Տնտեսագիտական համալսարանի փորձագիտական ներուժը կօգտագործվի օրենսդրական աշխատանքում. ստորագրվել է հուշագիր
Ապրիլի 2-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որտեղ քննարկվել է երեք հարց:
Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը, հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը:
Պատգամավորները քննարկել եւ ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգում ընդգրկելու համար դրական եզրակացություն են տվել «Եվրասիական տնտեսական միության եւ իր անդամ պետությունների՝ մի կողմից, եւ Չինաստանի Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջեւ տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցության մասին» օրենքի նախագծին, որն ստորագրվել է 2018 թվականի մայիսի 17-ին՝ Աստանայում:
Համաձայնագիրը ներառում է պետական կարգավորման տարբեր ուղղություններով համագործակցության այնպիսի մեխանիզմներ, որոնց կիրարկման արդյունքում հաշվի են առնվելու ԵԱՏՄ ընդհանուր եւ յուրաքանչյուր անդամ պետության առանձին շահերը, կարգավորման թափանցիկությունն ու կանխատեսելիությունը ազգային եւ վերազգային մակարդակներում: Ինչպես նշել է զեկուցող, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի տեղակալ Ալբերտ Բաբայանը, համաձայնագիրը կրում է ոչ արտոնյալ բնույթ եւ մաքսատուրքերի նվազեցում չի նախատեսում: Ըստ փոխնախախարի՝ այն ավելի շատ քաղաքական համագործակցության բնույթ ունի, քան տնտեսական, սակայն հետագայում կարող է երկու երկրների միջեւ ազատ առեւտրի իրականացման վերաբերյալ փաստաթղթի հիմք դառնալ: Փոխնախարարի խոսքով՝ համաձայնագրի վավերացումը թույլ կտա խորացնել եւ ընդլայնել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ կապերը:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը հանձնաժողովին է ներկայացրել ՀՀ կենտրոնական բանկի հաղորդումը ԵԱՏՄ միասնական ֆինանսական շուկայի ձեւավորման վերաբերյալ: Զեկուցողի տեղեկացմամբ՝ այս ոլորտում համագործակցությունն ընթանում է արդյունավետ, անդամ երկրների կենտրոնական բանկերի կողմից ստեղծված ենթախմբերում իրականացվում են շարունակական քննարկումներ: Ըստ նրա՝ բանկային ոլորտի ներկայացուցիչները ձեռքբերումներ են գրանցել մասնավորապես կիբերանվտանգության, վճարային քարտերի, ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանակման, ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացման ճյուղերում:
Պատգամավորները հետաքրքրվել են ԵԱՏՄ տարածքում միասնական ֆինանսական արժույթի ներդրման հնարավորությամբ, ինչի վերաբերյալ Վախթանգ Աբրահամյանն ասել է, որ այդպիսի հարց օրակարգում այսօր չկա, այն հավանաբար կքննարկվի 2025 թվականից հետո, եթե արդիական լինի: Այժմ քննարկվում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջեւ վարկային տեղեկատվության փոխանակման հարցը: Նրա գնահատմամբ՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիները ֆինանսական որեւէ ծառայություն ստանալու հարցում խնդիրներ չունեն:
Օրակարգային հաջորդ հարցը ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջեւ համագործակցության հուշագրի ստորագրումն էր: Փաստաթուղթը ստորագրելով՝ ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը եւ համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը կարեւորել են տնտեսագիտական համալսարանի մասնագետների փորձագիտական ներուժի օգտագործումը օրենսդրական աշխատանքում, անհրաժեշտ համարել համալսարանի ակտիվ մասնակցությունը երկրի տնտեսական քաղաքականության իրականացման հարցում:

Экспертный потенциал Экономического университета будет использован в законодательной работе: подписан меморандум
2 апреля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции, на котором обсуждался ряд документов.
Перед началом работы заседания по предложению председателя комиссии М.Мелкумяна присутствующие почтили минутой молчания память жертв Апрельской четырехдневной войны.
Депутаты обсудили и вынесли положительное заключение для  включения в повестку дня предстоящих очередных заседаний проекта закона по подписанному 17 мая 2018 г. в Астане соглашению “Об экономическом и торговом сотрудничестве между ЕАЭС и его государствами-членами, с одной стороны, и КНР – с другой стороны”.
Соглашение включает механизмы сотрудничества в государственном регулировании в различных направлениях, в итоге применения которых будут учтены общие интересы ЕАЭС и   индивидуальные интересы его каждого государства-члена, прозрачность и прогнозируемость регулирования на национальном и наднациональном уровнях. Как отметил докладчик, заместитель министра экономического развития и инвестиций РА А.Бабаян, соглашение не носит льготный характер и не предполагает снижения таможенных пошлин. По Бабаяну, оно носит скорее характер   политического, а не экономического сотрудничества, однако впоследствии может стать основой документа для осуществления свободной торговли между двумя странами. По словам замминистра, ратификация договора позволит углубить и расширить связи между Арменией и Китаем.
Заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) РА В.Абраамян представил комиссии сообщение ЦБ о формировании единого финансового рынка ЕАЭС. По информации докладчика, в этой сфере налажено эффективное сотрудничество, в подгруппах, созданных центральными банками стран-членов, периодически проводятся обсуждения. По Абраамяну, представители банковской сферы отметили достижения, в частности, по кибербезопасности, платежным картам, обмену финансовыми сообщениями, развитию финансовых технологий.
Депутаты   поинтересовались возможностью введения единой финансовой валюты на территории ЕАЭС, в связи с чем В.Абраамян ответил, что подобного вопроса сегодня в повестке нет, он, видимо, будет обсуждаться после 2025 года, если окажется актуальным.
Следующим вопросом повестки дня было подписание Меморандума о сотрудничестве между Постоянной комиссией НС по вопросам региональной и евразийской интеграции и Экономическим государственным университетом Армении. Подписывая документ, председатель комиссии М.Мелкумян и и.о.ректора университета Р.Айрапетян подчеркнули важность использования экспертного потенциала специалистов университета в законодательной работе, сочли необходимым активное участие вуза в реализации экономической политики страны.