ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակում:
«Հարգելի տիկին նախագահ, գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք,
նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել զեկույցի հեղինակին զեկույցի համար: Կցանկանայի խոսքս ուղղել ոչ միայն որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, այլեւ երիտասարդ քաղաքական գործիչ, որը հավատում է, որ կանայք կարող են եւ պետք է խոսեն խաղաղության մասին ավելի վճռականորեն: Իմ կարծիքով՝ որպես մայրեր, քույրեր եւ ամուսիններ՝ կանայք խորհրդանշում եւ մարմնավորում են խաղաղություն:
Ոչ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանն ու Լեռնային Ղարաբաղը երկարատեւ հակամարտության մեջ են: Ճշմարտությունն այն է, որ այդ հակամարտությունը խլել է բազմաթիվ կյանքեր Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից եւ Ադրբեջանից: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ տիկին Աննա Հակոբյանը, հանդես է եկել շատ համարձակ նախաձեռնությամբ, որը կոչվում է «Կանայք հանուն խաղաղության»: Նախաձեռնության իմաստը շատ պարզ է. որպես մայրեր, քույրեր եւ ամուսիններ՝ մենք պետք է խաղաղության կոչ անենք հակամարտող բոլոր կողմերից՝ Հայաստանից, Ադրբեջանից եւ Լեռնային Ղարաբաղից: Մենք պետք է պայքարենք ատելության խոսքի եւ պատերազմական հռետորաբանության դեմ: Աննա Հակոբյանը կոչ է արել ադրբեջանցի կանանց ոտքի կանգնել հանուն Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ եւ առանց բռնության լուծման: Կցանկանայի տեղեկացնել, թե ինչպիսին է եղել Ադրբեջանի պատասխանը: Ցավոք, ի պատասխան՝ Մեհրիբան Ալիեւան՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կինն ու Ադրբեջանի փոխնախագահը, հայտարարեց, որ «Ադրբեջանի դրոշը պետք է ծածանվի Լեռնային Ղարաբաղի յուրաքանչյուր գյուղում»: Ես իսկապես ցավում եմ, որ պատերազմական հռետորաբանություն է հնչում նաեւ Ադրբեջանի կին ներկայացուցչից: Կարծում եմ՝ որպես կին քաղաքական գործիչներ եւ առաջնորդներ՝ մենք պետք է կանգնենք հանուն խաղաղության եւ ընդդեմ բռնության ու ատելության խոսքի, հատկապես հակամարտության համատեքստում:
Ցանկանում եմ շեշտել, որ կա ուղիղ կապ «օտարներին» ուղղված ատելության խոսքի եւ ներհասարակական բռնության միջեւ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանում պետական մակարդակով ատելության խոսքի բացակայությունը եղել է պատճառներից մեկը, որ մեզ հաջողվել է իրականացնել խաղաղ, ոչ բռնի թավշյա հեղափոխություն եւ ստանձնել դեպի ժողովրդավարություն տանող ուղին, քանի որ մեր հասարակությունը մշտապես քննադատել է բռնությունը՝ լինելով 1915 թ. Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանության զոհ:
Ներկայումս բազմաթիվ կոչեր են հնչում ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու մասին, քանի որ ոչ մի լուծում իրագործելի չի լինելու, եթե ժողովուրդները պատրաստ չլինեն խաղաղության եւ փոխադարձաբար միմյանց հասկանալու: Ես կարծում եմ, որ այս բարդ գործընթացում կին քաղաքական գործիչների եւ առաջնորդների դերը կենսական է: Հույս ունեմ, որ Ադրբեջանում եւս կսկսեն սա գիտակցել եւ կկիրառեն խաղաղության լեզուն պատերազմական բառապաշարի փոխարեն: Շնորհակալություն»,-ասել է պատգամավորը:

В своем выступлении на заседании ПАСЕ  член делегации НС РА в ПАСЕ Т.Айрапетян в рамках доклада “Роль и ответственность политических лидеров в борьбе против разжигания ненависти и нетерпимости” сказала:
“Уважаемые г-жа Председатель, коллеги, дамы и господа,
хотела бы обратиться со своим словом не только как член армянской делегации в ПАСЕ, но и как молодой политический деятель, верящий, что женщины могут и должны говорить о мире более решительно. По-моему, женщины, как матери, сестры и жены, символизируют и воплощают мир.
Ни для кого из вас не секрет, что Азербайджан и Нагорный Карабах в длительном конфликте. Истина в том, что этот конфликт унес множество жизней из Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. Супруга премьер-министра РА Н.Пашиняна Анна Пашинян выступила с весьма смелой инициативой “Женщины во имя мира”. Суть инициативы очень проста: мы как матери, сестры и жены должны выступить с призывом к миру со всех конфликтующих сторон – из Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха. Мы должны бороться с разжиганием ненависти и воинственной риторикой. Г-жа Акопян призвала азербайджанских женщин встать во имя мирного и ненасильственного решения Карабахского конфликта. Хотела бы сообщить об ответе Азербайджана. К сожалению, в ответ супруга азербайджанского президента Ильхама Алиева и вице-президент Мехрибан Алиева заявила, что “флаг Азербайджана должен развеваться над каждым селом Нагорного Карабаха”. Я действительно сожалею, что воинственная риторика звучит и от женщины-представителя Азербайджана. Думаю, как женщины-политические деятели и лидеры, мы должны встать во имя мира, против насилия и разжигания ненависти, особенно в контексте конфликта.
Хотела бы подчеркнуть, что есть прямая связь между обращенным “к чужим”   словом ненависти и внутриобщественным насилием. Рада отметить: отсутствие в Армении разжигания ненависти на государственном уровне было одной из причин того, что нам удалось осуществить мирную, ненасильственную бархатную революцию и встать на путь демократии, поскольку наше общество всегда осуждало насилие, являясь жертвой совершенного в Османской империи геноцида 1915 года.
Ныне звучит множество призывов подготовить народы к миру, так как ни одно решение нереально осуществить, если народы не будут готовы к миру и взаимопониманию. Я думаю, в этом сложном процессе роль женщин-политических деятелей и лидеров жизненно важна. Надеюсь, в Азербайджане также начнут осознавать и применять вместо военного лексикона язык мира”.