ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Հայկ Գեւորգյանն ու Գեւորգ Պապոյանը մայիսի 16-ին հանդիպել են ԵՊՀ տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Քննարկման թեման մեր երկրի հարկային բարեփոխումներն էին:
Առաջիկա հերթական նիստերում քննարկվելու են ՀՀ հարկային օրենսգրքում եւ կից օրենքների նախագծերում առաջարկվող փոփոխությունները: Հայկ Գեւորգյանի հավաստմամբ՝ հիմնական նպատակը հարկային համակարգի բարելավումն է. փորձ է արվում գործող հարկային հնգաստիճան համակարգը դարձնել եռաստիճան: Թիրախավորված դրույթը եկամտահարկի համահարթեցումն է: Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերն ու ոլորտի որոշ մասնագետներ պնդում են, որ համահարթեցման հետեւանքովհարուստները քիչ կհարկվեն, իսկ միջին եկամուտ ունեցողները՝ շատ:
«Դա իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ յուրաքանչյուր աշխատավարձի եկամտահարկը հաշվարկվելու է, ըստ դրա համար նախատեսված տոկոսների»,- ասել է Գեւորգ Պապոյանը եւ հավելել, որ միլիոն դրամ աշխատավարձի եկատմահարկը կկազմի շուրջ 200-250 հազար դրամ:
Ըստ Հայկ Գեւորգյանի՝ շնորհիվ եկամտահարկի համահահարթեցման՝ կգրանցվի միջին աշխատավարձի աճ: Անդրադառնալով վերջին մեկ տարվա ընթացքում ստվերի կրճատմանը՝ պատգամավորը նշել է, որ դա տեղի է ունեցել «առանց հարկային տեռորի, առանց որեւէ միջամտության»:
Առաջին անգամ սպառման շուկայում գրանցվել է 15 հազար ավելի սպառող, որը խոսում է միգրացիայի դրական ցուցանիշի մասին, նշել է բանախոսը:
Մեր երկրի համար գերակայություն են արտադրության ծավալների ավելացումն ու արտահանումը: Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ շահութահարկի իջեցումը նպաստավոր պայմաններ կստեղծի արտադրությամբ զբաղվողների համար: Ըստ նրա՝ բարեփոխումների հիմքը տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացումն է:
Բանախոսներն անդրադարձել են նաեւ ներդրումային ծրագրերին, գյուղատնտեսության եւ այլ բնագավառների խնդիրներին, կարեւորելով դրանց օր առաջ լուծումներ գտնելը:
Ուսանողներն ուղղել են բազմաթիվ ու բազմաբնույթ հարցեր, որոնք առնչվել են աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացմանը, գործազրկության կրճատմանը տարբեր հարկատեսակների նվազմանը:

16 мая  члены Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам А.Геворкян и Г.Папоян  встретились со студентами факультета экономики и управления ЕГУ. Тема дебатов – налоговые реформы в Армении.
На предстоящих очередных заседаниях будут обсуждаться предлагаемые поправки в Налоговый кодекс РА и смежные законы. По Геворкяну, основная их цель – совершенствование налоговой системы: делается попытка действующую пятиступенчатую налоговую систему сделать трехступенчатой. Ключевое положение – нивелирование подоходного налога.   Оппозиционные политические силы и некоторые специалисты сферы утверждают, что вследствие изменений налогообложение богатых окажется меньшим, чем у обладателей средним доходом.
“Это не соответствует действительности, так как подоходный налог любой зарплаты будет рассчитываться   по предусмотренным для нее процентам”, - отметил Г.Папоян и добавил, что, например, подоходный налог с зарплаты в 1 млн составит около 200-250 тысяч драмов.
По Геворкяну, благодаря нивелированию подоходного налога будет зафиксирован рост средней зарплаты. Обратившись к сократившейся тени за последний год, депутат отметил, что это произошло без “налогового террора, без какого-либо вмешательства”.
Депутаты обратились к другим подробностям предлагаемых изменений в налоговой сфере.
Докладчики коснулись инвестиционных программ, а также проблем сельского хозяйства и других сфер, подчеркнув важность их скорейшего разрешения.
Студенты обратились к парламентариям с многочисленными вопросами различного характера, которые затрагивали проблемы повышения зарплат и пенсий, сокращения безработицы, снижения разнообразных налогов.