«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 7-ին խորհրդարան են այցելել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սեւան քաղաքի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համար 1 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել Ազգային ժողովի հերթական նիստի աշխատանքին, այցելել թանգարան:
Նրանց հետ հանդիպել եւ բաց դաս են անցկացրել ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանը, Մերի Գալստյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը:
Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Աշակերտներին մասնավորապես հետաքրքրել է բնապահպանության, կրթության վերաբերյալ հարցերը: Նրանք նաեւ իրենց անհանգստությունն են հայտնել ուսուցիչների ցածր աշխատավարձի առնչությամբ: Վարազդատ Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացում:

On May 7, within the framework of the Open Doors programme the pupils and teachers of Mesrop Mashtots N 1 Basic School of Sevan city of the RA Gegharkunik Marz visited the parliament. The guests took a tour in the parliament building, observed the work of the regular sitting of the National Assembly and visited the museum.
The Chair of the RA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Varazdat Karapetyan, the RA NA deputies Taguhi Tovmasyan, Mary Galstyan and Narek Mkrtchyan met with them and held an open lesson.
The meeting went on in Q & A session. The pupils were particularly interested in the issues on the environment and the education. They also expressed their anxiety about the teachers’ low salary. Varazdat Karapetyan has informed them that in the near future increase of the teachers’ salary is designed.