Կրթության ոլորտի հիմնախնդիրներն են քննարկվել ուսանողների հետ հանդիպման ընթացքում
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 17-ին խորհրդարան են այցելել Հյուսիսային համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները: Նրանց ուղեկցել են  համալսարանի հիմնադիր ռեկտոր Բորիս Մակիչյանը, բուհի գիտական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Գրիգոր Ասատրյանը,  դասախոսներ:
Հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքին: Նրանց հետ հանդիպել եւ բաց դաս է անցկացրել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը:
Պատգամավորը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, մշտական հանձնաժողովների գործունեությունը, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգը:
Սոֆիա Հովսեփյանը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են բուհական, հետբուհական կրթությանը, բուհական մրցակցությանը, օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություններին:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ առկա խնդիրները կլուծվեն ժամանակի ընթացքում` նաեւ օրենսդրական ճանապարհով:
«Հյուսիսային» համալսարանի ռեկտորը Սոֆիա Հովսեփյանին հրավիրել է դասախոսելու բուհում: Բորիս Մակիչյանը պատգամավորին նվիրել է իր հեղինակած «Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրները» խորագիրը կրող ժողովածուն, որում ամփոփված են հեղինակի՝ կրթության ոլորտի հիմնախնդիրներին, բնագավառի բարեփոխմանը միտված գործընթացներին վերաբերող դիտարկումներն ու առաջարկները:

Проблемы образовательной сферы обсуждены на встрече со студентами
17 апреля в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели факультета правоведения Северного университета – в сопровождении ректора Б.Макичяна и руководителя центра научных исследований вуза, доктора философских наук Г.Асатряна.
Гости ознакомились со зданием парламента, проследили за работой очередного заседания. С ними встретилась и провела открытый урок депутат Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Овсепян.
Депутат представила структуру парламента, деятельность постоянных комиссий, процедуру обсуждения законодательных инициатив.
С.Овсепян ответила на интересующие студентов вопросы, которые в основном касались вузовского и послевузовского образования, вузовской конкуренции, необходимых законодательных изменений.
По убеждению депутата, существующие проблемы будут решены с течением времени – также   законодательным путем.
Ректор Северного университета Б.Макичян предложил С.Овсепян преподавательскую работу в вузе. Ректор также подарил депутату свой сборник “Проблемы высшего образования”.