Տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Արցախի օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը
Մայիսի 15-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը բացման խոսքում ողջունել է Արցախի Հանրապետության գործընկերներին եւ հայոց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի հերթական՝ 13-րդ նիստի կապակցությամբ, որն առաջինն է ՀՀ ԱԺ 7-րդ գումարման ընթացքում:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ ամենաբծախնդիր միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները գնահատվել են որպես ազատ, ժողովրդավարական, թափանցիկ, ինչը, ըստ ԱԺ նախագահի, չափազանց կարեւոր հանգամանք է:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի գործընկերներին այդ ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ հանդես գալու համար եւ պատրաստակամություն հայտնել Արցախում սպասվող համապետական ընտրությունների ժամանակ հանդես գալ դիտորդական առաքելությամբ:
ԱԺ նախագահ ընտրվելուց հետո Արարատ Միրզոյանն անհրաժեշտ է համարել իր առաջին այցը կատարել Արցախ: «Շփումների ընթացքում բոլոր պատգամավորների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական, ընկերական հարաբերություններ՝ անկախ երկու խորհրդարանների պատգամավորների կուսակցական պատկանելությունից: Հաստատված կապերի մեջ առանձնահատուկ դեր ունեն հանձնաժողովի աշխատանքները՝ որպես կոնկրետ քննարկումների հնարավորություն ընձեռող ձեւաչափ», -ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է համատեղ աշխատանքների արդյունքում համազգային միասնական քաղաքական օրակարգի ձեւավորումը: «Վստահ եմ, որ դա մեր բոլորի ցանկությունը եւ դրա համար առկա են բոլոր հնարավորություններն ու նախապայմանները: Չկան առանձին Հայաստանի եւ առանձին Արցախի շահեր, մեր շահերը միասնական են բոլոր ուղղություններով եւ դրանք պետք է հետեւողականորեն առաջ տանել»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը: Նա կարեւորել է նիստի օրակարգային թեման, այն է՝ խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման հեռանկարները եւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
«Մեր խորհրդարանականները, միջազգային հանրության համար առավել հասանելի դարձնելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի ծագման դրդապատճառները, էությունն ու առանձահատկությունները,  վստահաբար իրենց ամենօրյա հետեւողական քայլերով պետք է նպաստեն Արցախի միջազգային ճանաչման գործին»,-ասել է ԱԺ նախագահը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարն ընդգծել է, որ իրավահավասարությունը եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի կիրառումը մարդու հիմնարար իրավունքների իրագործման երաշխիքներից են: «Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է եւ կերտում է մեր նախնիների երազած ժամանակակից երկիրը, որի հիմքում են քաղաքացու հիմնարար ազատությունները: Հնարավոր չէ ապրել եւ արարել թշնամական միջավայրում, որտեղ վտանգի տակ է դրվում բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը: ԼՂ ժողովրդի խնդիրները կարիք ունեն առավել միջազգայնացված լինելու. հենց սրանք են հայ պատվիրակների կողմից հնչեցված դիրքորոշումները եւ մոտեցումները տարբեր միջազգային հարթակներում: Մենք ջանք չենք խնայում Ադրբեջանի կողմից իրականությունը խեղաթյուրելու, ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումներն այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր խորհրդարանական հարթակներում իրականության հետ առնչություն չունեցող բանաձեւերի առաջմղմանը դիմակայելու հարցում»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Խոսելով միջազգային կառույցներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների գործունեության մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է ԵԽԽՎ շրջանակներում տարվող աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ ԵԽ-ն հակամարտությունների կարգավորման համապատասխան մանդատ եւ մեխանիզմ չունի, սակայն կազմակերպությունն իր գործառույթների շրջանակներում կարող է ուղղակիորեն շփումներ նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության հետ՝ անկախ որեւէ հանգամանքից: «Մեր ձեռնարկվող քայլերը ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ, ՍԾՏՀ ԽՎ-ներում եւ այլ հարթակներում ուղղված են բարձրաձայնելու ԼՂ-ում ապրող մարդկանց խնդիրները, ինչպես նաեւ հնարավորինս իրականանալի դարձնելու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հավասարապես կիրառումը Եվրոպա մայրցամաքի ամբողջ տարածքում, այդ թվում եւ ԼՂ-ում: Այս տարի լրացավ Արցախի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հրադադարի ռեժիմի հաստատման 25-ամյակը: Այս ընթացքում մենք հավատարիմ ենք եղել հրադադարի եռակողմ համաձայնագրի տառին ու ոգուն եւ հանձնառու՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելուն»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ հանդես գալով միջազգային խորհրդարանական հարթակներում՝ Հայաստանի պատվիրակները հատուկ շեշտադրումով նշում են, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում վստահության մթնոլորտի ձեւավորումն ունի կենսական նշանակություն:
«Ուրախալի է, երբ տեսնում ենք մեր համատեղ հետեւողական քայլերի արդյունքները՝ Արցախի խորհրդարանի հետ բարեկամության խմբերի շրջանակն ընդլայնելու միտումները, տարեցտարի Արցախ այցելող միջազգային պատվիրակությունների աճող քանակը, աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ ճշմարիտ գնահատականները: Այս ամենն Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված այն քայլերն են, որոնց իրականացման համար համախմբվել են Հայաստանը, Արցախը, եւ Սփյուռքը եւ ինչի շնորհիվ մենք ապացուցում ենք, որ միասին անհաղթելի ենք»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանձաժողովի անդամներին նիստին մասնակցելու համար՝ ցանկանալով նորանոր միասնական հաջողություններ:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը գոհունակություն է հայտնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը Երեւանում անցկացնելու կապակցությամբ: Նրա խոսքով՝ անցած ամիսների ընթացքում ՀՀ խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերը բարձր ներկայացվածությամբ այցելել են Արցախ եւ հանդիպումներ ունեցել ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների հետ: Քաղաքական ուժերի միջեւ շփումներին զուգահեռ ԱՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է հանձնաժողովների համատեղ նիստերի անցկացման ձեւաչափը, ինչն ապացուցել է իր արդյունավետությունը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման համատեքստում կարեւորել է պատգամավորական ներուժի կիրառումը: «ՀՀ միջազգային հեղինակությունն այսօր անհրաժեշտ դրական ազդակներ է հաղորդում միջազգային համահայկական օրակարգի հարցերն առաջ մղելու համար: Այս համատեքստում մեր հիմնական ջանքերը պետք է սեւեռվեն միջազգային գործընկերների հետ առկա հարաբերություններն ամրապնդելու, նոր գործընկերային կապեր հաստատելու եւ տարբեր հարթակներում Արցախի ճանաչելիության հարցերը բարձրաձայնելու վրա»,-ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին, Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերներին՝ ջերմ ընդունելության համար եւ մաղթել օգտավետ աշխատանք:
Այնուհետեւ խորհրդարանականներն անցել են օրակարգային հարցերի քննարկմանը, որն ընթացել է դռնփակ ձեւաչափով:

13-ое заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству между законодательными органами Армении и Арцаха
15 мая в Ереване состоялось 13-ое заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС Республики Армения и НС Республики Арцах.
Председатель НС РА А.Мирзоян приветствовал коллег из Арцаха в связи с очередным заседанием МПК, которое явилось первым в НС седьмого созыва.
Глава парламента подчеркнул: самыми дотошными международными наблюдательными миссиями внеочередные парламентские выборы 2018 года оценены как свободные, демократические, прозрачные, что, по мнению спикера НС, крайне важно.
А.Мирзоян поблагодарил арцахских коллег с присутствием их наблюдательной миссии на этих выборах и выразил готовность предстать с мониторинговой миссией на ожидаемых общегосударственных выборах в Арцахе.
Председатель НС счел необходимым совершить свой первый визит в Арцах. “В ходе контактов между всеми депутатами сформировались дружеские, товарищеские отношения, независимо от партийной принадлежности депутатов обоих парламентов. В установившихся связях особую роль играет работа комиссии – как формат, позволяющий конкретные обсуждения”, - отметил глава парламента.
Спикер НС подчеркнул важность формирования в итоге совместной работы общенациональной единой политической повестки дня. “Уверен, что это желание всех нас, и для этого налицо все возможности и предпосылки. Нет отдельных интересов Армении и Арцаха, и они должны последовательно продвигаться вперед”, - отметил А.Мирзоян. Он особо выделил повесточную тему заседания – перспективы активизации парламентской дипломатии и роль парламентской дипломатии в процессе урегулирования НК-конфликта.
“Наши парламентарии,   наиболее доступно представляя международному сообществу причины, суть и особенности возникновения проблемы, своими каждодневными последовательными шагами должны содействовать международному признанию Арцаха”, - сказал Председатель НС. Глава законодательного органа подчеркнул, что равноправие и применение принципа самоопределения наций – гарантии реализации основных прав человека. “Народ Арцаха самоопределился и созидает взлелеянную нашими предками современную страну, опирающуюся на основополагающие свободы гражданина. Невозможно жить и творить во враждебной среде, где под угрозой физическая безопасность народа. Проблемы народа НК нуждаются в интернационализации – именно это озвучиваемые позиции и подходы армянских делегатов на различных международных платформах. Мы не жалеем усилий для противодействия искажению Азербайджаном действительности, переносу дебатов по карабахской проблеме на другие площадки, продвижению резолюций, не имеющих ничего общего с реальностью”, - подчеркнул А.Мирзоян.
Говоря о деятельности делегаций НС РА в международных структурах, глава парламента обратился к ведущейся в рамках ПАСЕ работе, подчеркнув, что СЕ не имеет соответствующего  мандата и механизмов урегулирования конфликтов, однако организация в рамках своих функций просто может предпринять контакты с Республикой Арцах, независимо от какого-либо обстоятельства.  “Предпринимаемые нами шаги в ПА ОБСЕ, ПА НАТО, ПАЧЭС   и на других платформах направлены на озвучивание проблем живущих в НК людей, а также на реализацию по возможности равного применения Европейской конвенции по правам человека на всем пространстве европейского континента, в том числе и в НК. В этом году исполнилось   25 лет установлению режима перемирия между Арцахом, Азербайджаном и Арменией.   За это время мы были верны букве и духу трехстороннего соглашения о перемирии – решению конфликта исключительно    мирным путем, в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ”, - сказал А.Мирзоян. Согласно спикеру, выступая на международных парламентских площадках,  делегаты Армении особо акцентируют, что в деле урегулирования НК-проблемы налаживание атмосферы доверия имеет жизненно важное значение.
“Отрадно, когда видим итоги наших совместных последовательных шагов – тенденции к расширению круга групп дружбы с Арцахом, растущее из года в год число посещающих Арцах международных делегаций, верные оценки парламентариев различных стран по НК-проблеме. Все это шаги по международному признанию Арцаха, для реализации которых объединились Армения, Арцах и Диаспора и благодаря чему мы доказываем, что вместе мы непобедимы”, - отметил глава парламента.
Председатель НС поблагодарил членов комиссии за участие в заседании, пожелав новых совместных успехов.
Председатель НС Арцаха А.Гулян, приветствуя участников, выразил удовлетворение проведением в Ереване заседания межпарламентской комиссии (МПК). По его словам,   все политические силы парламента Армении посетили в прошедшие месяцы Арцах и имели встречи  с представителями как законодательной, так и исполнительной власти. “Международный авторитет РА посылает сегодня необходимые сигналы для продвижения вперед вопросов международной общеармянской повестки. В этом контексте наши основные усилия следует сконцентрировать на упрочении сложившихся с международными партнерами отношений, установлении новых партнерских отношений и озвучивании вопроса признания Арцаха на различных международных платформах”, - сказал А.Гулян.
Он поблагодарил Председателя НС А.Мирзояна, коллег по парламенту Армении за теплый прием и пожелал плодотворной работы.