Հարգելի՛ տիկնայք պատգամավորներ,
թույլ տվե՛ք նախ եւ առաջ գոհունակությունս հայտնել որպես Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանի անդամ՝ Միջխորհրդարանական միության Կին խորհրդարանականների համաժողովի մաս կազմելու կապակցությամբ: Հույս ունեմ նպաստելու այս կարեւոր հարթակի աշխատանքներին:
Ինչպես գիտեք, 2018 թվականի գարնանը հայ ժողովուրդն իր անկոտրում կամքը դրսեւորեց խաղաղ, ոչ բռնի հեղափոխությամբ: Հայերս սիրում ենք այն անվանել Թավշյա հեղափոխություն կամ հեղափոխություն` հայկական ձեւով:
2018 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Բոլոր հայտնի միջազգային կազմակերպությունների, տեղական դիտորդների, ինչպես նաեւ քաղաքական մրցակիցների կողմից դրանք ճանաչվեցին որպես աննախադեպ, ամենաազատ, ամենաարդար, ամենաթափանցիկ եւ ամենաժողովրդավարական ընտրություններ, որ երբեւիցե անցկացվել են մեր երկրում:
Նոր խորհրդարանը գումարեց իր անդրանիկ նիստը 2019 թվականի հունվարին:
Մինչ աշխատավայրում հավասարության հարցերի մասին խոսելը ցանկանում եմ տեղեկացնել ձեզ, որ հայ կանայք առանցքային դեր են ունեցել խաղաղ փոփոխության հասնելու հաջողության մեջ: Բացառիկ փաստ է, որ հազարավոր հայ կանայք, շուրջ 40 օր քայլելով փողոցներում, պայքարում էին ոչ միայն կառավարության փոփոխության, այլ նաեւ ավանդական, նահապետական հասարակության մեջ իրենց իրավունքների համար:
Քաղաքական դաշտի փոփոխությունից հետո առավել բարձրակարգ կին մասնագետներ ներգրավվեցին հանրային հատվածի ղեկավար պաշտոններում. ավելացավ կին պատգամավորների թիվը, ունեցանք առաջին կին քաղաքապետը, մի շարք կին փոխմարզպետներ եւ պետական հիմնարկների ղեկավարներ:
լայնորեն ընդունված տեսակետ կա, որ համալսարանական կրթությունը պետք է հավասարապես հասանելի լինի տղամարդկանց եւ կանանց: Սակայն, երբ խոսքը վերաբերում է զբաղվածությանը, աշխատատեղերի հասանելիության հավասարության ցուցիչը սկսում է տատանվել: Հայաստանի բնակչության կեսից ավելին կանայք են, ավելին՝ կրթություն ստացած կանայք թվապես գերակշռում են կրթված տղամարդկանց: Չնայած այս փաստին տվյալները ցույց են տալիս, որ կանայք ավելի ցածր պաշտոններ են զբաղեցնում: Տարիների ընթացքում հանրային հատվածում աշխատող կանանց թիվն ավելացել է տղամարդկանց թվից, այդուհանդերձ կանայք հիմնականում որոշում չկայացնողների դերում են եղել: Դրանից զատ, կանանց պարագայում գործազրկության ցուցանիշն ավելի բարձր է:
Աշխատավայրում ընտանեկան պարտականություններ ունեցող հղի կին աշխատողների նկատմամբ խտրականությունը տարբեր ձեւերով է հանդես գալիս՝ հանգեցնելով աշխատանքային իրավունքների ոտնահարման: Աշխատանքը պահպանելու երաշխիքների բացակայությունը ստիպում է շատ կանանց երկընտրանքի առջեւ կանգնել՝ աշխատե՞լ, թե՞ ծննդաբերել, այլ կերպ ասած` աշխատանքայի՞ն, թե՞ վերարտադրողական գործառույթն իրականացնել:
ինչպիսի՞ լուծում կարող ենք առաջարկել այս խնդիրներին: Ճկուն աշխատաժամեր, կես դրույքով աշխատանքի առկայություն, երեխա ունենալու դեպքում մոր կամ հոր համար արձակուրդի ապահովում. այս ամենը դրական ազդեցություն է ունենում աշխատաշուկայում կանանց ներգրավվածության վրա: Բացի այդ, իմ կարծիքով՝ մեր աշխատանքը պետք է նախ եւ առաջ ուղղված լինի կրթության միջոցով մտածելակերպի փոփոխությանն ու իրազեկվածության բարձրացմանը: Սա թույլ կտա կանանց «ստվերից դուրս գալ» եւ զբաղվել իրենց իրավունքների պաշտպանությամբ, ինչը, իր հերթին, ենթադրում է առավել ակտիվ մասնակցություն քաղաքականության ասպարեզում:

“Уважаемые дамы-депутаты,
позвольте прежде всего, как члену новоизбранного парламента Армении, выразить удовлетворение возможностью стать частью Форума парламентариев-женщин МПС. Надеюсь содействовать работам этой важной площадки.
Как известно, весной 2018 г. армянский народ проявил свою непреклонную волю мирной, ненасильственной революцией. Мы, армяне, любим ее называть Бархатной революцией или революцией по-армянски.
В декабре 2018 г. в Армении состоялись внеочередные парламентские выборы. Всеми известными международными организациями, местными наблюдателями, а также политическими конкурентами они были признаны как беспрецедентные, самые свободные, самые справедливые, самые прозрачные и самые демократические выборы, которые когда-либо проводились в нашей стране.
Новый парламент созвал свое первое заседание в январе 2019 г.
Прежде чем обратиться к вопросам равенства на работе, хочу вас проинформировать, что армянские женщины сыграли ключевую роль в успешном достижении мирных перемен. Исключительный факт, когда тысячи армянок, около 40 дней шагая по улицам, боролись не только за смену правительства, но и за свои права в традиционном, патриархальном обществе.
После изменений в политическом поле наиболее высококвалифицированные женщины-специалисты были выдвинуты в общественном секторе на руководящие должности – выросло число женщин-депутатов, имеем первую женщину-мэра, ряд женщин-вице-губернаторов и руководителей государственных учреждений.
есть широко распространенное мнение, что университетское образование должно в равной мере  быть доступно мужчинам и женщинам. Однако, когда речь идет о занятости, показатель равной доступности рабочих мест начинает колебаться. Более половины населения Армении – женщины, более того – получившие образование женщины численно превосходят образованных мужчин. Несмотря на этот факт, данные показывают, что женщины занимают более низкие должности. За годы количество работающих в общественном секторе женщин выросло по сравнению с мужчинами, тем не менее женщины в основном были в роли не выносящих решения. Кроме того, в случае женщин показатель безработицы более высок.
Дискриминация в отношении имеющих семейные обязанности беременных женщин-работниц на рабочем месте выражается в различных формах, приводя к ущемлению трудовых прав. Отсутствие гарантий сохранения рабочего места заставляет многих женщин встать перед альтернативой – работать или рожать, иначе говоря – реализовать трудовую или репродуктивную функцию?
какое решение можем предложить этим проблемам? Гибкий рабочий график, наличие работы на полставки, обеспечение отпуска матери или отцу при наличии детей – все это оказывает позитивное воздействие на вовлечение женщин в рынок труда. Кроме того, по-моему, наша работа должна прежде всего быть направлена на изменение мышления и повышение информированности посредством образования. Это позволит женщинам “выйти из тени” и заняться защитой своих прав, что, в свою очередь, предполагает более активное участие в политике.