«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 7-ին խորհրդարան են այցելել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սեւան քաղաքի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համար 1 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել Ազգային ժողովի հերթական նիստի աշխատանքին, այցելել թանգարան:
Նրանց հետ հանդիպել եւ բաց դաս են անցկացրել ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանը, Մերի Գալստյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը:
Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Աշակերտներին մասնավորապես հետաքրքրել է բնապահպանության, կրթության վերաբերյալ հարցերը: Նրանք նաեւ իրենց անհանգստությունն են հայտնել ուսուցիչների ցածր աշխատավարձի առնչությամբ: Վարազդատ Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացում:

7 мая в рамках программы "Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя основной школы N 1 им. Месропа Маштоца города Севана Гехаркуникской области. Гости ознакомились со зданием парламента, проследили за работой очередного заседания НС, посетили музей.
С ними встретились и провели открытый урок председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян, депутаты НС Т.Товмасян, М.Галстян и Н.Мкртчян.
Встреча прошла в формате вопросы-ответы. Учащихся, в частности, интересовали вопросы экологии, образования, а также социального положения учителей. В.Карапетян сообщил, что в ближайшем будущем намечается повышение зарплат преподавателей.