Լենա Նազարյանն ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լենա Նազարյանը, խմբի անդամները եւ պատգամավորները ապրիլի 4-ին հանդիպել են պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շեն Յուեյուեի գլխավորած պատվիրակության հետ:
ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է, որ պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է հայ-չինական բարեկամության մասին: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ Չինաստանը Հայաստանի կարեւորագույն գործընկերներից է եւ երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը սկսվում է պատմական Մետաքսի Մեծ ճանապարհի գոյության ժամանակներից: Լենա Նազարյանը նշել է, որ 1992 թ-ին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո երկու պետությունների միջեւ բազմաթիվ բնագավառներում հարաբերությունները զարգացել են եւ այն հնարավոր է եղել գործով հաստատված փոխադարձ վստահության եւ բարի կամքի վրա հիմնված երկխոսության շնորհիվ:
ՉԺՀ ԺՆՀԺ Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան եւ արդեն նկատել է, որ հայերն ունեն հարուստ պատմական ժառանգություն, շատ հյուրասեր են եւ տաղանդավոր: Շեն Յուեյուեն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերություների հաստատումից մինչ այսօր հայ-չինական կապերը  դինամիկ զարգանում են: Նշվել է, որ երկու երկրների միջեւ ավելանում են առեւտրաշրջանառության ծավալները, զարգանում է համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում: Չինական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ջանքեր գործադրել՝ առաջ մղելու եւ իրականացնելու նոր նախաձեռնություններ ու ծրագրեր: Խոսելով խորհրդարանների միջեւ հաստատված լավ հարաբերությունների եւ երկխոսության մասին՝ Շեն Յուեյուեն անհրաժեշտ է համարել խորացնել համագործակցությունը հանձնաժողովների, բարեկամական խմբերի եւ կին պատգամավորների միջեւ կոնկրետ թեմաների շուրջ: Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ իրենց խորհրդարանում եւս ձեւավորվել է մեր երկրի հետ բարեկամական խումբ, որը բաղկացած է 15 պատգամավորից:
Խոսելով անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերում համագործակցությունից՝ Լենա Նազարյանը կարեւորել է կիբերհանցագործության եւ կադրերի վերապատրաստման գործում փոխգործակցությունը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին՝ ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Չինաստանին հիմնախնդրի կապակցությամբ հավասարակշիռ դիրքորոշման եւ հարցի խաղաղ կարգավորմանը աջակցելու համար: Շեն Յուեյուեն նշել է, որ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ Չինաստանի դիրքորոշումը մնացել է նույնը: Նա հույս է հայտնել, որ բանակցող կողմերը կկարողանան պահպանել զսպվածություն եւ խնդիրը կկարգավորեն քաղաքական երկխոսության ճանապարհով:
Լենա Նազարյանն արժեւորել է Չինաստանի կողմից մեր երկրին տրամադրված աջակցությունը, կարեւորել Երեւանում բացված հայ-չինական բարեկամության դպրոցը:
ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհավորել է Չինաստանի ժողովրդին Դեն Սյոփինի հանրահռչակած բարեփոխումների եւ ազատականացման քաղաքականության մեկնարկի 40-ամյա տարեդարձի եւ ՉԺՀ կազմավորման 70-ամյակի կապակցությամբ՝ մաղթելով խաղաղություն, բարեկեցություն եւ երջանկություն:

Л.Назарян приняла зампредседателя Постоянного комитета ВСНП Китая
4 апреля вице-спикер НС Л.Назарян приняла находящуюся с официальным визитом в РА делегацию во главе с зампредседателя Постоянного комитета ВСНП Китая Шен Юеюэ.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Китай подчеркнула, что визит делегации в Армению свидетельствует об армяно-китайской дружбе. По мнению руководителя группы, Китай – один из важнейших партнеров Армении и дружба между двумя народами начинается со времен  Великого Шелкового пути. Л.Назарян отметила, что отношения в различных сферах развивались со дня установления дипломатических отношений между двумя государствами в 1992 г. и это стало возможным  благодаря установившемуся на деле диалогу доверия и доброй воли.
Зампредседателя Постоянного комитета ВСНП Китая отметила, что впервые посещает Армению и уже заметила, что армяне обладают богатым историческим наследием, очень гостеприимны и талантливы. Она подчеркнула, что с установлением дипотношений между двумя странами и до сих пор армяно-китайские связи динамично развиваются. Отмечено, что между РА и КНР растут объемы товарооборота, развивается сотрудничество в ряде сфер. Китайская сторона выразила готовность приложить общие усилия в продвижении и реализации новых инициатив и программ. Говоря об установившихся добрых отношениях и диалоге, Шен Юеюэ сочла необходимым углубление сотрудничества с комиссиями, группами дружбы и депутатами-женщинами по конкретным темам. Она сообщила, что в их парламенте также сформирована группа дружбы с РА, состоящая из 15 депутатов.
Говоря о сотрудничестве по вопросам безопасности и обороны, Л.Назарян подчеркнула важность взаимодействия по киберпреступлениям и переподготовке кадров.
Обратившись к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, вице-спикер НС выразила свою признательность Китаю за взвешенную позицию и содействие мирному урегулированию вопроса. Шен Юеюэ отметила, что позиция КНР по урегулированию НК-проблемы остается прежней. Она выразила надежду, что переговаривающиеся стороны сумеют сохранить сдержанность и проблема будет решена путем политического диалога.
Л.Назарян оценила содействие Китая нашей стране, подчеркнула важность открытия в Ереване Школы армяно-китайской дружбы. Руководитель группы дружбы Армения – Китай поздравила китайский народ с 40-летием провозглашенной Ден Сяопином политики реформ и либерализации  и 70-летием КНР, пожелав мира, процветания и счастья.