Ազգային ժողովում փետրվարի 19-ին տեղի է ունեցել Արմեն Լոռենցի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին: Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան համար 32 դպրոցի սաները եւ ուուցիչները:
Շնորհավորելով ներկաներին բանաստեղծի 150-ամյակի առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Թումանյանի կենսագրությունը լավագույն օրինակներից է, թե ինչպես կարող է անհատն իր կյանքով ու գործունեությամբ անմնացորդ նվիրվել սեփական ժողովրդին, հայրենիքին եւ իր ստեղծագործություններով ազդել մի ամբողջ ժողովրդի աշխարհայացքի ձեւավորման վրա»: Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ Թումանյանն արդարացիորեն կրում է «Ամենայն հայոց բանաստեղծ» տիտղոսը, իր ստեղծագործություններում ամփոփում հայ ժողովրդի իմաստնությունը, հույզերը, ցավերը եւ անսպառ հավատը պայծառ ապագայի նկատմամբ: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հատկանշական է համարել այն, որ Թումանյանի 150-ամյակի առթիվ Ազգային ժողովում բացվել է լոռեցի նկարչի վրձնած աշխատանքների ցուցադրությունը:
Նախաձեռնության հեղինակ Էդմոն Մարուքյանը կարեւորել է խորհրդարանում Արմեն Լոռենցի «Թումանյանական աշխարհը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը: Բանաստեղծի ստեղծագործություններն ուղեկցում են մեզ մանկուց, նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ այն ազգերը, որոնք չունեն մեծեր, չեն կարող ունենալ նաեւ ապագա:
Արմեն Լոռենցը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար եւ գիրք նվիրելու օրվա առթիվ իր հեղինակած գիրքը նվիրել ՀՀ ԱԺ նախագահին ու խմբակցությունների ղեկավարներին:
Այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարը հյուրընկալել է Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան համար 32 դպրոցի սաներին: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ազգային ժողովի գործունեությունը, պատասխանել հետաքրքրող հարցերին եւ գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ դպրոցի գրադարանին փոխանցել Լեւոն Խեչոյանի հեղինակած գիրքը:

“Мир Туманяна”: в НС открылась выставка работ А.Лоренца
19 февраля в НС состоялось открытие выставки работ Армена Лоренца, посвященной 150-летию Ов.Туманяна. На открытии присутствовали Председатель НС А.Мирзоян, руководитель фракции ПСА Э.Марукян, депутаты, сотрудники аппарата парламента, журналисты. В мероприятии участвовали также учителя и питомцы ереванской школы N 32 им. Ов.Туманяна.
Спикер НС, поздравляя присутствующих с 150-летием поэта, отметил: “Биография Туманяна – один из лучших примеров того, как личность может своей жизнью и деятельностью без остатка быть преданной собственному народу, родине и своими творениями влиять на формирование мировоззрения целого народа”. По Мирзояну, Туманян по праву носит титул “Поэт Всех Армян”, своими произведениями обобщает мудрость армянского народа, эмоции, страдания и бесконечную веру в светлое будущее. Глава законодательного органа считает символичным, что к 150-летию Туманяна в НС открылась выставка работ лорийского художника.
Инициатор выставки Э.Марукян подчеркнул важность открытия в парламенте экспозиции произведений А.Лоренца под девизом “Мир Туманяна”. Творения поэта сопровождают нас с детства, отметил депутат, добавив, что народы, не имеющие своих великих, не могут иметь  и будущего.
А.Лоренц поблагодарил за гостеприимство и в связи с Днем дарения книг преподнес собственную книгу Председателю НС и руководителям фракций.
Затем спикер НС принял учителей и питомцев ереванской школы N 32 им. Ов.Туманяна, представил им функции парламента, ответил на вопросы гостей и в связи с праздником дарения книг передал школьной библиотеке книгу Хечояна.