Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի քարտուղարության մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության Գլխավոր տնօրենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 4-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի քարտուղարության Մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության Գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսին եւ Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Ողջունելով հյուրերին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության շարունակական աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարացման գործընթացներին: Ազգային ժողովի նախագահը հավելել է, որ ակտիվ համագործակցություն կա Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի հետ:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանն այս տարիների ընթացքում շարունակաբար իրագործել է կազմակերպության անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունները, եւ այդ ուղղությամբ մեր երկիրն ունի զգալի առաջընթաց` պայմանավորված նաեւ կազմակերպության աջակցությամբ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավելել է՝ 2018 թ. տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդավարական հեղափոխության արդյունքում Հայաստանն էական քայլ կատարեց մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության ուղղությամբ: Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները հետեւողական են ժողովրդավարության շարունակական զարգացման ու խորացման հարցում:
Քրիստոս Ջակումոպուլոսը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է տարիներ շարունակ Հայաստանի հետ իրականացվող արդյունավետ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերը:
Նշելով, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նշանակալի առաջընթաց կա՝ Քրիստոս Ջակումոպուլոսը բարեփոխումների իրականացման հարցում համագործակցության եւ աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում իրականացված ծրագրերին, արձանագրված արդյունքներին, ինչպես նաեւ նոր Գործողությունների ծրագրին առնչվող հարցերին՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը հետամուտ է լինելու գործողությունների երկրորդ ծրագրի լիարժեք եւ ամբողջ ծավալով իրականացմանն ու այս փուլում բավականին ծավալուն եւ խորքային բարեփոխումներ են նախատեսված:

А.Мирзоян принял генерального директора по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы
4 марта Председатель НС А.Мирзоян принял генерального директора по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы (СЕ) Кристоса Джакумопулоса и руководителя Ереванского офиса СЕ Н.Вутову.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян отметил, что Армения всемерно осознает важность сотрудничества с СЕ, а также постоянного содействия организации демократическим процессам в РА. Спикер НС добавил, что налицо активное сотрудничество с Армянским офисом СЕ.
По словам главы парламента, Армения как член организации за эти годы последовательно выполняла взятые на себя обязательства, и в этом аспекте РА достигла ощутимого прогресса, обусловленного также поддержкой СЕ.
Руководитель законодательного органа добавил, что в итоге осуществленной в 2018 г. ненасильственной, бархатной, демократической революции Армения совершила значительный шаг вперед по защите прав человека и демократии, верховенству права. А.Мирзоян заверил, что новые власти РА последовательны в неуклонном развитии и углублении демократии.
Кристос Джакумопулос, поблагодарив за прием, подчеркнул важность многолетнего плодотворного взаимодействия и реализации совместных программ с Арменией.
Отметив заметный прогресс в защите прав человека в РА, г-н Джакумопулос выразил готовность к сотрудничеству и поддержке проводимых реформ.
Обратившись к реализованным в рамках Программы действий Армения – СЕ планам и зафиксированным результатам, а также к вопросам, касающимся новой Программы действий, глава законодательного органа подтвердил, что РА привержена выполнению второй программы в полном объеме и на этом этапе предусмотрены довольно обширные и глубокие реформы.