Խորհրդարան է այցելել Համաշխարհային Բանկի գնումների հարցերով պատվիրակությունը
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ մարտի 19-ին տեղի է ունեցել Գնման ընթացակարգերի կիրառման հնարավորություններին եւ ՀԲ վարկային ծրագրերի տեսանկյունից դրանց ներդաշնակեցման հեռանկարներին վերաբերող աշխատանքային քննարկում:
Կարեւորելով պատվիրակության` մեր երկրի գնման գործընթացների վերաբերյալ իրականացվող ուսումնասիրությունները` Արտակ Մանուկյանը նշել է, որ համատեղ գործակցությունը կնպաստի ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը, պետական գնումների համակարգն առավել թափանցիկ դարձնելուն եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործմանը:
Պատգամավորի հավաստմամբ՝ պետական գնումների համակարգը տնտեսությանը զուգընթաց  զարգացող ոլորտ է եւ անհրաժեշտություն կա այն  համալրելու  օրենսդրական բարեփոխումներով:
Ոլորտի գործընթացներն առավել թափանցիկ ու արդյունավետ դարձնելու համար հանձնաժողովի փոխնախագահը կարեւորել է էլեկտրոնային գնումների համակարգի ամբողջական ներդնումը:
ՀԲ-ի պատվիրակության ղեկավար Վինեյ Շարման կարեւոր է համարել բնագավառում նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչն, ըստ նրա, հնարավորություն կտա պետական գնումների համակարգը դարձնել առավել արդյունավետ ու գործուն:
Բանախոսներին ուղղված հարցերն առնչվել են զարգացած երկրների պետական գնումների գործընթացին, ՏՏ ոլորտին, տեղական արտադրողների շահերի պաշտպանությանը, բնական մենաշնորհների վերահսկողությանն ու այլ խնդիրների:
Արտակ Մանուկյանը նշել է, որ համագործակցությունը ՀԲ-ի հետ լինելու է շարունակական: Հունիսին ՀԲ պատվիրակությունը կներկայացնի Հայաստանում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքները:

On March 19, on the initiative of the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Artak Manukyan a working discussion on the opportunities of the Procurement Process Use and the perspectives of their harmonisation in terms of the World Bank (WB) programmes.
Highlighting the studies of the delegation being made on the procurement processes of our country, Artak Manukyan noted that the joint cooperation would promote the solution of the problems existing in the sphere, making more transparent the system of the state procurements and the improvement of the parliamentary oversight mechanisms.
According to the MP, the system of the state procurement is a sphere developing in parallel with economy, and there is necessity to fill in it with legislative reforms.
To make the processes of the sphere more transparent and effective the Committee Deputy Chair emphasized the complete investment of the electronic procurement system.
The Head of the WB delegation Vinay Sharma considered important the use of the new technologies in the sphere, which would give an opportunity to make the state procurement system more effective and practical.
The questions addressed to the speakers related to the state procurement process, the IT sphere, the protection of the local producers’ interests, the control of the natural monopolies and other problems.
Artak Manukyan noted that the cooperation with the WB would be continuous. In June, the delegation would present the results of the studies made in Armenia.