ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակներում՝ նշելով.
«Հարգարժան տիկին Նախագահ, հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք,
ատելության վերբալ դրսեւորումը՝ «ատելության խոսքը», անհանդուրժողականության, խտրականության, մարդատյացության եւ ռասիզմի վրա հիմնված հանցագործությունների հսկայական շարանի հիմնապատճառն է: Դրա գոյությունը վտանգում է ժողովրդավարական հասարակության կայացումը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւ իրավունքի գերակայության երաշխավորումը:
Ատելության խոսքն առանձնակի վտանգավոր է, երբ նախահիմք է ծառայում ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների նախապատրաստման ու իրագործման համար: Այն միտված է որոշակի թիրախավորված մարդկանց խմբերին նվաստացնելուն, խարանելուն, դեգրադացնելուն, դեմոնիզացնելուն եւ, որպես արդյունք, ապամարդկայնացմանը՝ պարարտ հող ստեղծելով այդ զանգվածային ոճրագործությունները կատարելու համար: Պատահական չէ, որ բոլոր ցեղասպանությունների պարագայում «ատելության խոսքը» օգտագործվել է որպես կատալիզատոր` այդ հանցանքների կատարումը խթանելու համար: Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործած Հայոց ցեղասպանության ժամանակ յուրաքանչյուր հային «օտար» եւ «դավաճան» պիտակավորելը, ողջակիզման ընթացքում ծայրահեղ հակասեմիթական թերթեր հրապարակելը, Ռուանդայում տեղի ունեցած ցեղասպանության ընթացքում ռադիոհեռարձակումները ցեղասպան քարոզչամեքենայի հիմնասյուներն են եղել: Այսօր, երբ մենք ոգեկոչում ենք Ռուանդայի ցեղասպանության 25-րդ տարելիցը, անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ Ռուանդայի միջազգային քրեական դատարանը բազմաթիվ դատավճիռներում ճանաչել է ատելության խոսքի եւ ցեղասպանության հրահրման միջեւ պատճառահետեւանքային կապը: Այնուամենայնիվ, չափազանց մտահոգիչ է այն, որ նույնիսկ այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցից հետո, Նյուրնբերգյան դատավարությունից ավելի քան 70 տարի անց մենք դեռ բախվում ենք հայատյացության, հակասեմիտիզմի եւ այլատյացության այլ դրսեւորումներին Եվրոպայում:
Կարող է անհավատալի թվալ, բայց նույնիսկ այսօր Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններում առկա են որոշ առաջնորդներ, քաղաքական եւ հասարակական գործիչներ, որոնք իրենց ամենօրյա օրակարգում վիրավորական ձեւակերպումների եւ խտրական պիտակների օգտագործմամբ շարունակում են տարածել ատելություն` նպատակ հետապնդելով բաժանել իրենց հասարակությունները «յուրայինների» եւ «այլոց», ցանկալի եւ անցանկալի մարդկային խմբերի: Ցավոք, ատելության խոսքը լայնորեն եւ անամոթաբար օգտագործվում է քաղաքականության մեջ` որպես ընտրական գործիք կեղծ թշնամու կերպարի ստեղծման եւ դժգոհ ընտրազանգվածին գրավելու համար:
Ատելության խոսքի աստիճանն առավել մտահոգիչ է դառնում թվային դարաշրջանում, երբ սոցիալական մեդիան կարող է աննախադեպ հետեւանքների հանգեցնել:
Հետեւաբար, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նպատակաուղղված բոլոր հասարակությունների համար հրամայական է դառնում ուժերի միավորումը՝ ընդդեմ մարդկանց մեջ առավել բացասական դրսեւորումները բացահայտող այս չարիքի եւ հանուն ավելի լավ ապագայի:
Կոչ եմ անում Եվրախորհրդի բոլոր անդամ պետություններին եւ վերջիններիս խորհրդարաններին միասնական ճակատ ձեւավորել՝ կանխարգելելու եւ դատապարտելու ատելության խոսքի բոլոր դրսեւորումները, ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտ եւ համաչափ բոլոր հնարավոր միջոցներով վերածել Եվրոպան ատելության խոսքից ազատ տարածաշրջանի:

The member of the Armenian Delegation to PACE Vladimir Vardan yan delivered a speech within the framework of the report The Political Leaders’ Role and Responsibility To Combat Hate Speech and Intolerance, noting:
“Honourable Madame President, Dear Colleagues, Ladies and Gentlemen,
The verbal expression of human hatred – hate speech - is the very root cause of a huge range of crimes, based on intolerance, discrimination, xenophobia and racism. Its very existence poses a great danger for the cohesion of a democratic society, protection of human rights and the rule of law.
Hate speech is extremely dangerous, when serving as a precursor for planning and perpetration of genocide and crimes against humanity. It tends to humiliate, stigmatize, degrade, demonize, and, consequently leads to dehumanization of certain targeted human groups, creating fertile grounds for committing those mass outrages. It is not by chance that in all the genocide cases “hate speech” was used as a catalyst for facilitating their perpetration. Labeling every single Armenian as alien and traitor in the course of the Genocide perpetrated in the Ottoman Empire, publishing virulently anti-Semitic newspapers during Holocaust, the radio broadcastings in the course of the Rwandan Genocide constituted a central pillar of the genocide propaganda machine. Today, when we are commemorating the 25th anniversary of the Rwandan genocide, it is worth to note that the International Criminal Tribunal for Rwanda has recognized the nexus between hate speech and inciting of genocide in numerous judgments. Nevertheless, it is very alarming that even after a centennial of the Armenian Genocide, after the 70th anniversary of the Nuremberg Trials we are still facing cases of Armenophobia, anti-Semitism and other xenophobia in Europe.
It may seem unbelievable, but even today there are several leaders, politicians and public figures within the Member States, who in their daily agenda continue to spread hatred through the use of offensive wording and discriminating labels, aiming to divide their societies into “we” and “the others,” separate unwanted groups of humans from the right ones. Unfortunately, the hate speech is widely and shamelessly used in politics as an electoral tool for the creation of fake enemy image and gaining the protest vote.
The dangerous volume of hate speech becomes even more alarming in the digital era, when social media may lead to unprecedented consequences.
Hence, it becomes urgent for all human rights-oriented societies, for the sake of a better tomorrow, join forces against this decease, which brings out the worst in people.
I call upon all the Member States of the Council of Europe and their respective parliaments to form a united front to condemn and to prevent all manifestation of hate speech, by implementing all possible means necessary and proportional in the democratic society to make Europe the “Hate Speech Free” Area.