Կվերագործարկվի աբխազական երկաթուղին, անխափան կաշխատի Կովկաս- Փոթի լաստային փոխանցուղին
Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Պետական Դումայում հանդիպեց Պետական Դումայի ԱՊՀ գործերի եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում երկու խորհրդարանների պատգամավորները համակողմանիորեն անդրադարձան հայ-ռուսական միջպետական ու միջխորհրդարանական խնդիրներին, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց Պետական Դումայի մեծ դերը ռուսաստանաբնակ հայերի իրավական կարգավիճակի հարցը լուծելիս, մասնավորապես նրանց իննսունօրյա առանց վիզայի բնակության իրավունք տալու, որը կարող է արտահայտվել կամ օրենքի ընդունումով, կամ պայմանագրի ստորագրությամբ: Քննարկվեց նաեւ «Գույք պարտքի դիմաց» համաձայնագրի կատարման ընթացքը եւ հինգ ձեռնարկությունների հնարավորինս արագ վերագործարկման խնդիրը, որը արդեն տնտեսականից բացի ձեռք է բերում նաեւ քաղաքական կարեւորություն: Համակողմանի քննարկվեց նաեւ  երկաթուղու վերագործարկման խնդիրը: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շահագրգիռ երկրների խորհրդարանների մասնակցությամբ քննարկում կազմակերպել երկաթուղու վերագործարկման խնդրով, որը կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանի ու Հայաստանի քաղաքական ու տնտեսական կյանքում:
Պետական Դումայի պատգամավորներին հետաքրքրում էր հայկական զորախումբ Իրաք ուղարկելու վերաբերյալ ԱԺ նախագահի կարծիքը, Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանը միացել է հակաահաբեկչական կոալիցիային եւ Իրաք է գործուղել իր մասնագետներին` հումանիտար առաքելությամբ: Ելնելով խնդրի կարեւորությունից` Հայաստանը չէր կարող ընդառաջ չգնալ ԱՄՆ-ին, որ ավելի քան միլիարդ դոլարի աջակցություն է ցույց տվել Հայաստանին անկախացումից ի վեր: Այնպես որ խնդիրն ուներ թե քաղաքական, թե տնտեսական նշանակություն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ ԱՊՀ հետագա ճակատագրի, երկու երկրների միջեւ գիտա-կրթական, մշակութային համագործակցության շրջանակներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար,  Հայաստան-Ռուսաստան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Իգոր Լեւիտինի հետ հանդիպման ժամանակ պարոն Լեւիտինը նշեց, որ Հայաստան-Ռուսաստան միջկառավարական հանձնաժողովը արդյունավետ աշխատում է: Նշվեց, որ աշխատանքներ են ձեռնարկվում Հրազդանի ջէկ-ի հինգերորդ էներգաբլոկի գործարկման համար, քայլեր են արվել «Մարս» գործարանի վերագործարկման եւ «Գույք պարտքի դիմաց» ծրագրի կատարման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն իր խոսքում անդրադարձավ Կովկաս- Փոթի լաստային փոխանցուղու հետագա աշխատանքների խնդրին, որը հատուկ կարեւորություն ունի Հայաստանի համար: Նշվեց նաեւ աբխազական երկաթուղու վերագործարկման անհրաժեշտության մասին, որի աշխատանքը տարածաշրջանային կարեւոր նշանակություն ունի: Պարոն Լեւիտինը ասաց, որ ապրիլի տասնհինգին Կրասնոդարում ոլորտի մասնագետների հետ հանդիպում ունի, որի ընթացքում քննարկվելու են նշված երկու խնդիրները, կարեւորը, որ հարցի իրավաբանական կողմն ապահովված է, մնում է կարգավորել տեխնիկատնտեսական հարցերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի առաջարկով` կողմերն անդրադարձան նաեւ ռուսաստանաբնակ հայերի իրավական կարգավիճակի որոշարկման ու իննսուն օրով անվիզա բնակություն ապահովման հարցին, որը պահանջում է իրավական լուծումներ:

Abkhaz Railway to be Operated, Caucasus-Poti Ferry to Work without Interruption
On April 13 in State Duma RA NA Speaker Baghdasaryan met the members of the Committee of the Relations with CIS Affairs and Compatriots of State Duma.
During the meeting the MPs of two parliaments elaborated upon the Armenian-Russian inter-governmental and inter-parliamentary problems and cooperation in international organizations. RA NA Speaker Artur Baghdasaryan highlighted the great role of State Duma while solving the issue of the legal status of the Armenians living in Russia, in particular, the issue of the right to residing without visa for 90 days, which will be expressed by the adoption of the law or signing a treaty. The process of fulfillment of the agreement “Debt-for-Equity” was also discussed, which, besides the economic issues, also obtains political importance. The problem of re-operating of railway was also thoroughly discussed. An agreement was reached to organize discussion on re-operating the railway with the participation of the parliaments of the concerned countries, which is of great importance in the political and economic life of the region and Armenia.
The MPs of State Duma were interested in NA Speaker’s opinion on sending Armenian detachment to Iraq. Mr. Baghdasaryan noted that Armenia joined the anti-terrorist coalition and sent his specialists to Iraq with humanitarian mission. Based on the importance of the problem, Armenia could not meet the US, which had assisted Armenia with more than 1bn dollars since the independence of Armenia. So, the problem was both of political and economic importance.
During the meeting the further fate of CIS, and opportunities of implementing the concrete programs within the framework scientific-educational, cultural cooperation between two countries were also discussed.
During the meeting with Igor Levitin, Minister of RF Transport, Armenia-Russia Inter-governmental Committee Co-chairman, the latter noted that Armenia-Russia inter-governmental Committee works efficiently. It was noted that works are being initiated for operating the fifth energy blocks of Hrazdan Thermal power station, steps were undertaken for re-operating “Mars” plant and for implementation of the program “Debt-for-Equity.”
In his speech RA NA Speaker Artur Baghdasaryan touched upon the problem of further works of Caucasus-Poti ferry, which is of special importance for Armenia. The necessity of re-operating the Abkhaz railway was also touched upon, the works of which is of regional great importance. Mr. Levitin said that on April 15 he has a meeting with the specialists of the sphere in Krasnodar, during which the mentioned two problems are going to be discussed. The important thing is that the legal side of the problem is provided, and then the technical-economic issues remain to be regulated.
By RA NA Speaker Artur Baghdasaryan’s proposal, the sides also elaborated on the issue of differentiating the legal status of the Armenians living in Russia and providing residence without visa for 90 days, which requires legal solutions.