Երեւանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսականների խումբը, որոնք ներկայացնում են Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախումբը, ապրիլի 18-ին խորհրդարանում հանդիպել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի, ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի եւ Հայաստան-ԱՄՆ խորհրդարանական բարեկամական խմբի որոշ անդամների հետ:
Ողջունելով կոնգրեսականներին՝ Լիլիթ Մակունցը ներկայացրել է խորհրդարանական կառավարման համակարգում առկա առաջնահերթությունները: Նա հույս է հայտնել, որ քննարկումների արդյունքում կհստակեցվի հայ-ամերիկյան համագործակցության հիմնական ձեւաչափը: Բանախոսն ընդգծել է նոր Հայաստանի իշխանության գործադրած ջանքերը ժողովրդավարության ամրապնդման գործում: Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է Կառավարության հետ թիմային համագործակցությունը՝ զսպումների եւ հավասարակշռման սկզբունքի կիրառմամբ: Ընդգծելով տնտեսական բարեփոխումների կարեւորությունը՝ այս ուղղությամբ առաջնային քայլերից է համարել Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումները: Խորհրդարանական ինստիտուտի կայացման հարցում խմբակցության ղեկավարը ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, միջազգային հարթակներում խորհրդարանականների պարբերաբար մասնակցությունը: Լիլիթ Մակունցն անհրաժեշտ է համարել անկախ, ապաքաղաքական, հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը՝ համալրված փորձառու մասնագետներով:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է հանձնաժողովների գործառույթներին, իրականացվող աշխատանքներին: Նրա դիտարկմամբ՝ խորհրդարանում մշտական հանձնաժողովների դերը մեծացնելու անհրաժեշտություն կա:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ Հայաստանում բարեփոխումներ կատարելու մեծ հնարավորություններ կան: Նա նշել է, որ ժողովրդի իշխանությունը պետք է ճիշտ վերաբաշխել իշխանության երեք ճյուղերի միջեւ: Քաղաքական համակարգն առողջացնելու պարագայում, ըստ բանախոսի, երկիրն աստիճանական զարգացում կունենա:
Գայանե Աբրահամյանը, Տաթեւ Հայրապետյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Մխիթար Հայրապետյանը, Հովհաննես Իգիթյանն անդրադարձել են տարածաշրջանում խաղաղության հիմնախնդրին՝ շեշտելով այդ հարցում ԱՄՆ-ի դերակատարությունը:
Լիլիթ Մակունցն ընդգծել է, որ Հայաստանն այս պահին հետեւողականորեն աշխատում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ: Նա կարեւորել է Արցախը՝ որպես բանակցային կողմ ներգրավելու հանգամանքը:
ԺԳՀ համանախագահ Վերն Բուքանանը շնորհակալություն է հայտնել հայ խորհրդարանականներին ջերմ հյուրընկալության եւ ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու համար: Նրա խոսքով՝ առկա է համագործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ եւ ամերիկյան կողմը ցանկանում է գործնականում օգտակար լինել:
Քննարկման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ապատեղեկատվության, աշխատակազմի կարողությունների հզորացման, փորձի փոխանակման, ուժային համակարգում կադրային համալրման, տնտեսական հեղափոխության տեսլականին վերաբերող հարցերի շուրջ:

18 апреля находящаяся в Ереване группа конгрессменов США, представляющих Комиссию демократического партнерства (КДП) Палаты представителей, встретилась в парламенте с руководителем фракции “Мой шаг” Л.Макунц, руководителем фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукяном и некоторыми членами парламентской группы дружбы Армения – США.
Приветствуя конгрессменов, Л.Макунц представила приоритеты в системе парламентского правления. Она выразила надежду, что в итоге обсуждений будет уточнен основной формат армяно-американского сотрудничества. Докладчик подчеркнула усилия новой власти Армении в упрочении демократии. Она особо выделила важность командной работы с правительством, с применением принципа сдержек и баланса. Подчеркнув важность экономических реформ, Л.Макунц в числе первоочередных шагов отметила реформу Налогового кодекса. В становлении парламентского института руководитель фракции выделила роль парламентской дипломатии, регулярное выступление парламентариев на международных площадках. Г-жа Макунц считает необходимым создание независимого, деполитизированного, исследовательского центра с опытными специалистами.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян обратился к функциям и проводимым комиссией работам. По его мнению, в парламенте ощущается необходимость повышения роли постоянных комиссий.
По словам руководителя фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукяна, в Армении налицо большие возможности проведения реформ. Он отметил, что власть народа следует правильно распределить между тремя ветвями власти. В условиях оздоровления политической системы, по Марукяну, страна постепенно будет прогрессировать.
Депутаты Г.Абраамян, М.Айрапетян, Т.Айрапетян, О.Игитян, А.Кочарян коснулись основной проблемы региона – мира, подчеркнув роль США в этом вопросе.
Л.Макунц особо выделила, что Армения в настоящее время последовательно работает над мирной развязкой Нагорно-Карабахской проблемы. Она подчеркнула важность вовлечения Арцаха в процесс в качестве переговорной стороны.
Сопредседатель КДП Верн Букхана поблагодарил армянских парламентариев за теплый прием и предоставление полноценной информации. По его словам, в углублении сотрудничества налицо еще неиспользованный потенциал и американская сторона желала бы быть полезной на деле.
В ходе дебатов состоялся обмен мнениями по вопросам дезинформации, укрепления потенциала аппарата, обмена опытом, кадрового пополнения силовой системы, видения экономической революции.