Տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Արցախի օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը
Մայիսի 15-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը բացման խոսքում ողջունել է Արցախի Հանրապետության գործընկերներին եւ հայոց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի հերթական՝ 13-րդ նիստի կապակցությամբ, որն առաջինն է ՀՀ ԱԺ 7-րդ գումարման ընթացքում:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ ամենաբծախնդիր միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները գնահատվել են որպես ազատ, ժողովրդավարական, թափանցիկ, ինչը, ըստ ԱԺ նախագահի, չափազանց կարեւոր հանգամանք է:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի գործընկերներին այդ ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ հանդես գալու համար եւ պատրաստակամություն հայտնել Արցախում սպասվող համապետական ընտրությունների ժամանակ հանդես գալ դիտորդական առաքելությամբ:
ԱԺ նախագահ ընտրվելուց հետո Արարատ Միրզոյանն անհրաժեշտ է համարել իր առաջին այցը կատարել Արցախ: «Շփումների ընթացքում բոլոր պատգամավորների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական, ընկերական հարաբերություններ՝ անկախ երկու խորհրդարանների պատգամավորների կուսակցական պատկանելությունից: Հաստատված կապերի մեջ առանձնահատուկ դեր ունեն հանձնաժողովի աշխատանքները՝ որպես կոնկրետ քննարկումների հնարավորություն ընձեռող ձեւաչափ», -ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է համատեղ աշխատանքների արդյունքում համազգային միասնական քաղաքական օրակարգի ձեւավորումը: «Վստահ եմ, որ դա մեր բոլորի ցանկությունը եւ դրա համար առկա են բոլոր հնարավորություններն ու նախապայմանները: Չկան առանձին Հայաստանի եւ առանձին Արցախի շահեր, մեր շահերը միասնական են բոլոր ուղղություններով եւ դրանք պետք է հետեւողականորեն առաջ տանել»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը: Նա կարեւորել է նիստի օրակարգային թեման, այն է՝ խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման հեռանկարները եւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
«Մեր խորհրդարանականները, միջազգային հանրության համար առավել հասանելի դարձնելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի ծագման դրդապատճառները, էությունն ու առանձահատկությունները,  վստահաբար իրենց ամենօրյա հետեւողական քայլերով պետք է նպաստեն Արցախի միջազգային ճանաչման գործին»,-ասել է ԱԺ նախագահը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարն ընդգծել է, որ իրավահավասարությունը եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի կիրառումը մարդու հիմնարար իրավունքների իրագործման երաշխիքներից են: «Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է եւ կերտում է մեր նախնիների երազած ժամանակակից երկիրը, որի հիմքում են քաղաքացու հիմնարար ազատությունները: Հնարավոր չէ ապրել եւ արարել թշնամական միջավայրում, որտեղ վտանգի տակ է դրվում բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը: ԼՂ ժողովրդի խնդիրները կարիք ունեն առավել միջազգայնացված լինելու. հենց սրանք են հայ պատվիրակների կողմից հնչեցված դիրքորոշումները եւ մոտեցումները տարբեր միջազգային հարթակներում: Մենք ջանք չենք խնայում Ադրբեջանի կողմից իրականությունը խեղաթյուրելու, ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումներն այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր խորհրդարանական հարթակներում իրականության հետ առնչություն չունեցող բանաձեւերի առաջմղմանը դիմակայելու հարցում»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Խոսելով միջազգային կառույցներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների գործունեության մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է ԵԽԽՎ շրջանակներում տարվող աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ ԵԽ-ն հակամարտությունների կարգավորման համապատասխան մանդատ եւ մեխանիզմ չունի, սակայն կազմակերպությունն իր գործառույթների շրջանակներում կարող է ուղղակիորեն շփումներ նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության հետ՝ անկախ որեւէ հանգամանքից: «Մեր ձեռնարկվող քայլերը ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ, ՍԾՏՀ ԽՎ-ներում եւ այլ հարթակներում ուղղված են բարձրաձայնելու ԼՂ-ում ապրող մարդկանց խնդիրները, ինչպես նաեւ հնարավորինս իրականանալի դարձնելու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հավասարապես կիրառումը Եվրոպա մայրցամաքի ամբողջ տարածքում, այդ թվում եւ ԼՂ-ում: Այս տարի լրացավ Արցախի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հրադադարի ռեժիմի հաստատման 25-ամյակը: Այս ընթացքում մենք հավատարիմ ենք եղել հրադադարի եռակողմ համաձայնագրի տառին ու ոգուն եւ հանձնառու՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելուն»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ հանդես գալով միջազգային խորհրդարանական հարթակներում՝ Հայաստանի պատվիրակները հատուկ շեշտադրումով նշում են, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում վստահության մթնոլորտի ձեւավորումն ունի կենսական նշանակություն:
«Ուրախալի է, երբ տեսնում ենք մեր համատեղ հետեւողական քայլերի արդյունքները՝ Արցախի խորհրդարանի հետ բարեկամության խմբերի շրջանակն ընդլայնելու միտումները, տարեցտարի Արցախ այցելող միջազգային պատվիրակությունների աճող քանակը, աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ ճշմարիտ գնահատականները: Այս ամենն Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված այն քայլերն են, որոնց իրականացման համար համախմբվել են Հայաստանը, Արցախը, եւ Սփյուռքը եւ ինչի շնորհիվ մենք ապացուցում ենք, որ միասին անհաղթելի ենք»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանձաժողովի անդամներին նիստին մասնակցելու համար՝ ցանկանալով նորանոր միասնական հաջողություններ:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը գոհունակություն է հայտնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը Երեւանում անցկացնելու կապակցությամբ: Նրա խոսքով՝ անցած ամիսների ընթացքում ՀՀ խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերը բարձր ներկայացվածությամբ այցելել են Արցախ եւ հանդիպումներ ունեցել ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների հետ: Քաղաքական ուժերի միջեւ շփումներին զուգահեռ ԱՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է հանձնաժողովների համատեղ նիստերի անցկացման ձեւաչափը, ինչն ապացուցել է իր արդյունավետությունը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման համատեքստում կարեւորել է պատգամավորական ներուժի կիրառումը: «ՀՀ միջազգային հեղինակությունն այսօր անհրաժեշտ դրական ազդակներ է հաղորդում միջազգային համահայկական օրակարգի հարցերն առաջ մղելու համար: Այս համատեքստում մեր հիմնական ջանքերը պետք է սեւեռվեն միջազգային գործընկերների հետ առկա հարաբերություններն ամրապնդելու, նոր գործընկերային կապեր հաստատելու եւ տարբեր հարթակներում Արցախի ճանաչելիության հարցերը բարձրաձայնելու վրա»,-ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին, Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերներին՝ ջերմ ընդունելության համար եւ մաղթել օգտավետ աշխատանք:
Այնուհետեւ խորհրդարանականներն անցել են օրակարգային հարցերի քննարկմանը, որն ընթացել է դռնփակ ձեւաչափով:

13th Sitting of Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the Legislative Bodies of Armenia and Artsakh Held
On May 15, the sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of Artsakh Republic was held in Yerevan.
In his opening remarks the RA NA President Ararat Mirzoyan has welcomed his colleagues of Artsakh Republic and on the occasion of the regular, 13th sitting  of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the two Armenian parliaments, which is the first one during the RA NA 7th convocation.
The Head of the parliament has underlined that the 2018 extraordinary parliamentary elections by the most pedant international observation missions have been assessed as free, democratic, transparent which, according to the NA President, is a very important fact.
Ararat Mirzoyan thanked his Artsakh colleagues for carrying out in those elections with the observation mission and expressed readiness to take part with an observation mission during the national elections being expected in Artsakh.
After being elected NA President Ararat Mirzoyan considered necessary his first visit to Artsakh. “During the contacts friendly relations have been formed between all MPs irrespective of party affiliation of the two parliaments’ deputies. The works of the Committee have special role in the established ties as a format giving an opportunity for concrete discussions,” the Head of the parliament said.
The NA President highlighted the formation of the national united political agenda as a result of joint works. “I am sure that it is everybody’s wish, and all possibilities and preconditions exist for it. There are no separate interests of Armenia and Artsakh, our interests are united in all directions, and we should consistently advance them,” Ararat Mirzoyan noted. He emphasized the agenda theme of the sitting: the perspectives of the parliamentary diplomacy activation and the role of the parliamentary diplomacy in the NK conflict settlement process.
“Our parliamentarians, making the motivations, essence and peculiarities of Karabakh problem origin more accessible for the international community, should confidently promote with our everyday consistent steps the international recognition of Artsakh,” the NA President said. The Head of the legislative body has underlined that the use of the principle of legal equality and nations’ self-determination as one of the guarantees of the execution of the human fundamental rights. It is not possible to live and create in the hostile atmosphere, where the physical security of the population is under danger. “The people of Artsakh have self-determined, and they build our ancestors’ dreamed modern country, and the citizen’s fundamental freedoms are laid in that basis. The problems of the Artsakh people need to be internationalized: these are the much sounded positions and approaches by the Armenian delegates on different international platforms. We don’t spare efforts for misinterpreting the reality by Azerbaijan, moving the discussion on Karabakh problem to other platforms and withstanding the advancement of the resolutions having connection with the reality on different parliamentary platforms,” Ararat Mirzoyan said.
Speaking about the activity of the RA NA delegations in the international structures, the Head of the parliament has referred to the works being done in PACE frameworks, underlining that the CoE has no relevant mandate for the settlement of the conflicts, but in the frameworks of its functions the organization can directly initiate contacts with Artsakh Republic regardless of any fact. “The steps being taken by us in the OSCE, NATO, PABSEC, and on other platforms are directed to voice the problems of the people living in the NK, as well as making realistic as much as possible the equal use of the European Convention of Human Rights on the whole territory of Europe continent, including the NK. This year turned the 25th anniversary of the establishment of ceasefire regime between Artsakh, Azerbaijan and Armenia. During this period we are faithful for the letter and spirit of the ceasefire tripartite agreement and committed to the solution of the conflict through exclusively peaceful means in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs,” Ararat Mirzoyan said. According to the NA President, having activity on the international parliamentary platforms, the delegates of Armenia with special emphasis note that the formation of the atmosphere of trust in the NK problem settlement is of essential importance.
“I am glad when I see the results of our joint consistent steps: the tendencies of expanding the format of the Friendship Groups with the Parliament of Artsakh, the growing number of the international delegations visiting Artsakh and the true evaluations on the NK problem by the parliaments of different countries of the world. All this has served as the steps directed to the international recognition of Artsakh, and Armenia, Artsakh and Diaspora have been consolidated for its implementation and due to which we prove that we are invincible together,” the Head of the parliament said.
The NA President thanked the Committee members for taking part in the sitting, wishing them new united successes.
Welcoming the participants of the sitting, the NA President Ashot Ghulyan expressed satisfaction over holding the sitting of the Inter-Parliamentary Committee in Yerevan. According to him, during past months all political forces of the RA parliament with high representation visited Artsakh and had meetings with the representatives of the legislative, as well as the executive power. In parallel with the contacts between the political forces the AR NA President highlighted the format of holding the joint sittings of the Committees, which proved its efficiency. In the context of the parliamentary diplomacy activation the Head of the legislative body attached importance to the use of the deputies’ potential. “Today, the RA international authority gives necessary positive impetuses for advancing the international national agenda items. In this context our main efforts should be focused on strengthening the existing relations with the international colleagues, establishing new partnership ties and voicing the issues of recognition on different platforms,” Ashot Ghulyan said.
He expressed his gratitude to the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan, the colleagues of Armenia’s parliament for the warm reception and wished them useful work.
Afterwards the parliamentarians turned to the debate of the agenda items which went on in the format of behind closed doors.