Հարգելի՛ տիկնայք պատգամավորներ,
թույլ տվե՛ք նախ եւ առաջ գոհունակությունս հայտնել որպես Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանի անդամ՝ Միջխորհրդարանական միության Կին խորհրդարանականների համաժողովի մաս կազմելու կապակցությամբ: Հույս ունեմ նպաստելու այս կարեւոր հարթակի աշխատանքներին:
Ինչպես գիտեք, 2018 թվականի գարնանը հայ ժողովուրդն իր անկոտրում կամքը դրսեւորեց խաղաղ, ոչ բռնի հեղափոխությամբ: Հայերս սիրում ենք այն անվանել Թավշյա հեղափոխություն կամ հեղափոխություն` հայկական ձեւով:
2018 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Բոլոր հայտնի միջազգային կազմակերպությունների, տեղական դիտորդների, ինչպես նաեւ քաղաքական մրցակիցների կողմից դրանք ճանաչվեցին որպես աննախադեպ, ամենաազատ, ամենաարդար, ամենաթափանցիկ եւ ամենաժողովրդավարական ընտրություններ, որ երբեւիցե անցկացվել են մեր երկրում:
Նոր խորհրդարանը գումարեց իր անդրանիկ նիստը 2019 թվականի հունվարին:
Մինչ աշխատավայրում հավասարության հարցերի մասին խոսելը ցանկանում եմ տեղեկացնել ձեզ, որ հայ կանայք առանցքային դեր են ունեցել խաղաղ փոփոխության հասնելու հաջողության մեջ: Բացառիկ փաստ է, որ հազարավոր հայ կանայք, շուրջ 40 օր քայլելով փողոցներում, պայքարում էին ոչ միայն կառավարության փոփոխության, այլ նաեւ ավանդական, նահապետական հասարակության մեջ իրենց իրավունքների համար:
Քաղաքական դաշտի փոփոխությունից հետո առավել բարձրակարգ կին մասնագետներ ներգրավվեցին հանրային հատվածի ղեկավար պաշտոններում. ավելացավ կին պատգամավորների թիվը, ունեցանք առաջին կին քաղաքապետը, մի շարք կին փոխմարզպետներ եւ պետական հիմնարկների ղեկավարներ:
լայնորեն ընդունված տեսակետ կա, որ համալսարանական կրթությունը պետք է հավասարապես հասանելի լինի տղամարդկանց եւ կանանց: Սակայն, երբ խոսքը վերաբերում է զբաղվածությանը, աշխատատեղերի հասանելիության հավասարության ցուցիչը սկսում է տատանվել: Հայաստանի բնակչության կեսից ավելին կանայք են, ավելին՝ կրթություն ստացած կանայք թվապես գերակշռում են կրթված տղամարդկանց: Չնայած այս փաստին տվյալները ցույց են տալիս, որ կանայք ավելի ցածր պաշտոններ են զբաղեցնում: Տարիների ընթացքում հանրային հատվածում աշխատող կանանց թիվն ավելացել է տղամարդկանց թվից, այդուհանդերձ կանայք հիմնականում որոշում չկայացնողների դերում են եղել: Դրանից զատ, կանանց պարագայում գործազրկության ցուցանիշն ավելի բարձր է:
Աշխատավայրում ընտանեկան պարտականություններ ունեցող հղի կին աշխատողների նկատմամբ խտրականությունը տարբեր ձեւերով է հանդես գալիս՝ հանգեցնելով աշխատանքային իրավունքների ոտնահարման: Աշխատանքը պահպանելու երաշխիքների բացակայությունը ստիպում է շատ կանանց երկընտրանքի առջեւ կանգնել՝ աշխատե՞լ, թե՞ ծննդաբերել, այլ կերպ ասած` աշխատանքայի՞ն, թե՞ վերարտադրողական գործառույթն իրականացնել:
ինչպիսի՞ լուծում կարող ենք առաջարկել այս խնդիրներին: Ճկուն աշխատաժամեր, կես դրույքով աշխատանքի առկայություն, երեխա ունենալու դեպքում մոր կամ հոր համար արձակուրդի ապահովում. այս ամենը դրական ազդեցություն է ունենում աշխատաշուկայում կանանց ներգրավվածության վրա: Բացի այդ, իմ կարծիքով՝ մեր աշխատանքը պետք է նախ եւ առաջ ուղղված լինի կրթության միջոցով մտածելակերպի փոփոխությանն ու իրազեկվածության բարձրացմանը: Սա թույլ կտա կանանց «ստվերից դուրս գալ» եւ զբաղվել իրենց իրավունքների պաշտպանությամբ, ինչը, իր հերթին, ենթադրում է առավել ակտիվ մասնակցություն քաղաքականության ասպարեզում:

Dear Women Parliamentarians,
Firstly, I am delighted to be part of the IPU Forum of Women Parliamentarians as a newly elected member of the Armenian Parliament and I do hope to contribute to the work of this important platform.
As you might be aware, in the spring of 2018, the Armenian people exercised their unbreakable power through peaceful, non-violent revolution. We, Armenians, love to call it the Armenian Velvet Revolution or the Armenian way of doing revolutions.
In December 2018, we held snap parliamentary elections, which were recognized by all prominent international organizations, local observers, as well as political contestants as unprecedented, the freest, the fairest, the most transparent and democratic elections we have ever had in our country.
The new Parliament convened for the first time in January 2019.
Before addressing equality issues at workplace, I wish to inform you that Armenian women were key to our success in the peaceful change. It is an absolute fact that thousands of Armenian women, marching in the streets for around 40 days, were protesting not only for the change in the government, but also for their rights in a traditionally patriarchal society.
After the political change, we have more qualified women positioned for leadership roles in the public sector: increased number of women MPs, first female mayor, and a number of female deputy governors and heads of agencies.
There is a common understanding that men and women should have equal access to university education, however when it comes to employment, equal access is compromised. Women constitute more than a half of Armenian population and the percentage of educated women is higher than that of men. Despite this fact, the data show that women are holding mostly lower positions. Over the years, women working in the public sector, represented a greater number than men, but they mostly did not hold decision-making positions. Moreover, in women’s case, the unemployment rate is higher.
Workplace discrimination against pregnant female employees with family responsibilities takes many forms and represents a violation of labor rights. The lack of maternity leave or guaranteed job retention forces many women to choose between working and giving birth, in other words between their productive and reproductive roles.
What kind of solution we can advocate in our parliaments? Flexible working hours, availability of part-time work, provisions for maternity and paternity leave; all these have positive effects on women’s labor-force participation. In addition to this, in my opinion, our work should primarily target a change in the mindset through education, awareness raising and advocacy, aiming at empowering women to step out of the shadow and exercise their rights, including the right of participation in politics in greater numbers.