ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, այն կարեւորել է հայ-ավստրիական ավանդական բարեկամական կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը խթանելու առումով: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ Հայաստան-Ավստրիա պատգամավորական բարեկամական խումբն իր հերթին պատրաստ է առաջիկայում առավել խորացված փոխգործակցություն ծավալելու:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո առանձնակի կարեւորվում է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքի կիրառումն արտաքին հարաբերություններում եւ տարբեր ոլորտներում նոր ծրագրեր իրականացնելու հարցում:
Նշելով, որ սա Ավստրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի առաջին այցն է Հայաստան՝ Գուդրուն Քուգլերը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ կապերի խորացմանն ու զարգացմանը:
Վահե Էնֆիաջյանը երախտագիտություն է հայտնել պատվիրակության կազմում ընդգրկված խորհրդարանական Ռայնհոլդ Լոպատկային՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության ընդունման գործում անձնական ներդրման եւ հայ ժողովրդի համար առանցքային նշանակության այդ հարցը տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել փոխայցերի աշխուժացմանը եւ փոխգործակցությանն առավել գործնական բնույթ հաղորդելու անհրաժեշտությանը:

On May 10, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan received the delegation led by the Head of Austria-Armenia Parliamentary Friendship Group of the National Council of Austria Gudrun Kugler.
Welcoming the guests’ visit to Armenia, the NA Vice President highlighted it in terms of strengthening the Armenian-Austrian traditional friendly ties, as well as boosting the inter-parliamentary cooperation. According to Vahe Enfiajyan, in its turn Armenia-Austria Parliamentary Friendship Group is ready to further deepen the cooperation in the near future.
The NA Deputy Speaker has underlined that after the political changes happened in Armenia the use of the parliamentary diplomacy is especially highlighted in implementing new programmes in the foreign relations and in the most different spheres.
Noting that this is the first visit of Austria-Armenia Friendship Group, Gudrun Kugler expressed readiness to promote the deepening and the development of bilateral ties.
Vahe Enfiajyan expressed his gratitude to the MP involved in the delegation Reinhold Lopatka for his personal contribution to the adoption of the Statement Recognizing and Condemning the Armenian Genocide and the voicing out loud the issue of key importance for the Armenian people on the most different platforms.
The sides touched upon the enlivening of the mutual visits and the necessity of giving more practical character to the cooperation.