Ազգային ժողովում փետրվարի 19-ին տեղի է ունեցել Արմեն Լոռենցի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին: Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան համար 32 դպրոցի սաները եւ ուուցիչները:
Շնորհավորելով ներկաներին բանաստեղծի 150-ամյակի առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Թումանյանի կենսագրությունը լավագույն օրինակներից է, թե ինչպես կարող է անհատն իր կյանքով ու գործունեությամբ անմնացորդ նվիրվել սեփական ժողովրդին, հայրենիքին եւ իր ստեղծագործություններով ազդել մի ամբողջ ժողովրդի աշխարհայացքի ձեւավորման վրա»: Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ Թումանյանն արդարացիորեն կրում է «Ամենայն հայոց բանաստեղծ» տիտղոսը, իր ստեղծագործություններում ամփոփում հայ ժողովրդի իմաստնությունը, հույզերը, ցավերը եւ անսպառ հավատը պայծառ ապագայի նկատմամբ: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հատկանշական է համարել այն, որ Թումանյանի 150-ամյակի առթիվ Ազգային ժողովում բացվել է լոռեցի նկարչի վրձնած աշխատանքների ցուցադրությունը:
Նախաձեռնության հեղինակ Էդմոն Մարուքյանը կարեւորել է խորհրդարանում Արմեն Լոռենցի «Թումանյանական աշխարհը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը: Բանաստեղծի ստեղծագործություններն ուղեկցում են մեզ մանկուց, նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ այն ազգերը, որոնք չունեն մեծեր, չեն կարող ունենալ նաեւ ապագա:
Արմեն Լոռենցը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար եւ գիրք նվիրելու օրվա առթիվ իր հեղինակած գիրքը նվիրել ՀՀ ԱԺ նախագահին ու խմբակցությունների ղեկավարներին:
Այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարը հյուրընկալել է Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան համար 32 դպրոցի սաներին: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ազգային ժողովի գործունեությունը, պատասխանել հետաքրքրող հարցերին եւ գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ դպրոցի գրադարանին փոխանցել Լեւոն Խեչոյանի հեղինակած գիրքը:

On February 19, the opening of the exhibition of Armen Lorents’ works dedicated to Hovhannes Toumanian’s 150th birth anniversary was held. The RA NA President Ararat Mirzoyan, the Head of Bright Armenia Faction Edmon Marukyan, deputies, representatives of the NA Staff and the journalists attended the opening ceremony in the National Assembly.
Congratulating the attendees on the occasion of the poet’s 150th anniversary, the RA NA President noted: “Toumanian’s biography is one of the best examples how an individual with his life and activity can entirely be devoted to his own people, Motherland and with his works have an impact on the formation of the whole people’s world outlook.” According to Ararat Mirzoyan, Toumanian fairly holds the title ‘Poet of All Armenians,’ in his works sums up the Armenian people’s wisdom, emotions, pains and inexhaustible faith towards bright future. The Head of the legislative body considered typical that on Toumanian’s 150th birth anniversary the exhibition of the works of the painter from Lori opened in the National Assembly.
The author of the initiative Edmon Marukyan highlighted the opening of the exhibition titled Armen Lorents’ ‘Toumanian’s World.’ The poet’s works accompany us from our childhood, the MP has noted, adding that the nations that have no great individuals, cannot also have future.
Armen Lorents thanked the MPs for hospitality and on the occasion of Book-Presenting Day gave as a gift his authored book to the RA NA President and the heads of the factions.
Afterwards the Head of the parliament hosted the pupils of Yerevan Hovhannes Toumanian N 32 School. Ararat Mirzoyan presented the activities of the National Assembly, answered the questions concerning them and on the occasion of Book-Presenting Day passed the book by Levon Khechoyan to the library of the school.