Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ մարտի 9-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ծաղկեպսակ է դրել Հայոց մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել հայ ժողովրդի ողբերգությունը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով. «Մենք միշտ հիշում ենք հայոց մեծ ողբերգությունը եւ ամեն տարի հիշատակի արարողություններ են լինում մեր խորհրդարանում: Այս տարի նույնպես ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություն տեղի կունենա»:

Вице-спикер парламента Швеции воздала дань уважения в Цицернакабердском мемориале
9 марта делегация во главе со вторым вице-спикером парламента Королевства Швеции Лоттой Йонссон Форнарве в сопровождении вице-спикера НС Л.Назарян посетила мемориал в Цицернакаберде.
Лотта Йонссон Форнарве возложила венок к мемориалу Геноцида армян и цветы к Вечному огню, почтила молчанием память Св.Мучеников.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились со свидетельствующими о трагедии армянского народа документами и экспонатами, внесли запись в Книгу памяти.
Вице-спикер парламента Швеции отметила, что парламент ее страны признал Геноцид армян, добавив: “Мы всегда помним великую армянскую трагедию и ежегодно проводим памятные мероприятия в нашем парламенте. В этом году 24 апреля также состоится памятная церемония”.