90-րդ բաց դասը վարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի նախաձեռնությամբ փետրվարի 21-ից հանրապետության դպրոցներում Հայոց մեծ եղեռնի թեմայով կազմակերպվել են բաց դասեր: Դրանք անցկացրել են մանկավարժներ, գիտնականներ, հասարական, քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս կերպ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի ղեկավարությունը փորձել է դպրոցականներին ներկայացնել դարասկզբի ոճրագործության անպատժելիության հետեւանքները եւ ցեղասպանության փաստի միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը: Բաց դասերին մասնակցել են 300 հազար աշակերտներ Հայաստանի բոլոր մարզերից:
«Կարեն Դեմիրճյան» մարզամշակութային համալիրում ապրիլի 21-ին կայացավ Հայոց Մեծ եղեռնի թեմայով 90-րդ բաց դասը, որը վարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: «Եթե քաղաքակիրթ հասարակությունը ժամանակին դատապարտեր 1915 թ-ին իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, տարիներ անց Ադոլֆ Հիտլերը չէր ասի` «Իսկ հայերի մասին այսօր ո՞վ է հիշում», -նշեց խորհրդարանի նախագահը: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ասաց, որ գնալով մեծանում է այն երկրների թ իվը, ովքեր ճանաչում ու դատապարտում են 1915թ-ի հայոց ցեղասպանությունը, եւ դա առաջադեմ մարդկության ու քաղաքակիրթ հասարակարգի առաջնահերթ խնդիրների թվում պետք է լինի: Ըստ խորհրդարանի նախագահի, 90 տարի անց, մենք նորից պետք է ապացուցենք, որ մեր երկիրը ամուր է, կազմակերպված ու տարածաշրջանում մրցունակ:
Բաց դասը եզրափակվեց համերգային ծրագրով: Այնուհետմարզահամերգային համալիրում հավաքված 10.000 աշակերտներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ մեկական ծաղիկ դրեցին զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:

90-ый открытый урок провел Председатель НС РА Артур Багдасарян
По инициативе Государственной филармонии Армении с 21 февраля в школах республики были организованы открытые уроки на тему Геноцида армян. Их проводили педагоги, ученые, представители общественных и политических организаций. Таким образом руководство Государственной филармонии Армении попыталось ознакомить школьников с последствиями безнаказанности преступления начала века и необходимостью международного признания факта Геноцида. В открытых уроках принимали участие 300 тысяч учеников из всех областей Армении.
21 апреля в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна состоялся 90-ый открытый урок, который провел Председатель НС РА Артур Багдасарян. ,,Если цивилизованный мир вовремя осудил бы осуществление Геноцида армян 1915 года, Адольф Гитлер спустя годы не сказал бы ,,Кто помнит сегодня об армянах?”, - отметил Председатель парламента. Председатель НС Артур Багдасарян сказал, что постепенно растет число стран, признавших и осудивших Геноцид армян 1915 года, и этот вопрос должен быть в числе первоочередных для прогрессивного человечества и цивилизованного общества. По мнению г-на Багдасаряна, по прошествии 90 лет мы вновь должны доказать, что наша страна крепка, организована и конкурентноспособна в регионе.
Открытый урок завершился концертной программой. Затем 10.000 учеников из Спортивно-концертного зала направились к Меморилалу Цицернакаберда и возложили цветы к Монументу, увековечивающему память жертв Геноцида армян.