ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մայիսի 16-ին ընդունել է «Հյուման Ռայթ Ուոչ» կազմակերպության  հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով բաժանմունքի փոխտնօրեն Ջեյն Բյուքենընին եւ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի բաժանմունքի ասոցացված տնօրեն Գիորգի Գոգիային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնդիրները:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ այս խմբին պատկանող ոչ միայն երեխաները, այլ նաեւ հասուն մարդիկ ունեցել եւ այսօր էլ ունեն հասարակությանն ինտեգրվելու խնդիր: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ցույց է տվել այն տեսաձայնագրությունը, որտեղ ինքը հաշմանդամի սայլակի վրա փորձարկում է երեւանյան բոլոր թեքահարթակները, որոնց գերակշիռ մեծամասնությունը հարմարեցված չէ հաշմանդամության սայլակին: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ այսօր էլ այդ շերտի ներառականության հարցը դեռ չլուծված խնդիրներից մեկն է:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում խորհրդարան կներկայացվի հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնություն, որի վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկելու է հեղափոխական մոտեցումներ: Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ Կառավարության կողմից հատկացվող գումարները պետք է ճիշտ տեղաբաշխվեն եւ տրվեն հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ընտանիքներին, որպեսզի վերջինս մնա ընտանիքում: Հանձնաժողովի նախագահի այս տեսակետը պաշտպանել է նաեւ Ջեյն Բյուքենընը: Նաիրա Զոհրաբյանն անհրաժեշտ է համարել նաեւ այդ ընտանիքներին սոցիալական եւ բժշկական ծառայության տրամադրումը:
Ջեյն Բյուքենընը նշել է, որ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը մշտապես կարող է ստանալ «Հյուման Ռայթս Ուոչ» կազմակերպության իրենց բաժանմունքի խորհրդատվական աջակցությունը թե՛ համապատասխան օրենքի մշակման, թե՛ նման հաստատություններից երեխաներին իրենց ընտանիքներ տեղափոխելու եւ այնտեղ պահելու գործում ռեսուրսների ճիշտ տեղաբաշխման հարցերում:

On May 16, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan received the Deputy Director for Disability Rights Division at Human Rights Organization Jane Buchanan and the Associate Director of Europe and Central Asia Division Giorgi Gogia.
During the meeting the problems of the children with disabilities were discussed.
Naira Zohrabyan has noted that only the children belonging to this group, but also the mature people have had and today have a problem of being integrated into the society. The Committee Chair has shown to the guests the recording, where she experiences all access ramps in Yerevan in the wheelchair of the disabled, and the prevailing majority is not adjusted to the wheelchair of the disability. Naira Zohrabyan has underlined that the issue of that layer inclusiveness is one of the unsolved problems.
The Committee Chair informed that in the near future a legislative initiative on the persons with disabilities would be presented to the parliament, on which the Prosperous Armenia Faction would propose revolutionary approaches. According to Naira Zohrabyan, the money being allocated by the government shall be distributed in a right way and given to the families of the children with disabilities, in order the latter remains in the family. Jane Buchanan also defended the Committee Chair's this viewpoint. Naira Zohrabyan also considered necessary the provision of the social and medical service to those families.
Jane Buchanan has noted that the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs can always receive the consultative support of their division of Human Rights Watch organization in the elaboration of the relevant law, moving the children from such institutions to their families and keeping there right distribution of the resources.