Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Միջխորհրդարանական միության 140-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ապրիլի 8-ին հանդիպել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Զիգֆրիդ Բրակեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները: Ազգային ժողովի նախագահն իր գործընկերոջն է ներկայացրել հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումները, որոնք ուղղված են ամրապնդելու ժողովրդավարությունը, պաշտպանելու մարդու իրավունքներն ու երաշխավորելու օրենքի գերակայությունը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն արժանացել են միջազգային դիտորդական առաքելությունների ամենաբարձր գնահատականին:
Զրուցակիցներն անդարդարձել են նաեւ Հայաստանում նախատեսվող անցումային արդարադատության օրակարգին:
Զիգֆրիդ Բրակեն, ողջունելով Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունները, հայտնել է Բելգիայի խորհրդարանականների աջակցությունը:
Երկու երկրների միջեւ ինստիտուցիոնալ կապերի ամրապնդման եւ փորձի փոխանակման համար կողմերը պայմանավորվել են առաջիկայում կազմակերպել աշխատակազմերի համար փորձի փոխանակման ծրագրեր:
Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարեւորել է Բելգիայի օրենսդրի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը: Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու համաձայնագրի՝ կարճ ժամկետներում վավերացմանը:

8 апреля Председатель НС А.Мирзоян в рамках работы 140-й Ассамблеи МПС встретился с председателем Палаты представителей Бельгии  Зигфридом Браке.
В ходе встречи стороны обсудили политические изменения в Армении. Председатель НС представил своему партнеру постреволюционные развития  в РА, направленные на упрочение демократии, защиту прав человека и гарантии верховенства закона. А.Мирзоян отметил, что состоявшиеся в декабре 2018 г. внеочередные парламентские выборы удостоились самой высокой оценки международных наблюдательных миссий.
Собеседники обратились также к намечаемой в Армении повестке переходного правосудия.
Зигфрид Браке, приветствуя  демократические перемены в Армении, заявил о поддержке их парламентариями Бельгии.
Для укрепления институциональных связей и обмена опытом между двумя странами стороны договорились об организации в будущем программ обмена опытом для аппаратов.
А.Мирзоян особо подчеркнул важность ратификации законодательным органом Бельгии Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Председатель Палаты представителей выразил готовность содействовать ратификации документа в кратчайшие сроки.