ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մայիսի 16-ին ընդունել է «Հյուման Ռայթ Ուոչ» կազմակերպության  հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով բաժանմունքի փոխտնօրեն Ջեյն Բյուքենընին եւ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի ասոցացված տնօրեն Գիորգի Գոգիային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնդիրները:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ այս խմբին պատկանող ոչ միայն երեխաները, այլ նաեւ հասուն մարդիկ ունեցել եւ այսօր էլ ունեն հասարակությանն ինտեգրվելու խնդիր: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ցույց է տվել այն տեսաձայնագրությունը, որտեղ ինքը հաշմանդամի սայլակի վրա փորձարկում է երեւանյան բոլոր թեքահարթակները, որոնց գերակշիռ մեծամասնությունը հարմարեցված չէ հաշմանդամության սայլակին: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ այսօր էլ այդ շերտի ներառականության հարցը դեռ չլուծված խնդիրներից մեկն է:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում խորհրդարան կներկայացվի հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնություն, որի վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկելու է հեղափոխական մոտեցումներ: Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ Կառավարության կողմից հատկացվող գումարները պետք է ճիշտ տեղաբաշխվեն եւ տրվեն հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ընտանիքներին, որպեսզի վերջինս մնա ընտանիքում: Հանձնաժողովի նախագահի այս տեսակետը պաշտպանել է նաեւ Ջեյն Բյուքենընը: Նաիրա Զոհրաբյանն անհրաժեշտ է համարել նաեւ այդ ընտանիքներին սոցիալական եւ բժշկական ծառայության տրամադրումը:
Ջեյն Բյուքենընը նշել է, որ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը մշտապես կարող է ստանալ «Հյուման Ռայթս Ուոչ» կազմակերպության իրենց բաժանմունքի խորհրդատվական աջակցությունը թե՛ համապատասխան օրենքի մշակման, թե՛ նման հաստատություններից երեխաներին իրենց ընտանիքներ տեղափոխելու եւ այնտեղ պահելու գործում ռեսուրսների ճիշտ տեղաբաշխման հարցերում:

16 мая председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян приняла замдиректора отделения по правам лиц с инвалидностью организации Human Rights Watch Джейн Бьюкенен и ассоциированного директора отделения Европы и Центральной Азии Георгия Гогиа.
В ходе встречи обсуждены проблемы детей с инвалидностью.
Н.Зограбян отметила, что сегодня к этой группе относятся не только дети, но и зрелые люди, стоящие перед проблемой интеграции с обществом, засвидетельствов существующее положение на конкретных фактах.
Председатель комиссии проинформировала, что вскоре в парламент будет представлена законодательная инициатива, касающаяся лиц с инвалидностью, по которой фракция ППА предложит революционные подходы. По Зограбян, выделяемые правительством суммы должны распределяться и выдаваться семьям, имеющим детей-инвалидов, чтобы они оставались в семье. Эту точку зрения председателя комиссии поддержала также Джейн Бьюкенен. Г-жа Зограбян сочла необходимым предоставление социальных и медицинских услуг таким семьям.
Джейн Бьюкенен отметила, что Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам всегда может рассчитывать на консультационную помощь их отделения организации Human Rights Watch – в вопросах как разработки соответствующего закона, так и правильного распределения ресурсов при переводе детей в свои семьи из подобных учреждений.