ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 15-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Միրյանա Շպոլյարիչ Էգգերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող աջակցման ծրագրերը, որոնք մեծ դեր ունեն Հայաստանի զարգացման գործում: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը մասնավորապես ընդգծել է ընտրությունների կազմակերպման  գործընթացում ցուցաբերված օժանդակությունը, հետագա համագործակցության համատեքստում կարեւորել ԱԺ ծրագրերին ուղղված փոխգործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանն առաջնահերթ է համարել խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը` այդ թվում փորձագիտական եւ աշխատակազմի ունակությունների բարելավումը: ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական վերահսկողության կարեւորությունը՝ օգտակար համարելով միջազգային փորձի ուսումնասիրումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության օրակարգը՝ մասնավորապես ընդգծելով իրականացվող  բարեփոխումների անհրաժեշտությունը:
Միրյանա Շպոլյարիչ Էգգերը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին Հայաստանում կայացած ազատ, արդար եւ ժողովրդավարական ընտրությունների եւ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Նա ողջունել է մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումները, անդրադարձել ՄԱԶԾ-ի եւ Հայաստանի խորհրդարանի համագործակցությանը, դիտարկել հիմնական առաջնահերթությունները՝ ուղղված երկրում իրականացվող գործընթացներին  ու զարգացման ծրագրերին:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր, պատրաստակամություն հայտնել խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով:

15 марта Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с директором Регионального бюро Программы развития ООН (UNDP Regional Bureau)   Мирьяной Шполярич Эггер.
Приветствуя гостей, глава парламента высоко оценил программы помощи ООН, играющие весомую роль в развитии Армении. Спикер НС, в частности, подчеркнул оказанное содействие в процессах организации выборов, особо выделил в контексте дальнейшего сотрудничества программы взаимодействия с НС.
А.Мирзоян отметил приоритетность развития институциональных возможностей парламента, в том числе в совершенствовании навыков экспертов и аппарата. Он подчеркнул важность парламентского контроля, считая полезным изучение международного опыта.
Глава парламента представил повестку политического большинства НС, в частности подчеркнув необходимость проводимых реформ.
Мирьяна Шполярич Эггер поздравила А.Мирзояна с состоявшимися в Армении свободными, справедливыми и демократическими выборами и избранием Председателем НС. Она приветствовала реформы в РА, обратилась к сотрудничеству и главным приоритетам взаимодействия UNDP с парламентом Армении, направленным на осуществляемые в стране программы развития.
Стороны обсудили вопросы реализации совместных региональных программ, выразили готовность углублять сотрудничество в различных направлениях.