Մայիսի 27-ին խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մայիսի 29-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը, սահմանվել է հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը:
Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել է 34, մայիսի 29-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում` 41 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ հաստատվել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում «Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների անցկացման ժամկետացանկը

On May 27, the sitting of the RA NA Council, presided over by the Speaker of the Parliament Ararat Mirzoyan, was held.
The draft laws on making addenda to the agenda of the second session of the seventh convocation of the National Assembly and the draft laws of the regular sittings to be convened on May 29 were debated and approved, and the sequence of the debate of the agenda items of the regular sittings were established.
34 items were included in the draft law on making addenda to the agenda of the second session of the seventh convocation of the National Assembly, and 41 items were included in the draft agenda of the regular sittings to be convened on May 29.
By the decision of the Council the term list of holding the preliminary debates of the annual report on the Execution of the State Budget of the Republic of Armenia for 2018 was approved in the Standing Committees of the National Assembly.