ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Զրուցակիցները քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, հատկապես հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի՝ ռուսական շուկայում իրացման հնարավորությունները:
Կարեւորվել է ոլորտում երկու երկրների գործարարների միջեւ կապերի ամրապնդման արդյունքում փոխգործակցության նոր ձեւաչափերի ստեղծումը, ինչը հնարավորություն կտա գյուղատնտեսության բնագավառում պետական աջակցությունն ավելի առարկայական դարձնել. այն հայ ներդրողների համար լրացուցիչ ազդակ կլինի Ռուսաստանի Դաշնությունում շուկաների հստակեցման հարցում:
Քննարկվել են նաեւ տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մարմինների միջեւ համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում Կարելիայի նահանգապետի՝ Հայաստան այցի ընթացքում կազմակերպել գործարարների հանդիպումներ՝ հետագայում պայմանագրերի կնքման եւ ավելի սերտ առեւտրային հարաբերությունների հաստատման նպատակով:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանական հանձնաժողովների միջեւ կապերի զարգացմանը եւ փորձի փոխանակմանը:

В.Карапетян встретился с послом России в Армении
19 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян принял Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в Армении  С.Копыркина.
Собеседники обсудили перспективы двустороннего сотрудничества в области сельского хозяйства, особенно возможности реализации на российском рынке армянской сельскохозяйственной продукции.
Обсуждено создание новых форматов взаимодействия в итоге укрепления связей между предпринимателями двух стран, что позволит сделать государственную поддержку в сельскохозяйственной сфере более   предметной – это явится дополнительным импульсом для армянских инвесторов в уточнении российских рынков.
Рассмотрены также возможности сотрудничества между органами местного самоуправления и территориального управления.
В ходе встречи достигнута договоренность об организации бизнес-встречи во время визита в Армению губернатора Карелии – с целью последующего заключения договоров и налаживания более тесных торговых отношений.