ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը մարտի 12-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերի, Գերմանական վերահսկողական խորհրդի անդամ Ռայնոլդ Ռոբենի, Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի՝ հարավկովկասյան երկրների իրավասու տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Ֆելիքս Հեթի հետ:
Անդրանիկ Քոչարյանը ողջունել է հյուրերի այցը խորհրդարան եւ կարեւորել ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակում մարտի 13-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում տեղի ունենալիք քննարկումները, որոնք առնչվում են պաշտպանության համակարգում խորհրդարանական վերահսկողության խնդիրներին:
Նա հյուրերին ներկայացրել է սահմանադրական փոփոխություններն ու նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրողությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք իրական հնարավորություն են՝ զարգացնելու պառլամենտարիզմը: Այս հարցում հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական կառավարման փորձ ունեցող եվրոպական երկրների, մասնավորապես՝ Գերմանիայի աջակցությունը, ինչը դրական կարող է լինել օրենսդրական փոփոխություններ իրականացնելու ճանապարհին:
Զրուցակիցները քննարկել են հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, որոնք հիմնականում առնչվել են զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությանը, պաշտպանության ոլորտում բարեվարքության ներդրմանը եւ տեղում խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման մեխանիզմներին, օրենսդրական փոփոխություններին:
Դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը տեղեկացրել է, որ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի կողմից Հայաստանին, մասնավորապես հանձնաժողովին խորհրդատվության մատուցումը, որը սկիզբ է առել 2017 թվականին:
Ռայնհոլդ Ռոբենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել Բունդեսթագում որպես Զինված ուժերի հանձնակատար աշխատելու իր փորձն ու կառույցի դրական ազդեցությունը զինծառայողների կյանքում:
Զրուցակիցները կարեւորել են հետագա համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը, քննարկել աշխատանքային որոշ հարցեր: Գործակցության շրջանակում առանձնակի տեղ է հատկացվել հայ-գերմանական խորհրդարանական բարեկամական խմբին:
Գերմանացի հյուրն անդրադարձել է Թավշյա հեղափոխությանը եւ նշել, որ ուշադրությամբ ու հետաքրքրությամբ են հետեւել մեր երկրում տեղի ունեցած քաղաքական մեծ փոփոխություններին եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին: Նա հույս է հայտնել, որ փոփոխությունները դրական ազդեցություն կունենան Հայաստանի հետագա զարգացման գործում:

12 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом ФРГ в РА Бернхардом Маттиасом Кислером, членом Контрольного совета Германии Рейном Гольдом Роби, руководителем компетентного регионального офиса по южнокавказским странам Фонда Фридриха Эберта Феликсом Хетом.
А.Кочарян, приветствовав визит гостей в парламент, подчеркнул важность дебатов на проводимом 13 марта в НС семинаре в рамках Недели НАТО по проблемам парламентского контроля в оборонной системе.
Председатель комиссии представил конституционные изменения и политические события прошлого года в Армении, подчеркнув, что создалась реальная возможность для развития парламентаризма. В этом вопросе А.Кочарян особо выделил поддержку имеющих опыт парламентского управления   европейских стран, в частности Германии, что может оказаться положительным в проведении законодательных изменений.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества, в основном касающиеся защиты прав военнослужащих, внедрения кодекса поведения в оборонной сфере, применения на месте механизмов парламентского контроля, законодательных изменений.
Посол Кислер сообщил, что МИД Германии готово продолжать начатое Женевским центром по демократическому контролю Вооруженных сил (ВС) с 2017 г. предоставление консультаций Армении, в частности парламентской комиссии.
Рейн Гольд Роби поблагодарил за прием и представил свой опыт работы в Бундестаге как комиссара ВС и позитивное влияние структуры на жизнь военнослужащих.
Собеседники подчеркнули важность дальнейшего сотрудничества и обмена опытом, обсудили некоторые рабочие вопросы. В рамках взаимодействия особое внимание уделено армяно-германской парламентской группе дружбы.
Немецкий гость, коснувшись Бархатной революции, отметил, что с неугасающим интересом следил за крупными политическими переменами и внеочередными выборами в Армении. Он выразил надежду, что изменения будут иметь положительное воздействие на дальнейшее развитие РА.