ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի Ավստրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, այն կարեւորել է հայ-ավստրիական ավանդական բարեկամական կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը խթանելու առումով: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ Հայաստան-Ավստրիա պատգամավորական բարեկամական խումբն իր հերթին պատրաստ է առաջիկայում առավել խորացված փոխգործակցություն ծավալելու:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո առանձնակի կարեւորվում է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքի կիրառումն արտաքին հարաբերություններում եւ տարբեր ոլորտներում նոր ծրագրեր իրականացնելու հարցում:
Նշելով, որ սա Ավստրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի առաջին այցն է Հայաստան՝ Գուդրուն Քուգլերը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ կապերի խորացմանն ու զարգացմանը:
Վահե Էնֆիաջյանը երախտագիտություն է հայտնել պատվիրակության կազմում ընդգրկված խորհրդարանական Ռայնհոլդ Լոպատկային՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության ընդունման գործում անձնական ներդրման եւ հայ ժողովրդի համար առանցքային նշանակության այդ հարցը տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել փոխայցերի աշխուժացմանը եւ փոխգործակցությանն առավել գործնական բնույթ հաղորդելու անհրաժեշտությանը:

В.Энфиаджян принял парламентскую делегацию из Австрии
10 мая вице-спикер НС В.Энфиаджян принял делегацию во главе с руководителем депутатской группы дружбы Австрия – Армения Национального Совета Австрии Гудрун Куглер.
Вице-спикер НС, приветствуя гостей в Армении, подчеркнул важность визита в плане укрепления армяно-австрийских традиционных дружественных связей и поощрения межпарламентского сотрудничества. По Энфиаджяну, депутатская группа дружбы Армения – Австрия в свою очередь готова к более широкому взаимодействию в будущем.
Зампредседателя НС подчеркнул, что после политических перемен в Армении особое внимание уделяется применению инструментария парламентской дипломатии во внешних отношениях и реализации новых программ в самых различных сферах.
Отметив, что настоящий визит в Армению является первым для депутатской группы дружбы Австрия – Армения, Гудрун Куглер выразила готовность содействовать углублению и развитию двусторонних связей.
В.Энфиаджян выразил признательность члену прибывшей делегации, парламентарию Райнхольду Лопатке – за личный вклад в принятие заявления о признании и осуждении Геноцида армян и озвучивание этого ключевого вопроса на самых различных площадках.
Отмечена необходимость оживления взаимных поездок и придания сотрудничеству более действенного характера.