել, բայց կայացած սկզբունքային համաձայնությունները անպայման կիրագործվեն: Անդրադառնալով Կովկաս-Փոթի լաստանավային փոխանցուղուն` պարոն Ֆրադկովը նշեց նաեւ երկրորդ գծի ստեղծման կարեւորությունը, որը կնպաստի Հայաստան ներմուծվող ու Հայաստանից արտահանվող ապրանքաշրջանառության մեծացմանը: Քննարկվեց նաեւ Հյուսիս-հարավ միջանցքին Հայաստանի միանալու հնարավորությունը: Նա խոստացավ քննարկել եւ լուծումներ գտնել նաեւ միջռեգիոնալ համագործակցության կենտրոնի ֆինանսավորման խնդրին: Ռուսաստանում միգրացիայի կարգավորման մասին օրենքի շրջանակներում կներառվի նաեւ ռուսաստանաբնակ հայերի իրավականկարգավիճակի հարցը, նրանց իննսուն օրով առանց վիզայի ՌԴ-ում գտնվելու հարցի լուծումով: Առաջիկայում կկոնկրետանան նաեւ «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրով ՌԴ-ին փոխանցված ձեռնարկությունների վերագործարկման խնդիրները: ՌԴ կառավարության նախագահը կարեւորեց հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը:

12 апреля находящийся с официальным визитом в Российской Федерации Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с Председателем Государственной Думы РФ Борисом Грызловым.
В ходе встречи в атмосфере взаимопонимания был обсужден широкий круг вопросов, включающий межпарламентское сотрудничество, сотрудничество в международных структурах, выполнение Соглашения ,,Имущество за долги”, функционирование паромной переправы, правовой статус проживающих в России армян, в частности, вопрос о 90-дневном безвизовом проживании в РФ, развитие научно-образовательных связей. Касаясь поставленных Председателем НС РА Артуром Багдасаряном вопросов, г-н Грызлов, затронув ход выполненения Соглашения ,,Имущество за долги”, отметил проделанную работу и дополнил, что по части завода ,,Марс” разработан бизнес-план, проделана предварительная работа по завершению земельного, ремонтно-восстановительного и технологического циклов, утвержден заказчик и предприятие вскоре начнет работать. Ведутся работы и в части других предприятий. Вопрос о правовом статусе армян, находящийся в стадии обсуждения, также нуждается в законодательном урегулировании или подписании соглашения.
Ключевыми на встече с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ Сергеем Мироновым были вопросы развития армяно-русских отношений. Г-н Миронов, подчеркнув важность становления межрегионального сотрудничества, обещал содействовать дальнейшей работе этого центра. Он от имени Федерального Собрания выразил готовность содействовать и выполнению Программы ,,Имущество за долги”, и включению в новый миграционный закон, разрабатываемый в РФ, соответствующей статьи по утверждению двусторонних отношений, и решению транспортных вопросов. В ходе встречи также были обсужднеы вопросы, касающиеся реализации совместных научно-культурных программ и сотрудничества между отраслевыми институтами национальных академий наук.
При участии председателей двух парламентов в Федеральном Собрании РФ открылась выставка, посвященная 90-летию Геноцида армян 1915 года. Открывая выставку, г-н Миронов отметил, что в истории человечества одной из самых больших трагедий произошла с армянами, и она никогда не должна быть забыта, свидетельстовом чему является открытие такой выставки, отдавая дань уважения памяти жертв Геноцида. Председатель НС РА Артур Багдасарян также подчеркнул важность признания и осуждения таких как геноцид преступлений, что предотвратит повторение подобных трагедий.
В тот же день состоялась встреча с Премьер-министром РФ Михаилом Фрадковым.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов: г-н Фрадков отметил, что после визита в Армению в марте Президента РФ были даны распоряжения по обсужденным в Ереване вопросам. Председатель Правительства РФ отметил, что по объективным причинам выполнение этих распоряжений может затянуться, но достигнутые принципиальные соглашения обязательно будут осуществлены. Касаясь паромной переправы Кавказ-Поти, г-н Фрадков также отметил важность создания второй линии, которая будет способствовать расширению товарооборота Армении. Также была обсуждена возможность соединения Армении с коридором Север-Юг. Он также обещал рассмотреть и решить вопрос с финансированием Центра межрегионального сотрудничества. В рамках закона о регулировании миграции в России также будут включены вопросы о правовом статусе проживающих в России армян и об их 90-дневном безвизовом нахождении в РФ. В ближайшее время также будут конкретизированы вопросы по перезапуску переданных России предприятий по Соглашению ,,Имущество за долги”. Председатель Правительства РФ подчеркнул эффективную работу армяно-российской Межправительственной комиссии.