Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հրավերով` ապրիլի 28-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կմեկնի Թբիլիսի:
Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու, խորհրդարանի նախագահ  Նինո Բուրջանաձեի, վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելու, պատրիարք  Իլիա Երկրորդի հետ: Հանդիպում կլինի նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախքան Վրաստան հասնելը`  ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում կունենա  Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքի բնակիչների հետ, իսկ ապրիլի 30-ին աշխատանքային այցով կլինի Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան, Իջեւան, Դիլիջան քաղաքներում` հանդիպելով բնակչության հետ:

On April 28, a delegation headed by RA NA Speaker Artur Baghdasaryan, will leave for Tbilisi on an official visit at the invitation of Nino Burjanadze, Speaker of the Parliament of Georgia.
During the visit meetings with Mikheil Saakashvili, President of Georgia, Nino Burjanadze, Speaker of the Parliament of Georgia, with the Prime Minister Zurab Noghaideli, Patriarch Ilia II are envisaged. A meeting with the representatives of the Armenian community will also be held.
Before reaching Georgia, RA NA Speaker Artur Baghdasaryan will have a meeting with the residents of Alaverdi town in the region of Lori, and on April 30 – on a working visit, he will be in Noyemberyan, Ijevan, Dilijan towns of Tavush region, where he will have meetings with the residents.