Խորհրդարան է այցելել Համաշխարհային Բանկի գնումների հարցերով պատվիրակությունը
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ մարտի 19-ին տեղի է ունեցել Գնման ընթացակարգերի կիրառման հնարավորություններին եւ ՀԲ վարկային ծրագրերի տեսանկյունից դրանց ներդաշնակեցման հեռանկարներին վերաբերող աշխատանքային քննարկում:
Կարեւորելով պատվիրակության` մեր երկրի գնման գործընթացների վերաբերյալ իրականացվող ուսումնասիրությունները` Արտակ Մանուկյանը նշել է, որ համատեղ գործակցությունը կնպաստի ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը, պետական գնումների համակարգն առավել թափանցիկ դարձնելուն եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործմանը:
Պատգամավորի հավաստմամբ՝ պետական գնումների համակարգը տնտեսությանը զուգընթաց  զարգացող ոլորտ է եւ անհրաժեշտություն կա այն  համալրելու  օրենսդրական բարեփոխումներով:
Ոլորտի գործընթացներն առավել թափանցիկ ու արդյունավետ դարձնելու համար հանձնաժողովի փոխնախագահը կարեւորել է էլեկտրոնային գնումների համակարգի ամբողջական ներդնումը:
ՀԲ-ի պատվիրակության ղեկավար Վինեյ Շարման կարեւոր է համարել բնագավառում նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչն, ըստ նրա, հնարավորություն կտա պետական գնումների համակարգը դարձնել առավել արդյունավետ ու գործուն:
Բանախոսներին ուղղված հարցերն առնչվել են զարգացած երկրների պետական գնումների գործընթացին, ՏՏ ոլորտին, տեղական արտադրողների շահերի պաշտպանությանը, բնական մենաշնորհների վերահսկողությանն ու այլ խնդիրների:
Արտակ Մանուկյանը նշել է, որ համագործակցությունը ՀԲ-ի հետ լինելու է շարունակական: Հունիսին ՀԲ պատվիրակությունը կներկայացնի Հայաստանում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքները:

Визит в парламент делегации Всемирного банка по вопросам закупок
19 марта по инициативе зампредседателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Манукяна состоялось рабочее обсуждение по возможностям применения закупочных процедур и перспективам их гармонизации с позиций кредитных программ Всемирного банка (ВБ).
Подчеркнув важность проводимых делегацией исследований процессов закупок в РА, А.Манукян отметил, что взаимодействие посодействует решению существующих проблем, большей прозрачности системы государственных закупок и совершенствованию механизмов парламентского надзора.
По Манукяну, система госзакупок – сфера, развивающаяся паралелльно экономике и нуждающаяся в дополнении ее законодательными реформами.
Зампредседателя комиссии особо выделил необходимость комплексного внедрения системы электронных закупок - для обеспечения максимальной прозрачности и эффективности процессов сферы.
Руководитель делегации ВБ Виней Шарман подчеркнул важность внедрения в сферу новых технологий, что, по его мнению, позволит сделать систему госзакупок более продуктивной и действенной.
Вопросы докладчикам касались процесса госзакупок в развитых странах, сферы ИТ, защиты прав местных производителей, контроля над естественными монополиями и других проблем.
А.Манукян, отметив продолжение сотрудничества с ВБ, проинформировал, что в июне делегация банка представит итоги проведенных в Армении исследований.